UE nałoży odwetowe cła na USA w lipcu

Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli, źródło: Wikipedia, fot. Drow male

Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli, źródło: Wikipedia, fot. Drow male

Bruksela poinformowała, że kończy opracowywanie listy amerykańskich produktów, co do których zostaną zastosowane podwyższone stawki celne w odpowiedzi na nałożenie przez USA wysokich ceł na importowane m.in. z UE stal i aluminium. Nowe regulacje mają obowiązywać od przyszłego miesiąca.

 

Komisja Europejska już od dłuższego czasu zapowiada podjęcie kroków odwetowych wobec USA w związku z nałożeniem przez Waszyngton 10-procentowego cła na importowaną z UE, Meksyku i Kanady stal oraz 24-procentowego cła na aluminium. Wcześniej podobne cła zostały nałożone na Chiny i kilka innych krajów. Brukseli nie udało się wynegocjować wyłączenia UE z nowych stawek celnych na produkty hutnicze.

Cło na żurawinę, bourbona czy dżinsy

Według wstępnych wypowiedzi przedstawicieli KE nowymi stawkami celnymi na importowane z USA produkty mają zostać obłożone amerykańskie motocykle, odzież oraz żywność i napoje, w tym m.in. masło orzechowe, żurawinę, sok pomarańczowy czy bourbon. Łącznie dodatkowo oclone mają być produkty o łącznej wartości 2,8 mld euro (3,3 mld dolarów). Jak poinformował wiceprzewodniczący KE Maroš Šefčovič, lista konkretnych produktów jest już ustalana i ma być niebawem gotowa. „Nowe stawki celne będą obowiazywać od lipca” – zapowiedział Šefčovič.

Dotąd USA importowały z krajów UE ok. 5,5 mln ton stali rocznie. Najwięcej, bo o wartości ok. 1,8 mld dolarów, z Niemiec. Na kolejnych miejscach jako dostarczyciele stali do Stanów Zjednoczonych uplasowały się Włochy, Wielka Brytania, Francja oraz Holandia. Import z Polski był niewielki i jego wartość wynosiła tylko ok. 10 mln dolarów rocznie. Teraz europejska stal i aluminium będą dużo droższe, a więc wzrośnie na amerykańskim rynku zapotrzebowanie na rodzimą produkcję. Import tego typu produktów do USA był bardzo duży. UE, Kanada i Meksyk odpowiadały aż za 40 proc. importu. Prezydent USA Donald Trump liczy, że dzięki nowym stawkom celnym uda się rozruszać amerykańskie huty i sprawić, że będą one wykorzystywały swoje moce produkcyjne po raz pierwszy od wielu lat w więcej niż 80 proc. Z drugiej jednak strony, wielu ekspertów zza oceanu wskazuje na to, że wprowadzenie ceł na importowane produkty hutnicze podniesie inflację.

USA nałożyły cła na stal i aluminium z UE, Kanady i Meksyku

Od dziś (1 czerwca) obowiązują wobec eksportowanej do USA stali i aluminium nowe stawki celne. Ogłoszona wczoraj decyzja amerykańskiego prezydenta weszła w życie o północy czasu waszyngtońskiego, czyli o 6:00 rano czasu polskiego. Wobec stali zastosowano stawkę 10-procentową, a wobec …

Wojna handlowa wisi w powietrzu

Europejscy producenci stali i aluminium obawiają się, że uderzą w nich nie tylko utrudnienia w dostępie do amerykańskiego rynku, ale także konieczność konkurowania na rodzimym rynku z producentami z Chin oraz innych państw azjatyckich, którzy także będą musieli szukać nowych rynków zbytu. Dlatego UE daje do zrozumienia, że może nie poprzestać na obłożeniu cłami amerykańskich dżinsów czy bourbona. W krótkim czasie na listę mogą trafić kolejne produkty, a ich łączna wartość wynieść nawet 7 mld dolarów.

„Nie jest to niestety sposób, w jaki zwykle prowadzimy interesy, a już na pewno nie pomiędzy długoletnimi partnerami, przyjaciółmi i sojusznikami. Teraz jednak, gdy mamy jasność sytuacji, reakcja UE będzie proporcjonalna i zgodna z zasadami WTO. Zamierzamy wystąpić o postępowanie ugodowe do WTO, ale ponieważ amerykańskie cła są wyraźnie sprzeczne z uzgodnionymi przepisami międzynarodowymi, nałożymy również środki równoważące i podejmiemy wszelkie niezbędne kroki w celu ochrony unijnego rynku” – zapowiedziała niedawno komisarz ds. handlu Cecilia Malmström.

Donald Tusk ostro o prezydencie USA: Mając takich przyjaciół, nie potrzebujemy już wrogów

Przewodniczący Rady Europejskiej skomentował w ten sposób ostatnie posunięcia amerykańskiej administracji dotyczące umowy nuklearnej z Iranem oraz wprowadzenia ceł na import do USA stali i aluminium m.in. z Europy. Przywódcy państw członkowskich UE rozmawiali o relacjach ze Stanami Zjednoczonymi podczas …