Szwecja wznawia sprawę o gwałt wobec założyciela WikiLeaks

Julian Assange (w środku) przed budynkiem sądu w Londynie, źródło: Flickr/acidpolly (CC BY-NC-SA 2.0)

Julian Assange (w środku) przed budynkiem sądu w Londynie, źródło: Flickr/acidpolly (CC BY-NC-SA 2.0)

Szwedzka prokuratura wznawia śledztwo wobec pochodzącego z Australii Juliana Assange’a. Dwie obywatelki Szwecji oskarżyły go o to, że w 2010 r. wykorzystał je seksualnie dzięki substancjom odurzającym, co według szwedzkiego prawa jest gwałtem. Assange przebywa obecnie w więzieniu w Londynie.

 

Założyciel WikiLeaks ostatnie 7 lat spędził w ambasadzie Ekwadoru w Wielkiej Brytanii. Schronił się tam w 2012 r., gdy brytyjski sąd miał podjąć decyzję o tym, czy wydać go Szwecji. Julian Assange otrzymał jednak od Ekwadorczyków (na polecenie ówczesnego prezydenta Rafaela Correi) azyl polityczny. Przekonywał, że oskarżenia dwóch Szwedek to intryga, która ma poskutkować jego kolejną ekstradycją, tym razem do USA, gdzie groził mu proces o szpiegostwo za ujawnienie przez WikiLeaks setek tysięcy tajnych amerykańskich depesz dyplomatycznych.

Assange przebywa w więzieniu

Ucieczka do ekwadorskiej ambasady była jednak złamaniem brytyjskiego prawa, kiedy więc szwedzka prokuratura umorzyła w 2017 r. śledztwo ws. podejrzeń o gwałt, Assange dalej obawiał się aresztowania. Ostatecznie jednak nowy prezydent Ekwadoru Lenin Moreno w kwietniu cofnął Australijczykowi azyl polityczny, a do ekwadorskiej placówki dyplomatycznej wkroczyli brytyjscy policjanci. Assange stanął przed sądem i otrzymał wyrok 50 tygodni więzienia za złamanie sądowego nakazu z 2012 r. Zwolniono go wówczas za kaucją, ale zobowiązano do stawiania się na każde wezwanie do sądu.

Jednak zarzuty gwałtu przedawniają się w Szwecji dopiero po 10 latach, a to stanie się dopiero w 2020 r. Szwedzka prokuratura wznowiła więc śledztwo ws. Assange’a i zapowiedziała, że będzie się starać o jego ekstradycję. Przebywający za kratami Australijczyk przez najbliższe prawie 11 miesięcy nie będzie mógł nigdzie uciec. „Przesłanki, by podejrzewać, że Assange dopuścił się gwałtu są bardzo mocne. W mojej ocenie, wymagane jest przesłuchanie Assange’a w Szwecji” – powiedziała prokurator ze Sztokholmu Eva-Marie Persson.

Julian Assange skazany na 50 tygodni za kratami

Julian Assange, jeden z założycieli ujawniającego przecieki portalu WikiLeaks, usłyszał wyrok za zlekceważenie wezwania do stawienia się 7 lat temu przed sądem. W kwietniu Ekwador pozbawił go azylu politycznego i brytyjscy policjanci wyprowadzili go z ekwadorskiej ambasady w Londynie.
 

Pochodzący z …

Czy Assange trafi do USA?

Gdy prezydent Moreno informował w umieszczonym w internecie nagraniu o cofnięciu założycielowi WikiLeaks azylu politycznego, oświadczył również, że zawarł z Wielką Brytanią umowę, że Assange nie zostanie deportowany do kraju, w którym może mu grozić kara śmierci. A taki wyrok jest w USA dopuszczalny w przypadku szpiegostwa. Brytyjczycy również potwierdzili, że nie wydadzą go w miejsce, gdzie mógłby stracić życie.

Jednak w Szwecji za gwałt grozi jedynie kara więzienia. Ewentualne wydanie Assange’a Szwedom nie złamie więc umowy z władzami Ekwadoru, a prezydent Moreno nie prowadził żadnych rozmów ze stroną szwedzką. Gdyby więc Assange trafił do Szwecji, jego ekstradycja do USA jest możliwa. Z drugiej strony, Brytyjczycy mogą chcieć, aby najpierw Australijczyk odsiedział swój wyrok w Londynie, a dopiero potem przekażą go (jeśli w ogóle) Szwedom. Wtedy szwedzki wymiar sprawiedliwości będzie mieć mało czasu na skazanie Assange’a u siebie lub na przeprowadzenie jakichkolwiek kolejnych procedur ekstradycyjnych. Takie procedury trwają zwykle około roku.

Brytyjczycy również sugerowali, że Assange’a nie wydadzą do kraju, gdzie mógłby otrzymać karę śmierci. Ale Szwedzi na razie żadnych takich deklaracji nie składali, choć wciąż niewiele się tam wydarzyło. Wznowienie śledztwa nie jest tożsame z wystąpieniem o ekstradycję, choć wydaje się, że taki wniosek wpłynie do Wielkiej Brytanii niebawem.

Tymczasem amerykański wniosek o ekstradycję Assange’a jest już rozpatrywany przez brytyjski sąd. Odbyła się już wstępna rozprawa w tej sprawie, podczas której Australijczyk odmówił dobrowolnej ekstradycji do USA. Kolejna – również administracyjna – rozprawa w tej kwestii odbędzie się 30 maja. Sam proces ekstradycyjny ruszy oficjalnie 12 czerwca.

Julian Assange pozostanie w londyńskim areszcie

Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks pozostanie na razie w areszcie w Londynie. Wczoraj brytyjska policja wyprowadziła go z ambasady Ekwadoru, gdzie ukrywał się przez ostatnie 7 lat. Ekwadorskie władze cofnęły mu bowiem immunitet przyznany razem ze statusem uchodźcy.
 

Kilka godzin po swoim …