Tusk: Ukraina może liczyć na UE

Prezydent Ukrainy Wolodymyr Zełenski i szef rady Europejskiej Donald Tusk w Brukseli, źródło twitter by Donald Tusk

Prezydent Ukrainy Wolodymyr Zełenski i szef rady Europejskiej Donald Tusk w Brukseli, źródło twitter by Donald Tusk

Ukraina może liczyć na Unię Europejską – zapewnił wczoraj szef Rady Europejskiej Donald Tusk po spotkaniu z nowym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Brukseli. Jak przekazał Tusk rozmowy dotyczyły sytuacji geopolitycznej Ukrainy, m.in. zagrożeń dla bezpieczeństwa tego kraju.

 

Wołodymyr Zełenski zakończył wczoraj (5.06) dwudniową wizytę w Brukseli w ramach swej pierwszej podróży zagranicznej. Wcześniej odbył rozmowy m.in. z szefem i wiceszefem KE Jean-Claudem Junckerem i Valdisem Dombrovskisem oraz odwiedził kwaterę główną NATO, gdzie spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Zełenski w Brukseli: Ukraina nie ogłosi niewypłacalności

Świeżo zaprzysiężony prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ramach swojej pierwszej oficjalnej wizyty zagranicznej przyleciał do Brukseli. Spotkał się tam m.in. z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Zdementował przy okazji doniesienia prasowe o tym, jakoby Ukraina miała przestać regulować swoje zobowiązania wobec Międzynarodowego …

Tusk: Ukraina może liczyć na UE

Na spotkaniu z dziennikarzami zorganizowanym po spotkaniu szef RE zapewnił, że “Ukraina może liczyć na Unię Europejską, tak jak zawsze”. Tusk przekazał także, że ponownie zapewnił ukraińskiego prezydenta o unijnym wsparciu dla Ukrainy i jej mieszkańców, “którzy osiągnęli znaczny postęp w reformach kraju od czasu rewolucji sprzed pięciu lat”.

“Unia Europejska będzie zawsze zdeterminowana, aby pomagać Ukrainie we wzmacnianiu demokracji i praworządności, walce w korupcją, stabilizowaniu gospodarki i prowadzeniu reform sektora energetycznego” – zapowiedział przewodniczący Rady Europejskiej. “Ponieważ silna i demokratyczna Ukraina jest w najlepszym interesie Unii Europejskiej” – uzasadniał.

Pozytywne efekty umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią

Tusk zapewnił także, że UE jest gotowa prowadzić dalsze prace nad wdrażaniem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. “To przyniosło już wiele pozytywnych wyników w handlu i inwestycjach, z korzyścią dla obywateli po obu stronach” – ocenił podkreślając, że przyszłości może przynieść znacznie więcej. Szef RE zapowiedział ponadto, że mimo rosyjskiej agresji i wojny w Donbasie, Unia nie wstrzyma finansowego wsparcia dla stabilizacji gospodarczej Ukrainy.

UE wspiera niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy

Tusk przekazał także, że rozmowy z Zełenskim dotyczyły również obecnych zagrożeń dla bezpieczeństwa Ukrainy. Podkreślił przy tym, że UE wspiera niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy oraz potępił wprowadzenie przez Rosję uproszczonej procedury przyznawania obywatelstwa rosyjskiego dla mieszkańców Donbasu. “To jest wbrew porozumieniom mińskim” – podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej.

Putin nie zamierza rozmawiać z Ukrainą o pokoju w Donbasie

Rosja nie jest stroną konfliktu na wschodzie Ukrainy – przekonywał wczoraj rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow – i dlatego nie będzie negocjować z Ukrainą warunków zawarcia pokoju w Donbasie.

Tusk wezwał przy tym do natychmiastowego uwolnienia Ukraińców przetrzymywanych przez Rosjan, w tym 24 ukraińskich marynarzy zatrzymanych w wyniku incydentu w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Czarnym. “Nie ma bezpiecznej Europy bez bezpiecznej Ukrainy. Mówiąc to prościej: nie ma Europy bez Ukrainy” – podsumował szef RE.

Ukraina potrzebuje UE, ale UE też potrzebuje Ukrainy

Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę, że nie tylko Ukraina potrzebuje Unii Europejskiej, ale Unia Europejska również potrzebuje Ukrainy. “Demokratycznej, przyjacielskiej, stabilnej, silnej” – wyliczał. Wyraził przy tym przekonanie, że wspólnym wysiłkiem będzie można zrealizować ambitne cele, które udało się postawić. “Liczę, że przewodniczący Donald Tusk zawsze pozostanie przyjacielem, silnym i solidnym adwokatem Ukrainy” – dodał Zełenski.

Politycy omawiali również przygotowania do najbliższego szczytu Ukraina-Unia Europejska, który ma się odbyć 8 lipca w Kijowie.

Ukraina: Parlament rozwiązany; przyspieszone wybory już w lipcu

Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski formalnie rozwiązał wczoraj tamtejszy parlament – wydał dekret, którym rozwiązał Radę Najwyższą, a przedterminowe wybory parlamentarne wyznaczył na 21 lipca.