Turcja skazała 25 dziennikarzy uznanych za terrorystów

Protest przed ambasadą Turcji w Paryżu, Francja, 5 stycznia 2018 r; Źródło: EURACTIV.com

Sąd w Stambule 8 marca skazał 25 dziennikarzy na kary więzienia do siedmiu i pół roku. Zarzutem były powiązania z grupą obwinioną przez Turcję za nieudany zamach stanu w 2016 r.

 

Dwudziestu trzech dziennikarzy zostało skazanych za przynależność do zbrojnej grupy terrorystycznej, podczas gdy dwóch pozostałych otrzymało mniejsze zarzuty, podaje agencja Dogan.

Prawie wszyscy więźniowie pracowali dla mediów w otoczeniu grupy duchownego Fethullaha Gülena, uważanego przez Ankarę za organizatora zamachu stanu.

Wielu skazanych pracowało dla blisko powiązanej z Gülenem gazety „Zaman”, przejętej przez władze w marcu 2016 r. Inni pracowali dla gazety Aksiyon, lub strony internetowej Rotahaber, również powiązanych z Gülenem.

Dziesięciu z tych, którzy stanęli przed sądem, otrzymało wyrok siedmiu i pół roku więzienia. Wśród nich znalazł się Unal Tanik, weteran tureckiej dziennikarki. Niegdyś wybitny felietonista „Zaman” Hanim Busra Erdal znalazł się natomiast w grupie trzynastu osób skazanych na sześć lat i trzy miesiące więzienia.

Turcja nie rezygnuje z ubiegania się o członkostwo w UE

Rozmowy akcesyjne Ankary z Unią Europejską zatrzymały się po tym jak w lipcu 2016 r. władze Turcji odpowiedziały na nieudaną próbę wojskowego puczu licznymi represjami wobec opozycji. Jednak turecki rząd oświadczył, że nie zamierza się wycofać z rozmów z Brukselą. Unijno-tureckie …

Muzyk i dziennikarz Atilla Tas został skazany na karę ponad trzech lat za wspieranie grupy Gülena. Dziennikarz Murat Aksoy otrzymał zaś wyrok dwóch lat i jednego miesiąca na podstawie tych samych zarzutów. Oboje zostali jednak zwolnieni pod warunkiem nie opuszczania Turcji. Dziewiętnastu podejrzanych było przetrzymywanych w więzieniu jeszcze przed wydaniem werdyktu.

Turcja nazywa „terrorystami” niemal wszystkich, którzy uważani są za wrogów lub za stanowiących zagrożenie dla reżimu. Z łatwością może to obejmować obywateli Unii Europejskiej. Ankara chciałaby od UE zniesienia bariery wizowej dla obywateli Turcji. Unia nalega jednak, aby Turcja zmieniła swoją definicję terroryzmu.

„Ukarany za bycie dziennikarzem”

Pisząc na Twitterze, Aksoy podkreślił, że jest niewinny i zaprzeczył, że pomógł jakiejkolwiek „organizacji”. „Moje pisma mogły być krytyczne, ale nie zasługują na karę. Ja także nie zasługuję na karę tylko za bycie dziennikarzem.”

Władze tureckie zatrzymały dziesiątki dziennikarzy podczas rozprawy po nieudanym zamachu stanu. Nie wszyscy z nich byli uważani za powiązanych z Gülenem, za wyrażających sympatię do sprawy kurdyjskiej lub za bycie krytycznie nastawionymi do prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana.

Unijny koordynator ds. zwalczania terroryzmu: Turcja nie przekonuje nas ws. organizacji Gülena

Unia Europejska nie podziela opinii władz Turcji na temat działalności muzułmańskiego tureckiego kaznodziei Fethullaha Gülena. Zdaniem unijnego koordynatora ds. zwalczania terroryzmu Ankara musi przedstawić „istotne dowody” na terrorystyczny charakter kierowanej przez tego duchownego organizacji. Tureckie władze oskarżają Gülena o spiskowanie przeciw nim …

Turcja twierdzi, że takie środki nałożone w ramach stanu wyjątkowego obowiązującego od lipca 2016 r. są potrzebne, aby zlikwidować wpływ Gülena na społeczeństwo tureckie. Islamski duchowny, mimo że nie postawił stopy w Turcji od 1999 roku, zbudował sieć zwolenników w mediach, systemie sądownictwa i policji oraz prowadził udany system szkół prywatnych. Gülen i jego zwolennicy odrzucają jednak wszelkie powiązania z zamachem stanu i twierdzą, że są ofiarami „polowania na czarownice”.

Przedstawiciel Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ds. wolności mediów Harlem Desir wyraził zaniepokojenie ostatnimi werdyktami, pisząc na Twitterze, że „ciężkie oskarżenia nigdy nie zostały udowodnione podczas śledztwa” i wezwał Turcję do uwolnienia dziennikarzy.

W zeszłym miesiącu turecki sąd skazał trzech wybitnych dziennikarzy – Nazli Ilicaka oraz braci Mehmeta i Ahmeta Altana – na dożywocie pod zarzutem powiązań z Gülenem.

Wolność prasy pod znakiem zapytania

W innym znaczącym procesie postrzeganym jako wyzwanie dla wolności prasy, 17 obecnych i byłych pisarzy, karykaturzystów oraz dyrektorów z opozycyjnego dziennika Cumhuriyet („Republika”) zostało postawionych przed sądem pod zarzutem wspierania grup terrorystycznych. Trzech podejrzanych nadal znajduje się za kratkami, w tym reporter śledczy Ahmet Sik, który napisał bardzo krytyczną książkę wobec ruchu Gülena.

26 marca w Warnie może odbyć się „spotkanie liderów” między Erdoğanem, Przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem i Przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Gospodarzem byłby bułgarski premier Bojko Borisow. Bułgaria sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie UE.

Cypryjski prezydent Nikos Anastasiades zdołał jednak przekonać pozostałe głowy państw na szczycie UE 23 lutego, aby uzależnić spotkanie od zaprzestania „nielegalnych naruszeń” w cypryjskiej strefie ekonomicznej.