Szwecja chce aresztować Juliana Assange’a

Julian Assange na balkonie ambasady Ekwadoru w Londynie, źródło: Flickr, fot. Snapperjack (CC BY 2.0 Generic)

Julian Assange na balkonie ambasady Ekwadoru w Londynie, źródło: Flickr, fot. Snapperjack (CC BY 2.0 Generic)

Szwedzka prokuratura złożyła w sądzie w Uppsali wniosek o aresztowanie jednego z założycieli serwisu WikiLeaks. Po tym jak Assange trafił do brytyjskiego więzienia, Szwedzi wznowili śledztwo przeciw niemu. Jest podejrzany o gwałt. Sam Assange przekonuje jednak, że to intryga, która ma doprowadzić do wydania go amerykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

 

Przez 7 lat Julian Assange ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Schronił się tam w 2012 r., gdy o jego wydanie wystąpił do Brytyjczyków szwedzki wymiar sprawiedliwości. Assange został bowiem w Szwecji oskarżony o to, że w 2010 r. odurzył dwie kobiety po to, aby odbyć z nimi stosunki seksualne, co jest przez szwedzkie prawo traktowane jako gwałt.

Pochodzący z Australii współzałożyciel WikiLeaks przekonywał jednak, że jest niewinny, a w istocie chodzi o to, aby wydać go ostatecznie Amerykanom. Władze USA chciały mu bowiem wówczas postawić zarzut szpiegostwa w związku z ujawnieniem przez jego demaskatorski serwis setek tysięcy tajnych amerykańskich depesz dyplomatycznych.

Gdy Ekwador przyznał Assange’owi azyl polityczny, Australijczyk zjawił się ekwadorskiej ambasadzie w Londynie. Ekwadorczycy nie zdołali go jednak wywieźć z Wielkiej Brytanii. Assange był poszukiwany, ponieważ nie stawił się w londyńskim sądzie na rozprawie związanej ze szwedzkim wnioskiem o ekstradycję.

Julian Assange skazany na 50 tygodni za kratami

Julian Assange, jeden z założycieli ujawniającego przecieki portalu WikiLeaks, usłyszał wyrok za zlekceważenie wezwania do stawienia się 7 lat temu przed sądem. W kwietniu Ekwador pozbawił go azylu politycznego i brytyjscy policjanci wyprowadzili go z ekwadorskiej ambasady w Londynie.
 

Pochodzący z …

Ekwador wydał Assange’a Brytyjczykom

Po 7 latach władze Ekwadoru (zmienił się tam bowiem w międzyczasie prezydent) cofnęły Australijczykowi azyl, do ambasady mogła więc w końcu wkroczyć brytyjska policja. Assange trafił przed sąd, który za zignorowanie sądowego wezwania z 2012 r. skazał go na 50 tygodni za kratami. Wtedy wniosek o ekstradycję Assange’a złożyli Amerykanie.

Jednak jak ujawnił prezydent Ekwadoru Lenin Moreno, porozumienie jakie zawarł on w sprawie Assange’a z władzami brytyjskimi zakłada, że Australijczyk nie zostanie wydany do kraju, w którym grozić mu może kara śmierci. A właśnie taki jest w USA najwyższy wymiar kary za szpiegostwo.

Teraz jednak wymiar sprawiedliwości USA chce postawić Assange’owi inny zarzut niż kilka lat temu. Chodzi o przestępstwo nazywane „spiskowaniem w celu uzyskania nielegalnego dostępu do rządowych komputerów”. Za to grozi maksymalnie 5 lat więzienia. Ale niewykluczone, że Amerykanie wrócą jednak do zarzutu szpiegostwa, kiedy tylko Assange trafi do USA.

Tuż po Amerykanach swój wniosek o ekstradycję Assange’a zapowiedzieli także Szwedzi. W Szwecji Australijczykowi grozi tylko kara więzienia, a więc wydanie go szwedzkim prokuratorom nie byłoby złamaniem ekwadorsko-brytyjskiego układu. Nie wiadomo jednak, czy Szwedzi rzeczywiście „współpracują” w sprawie Assange’a z Amerykanami. Nie ma na to żadnych dowodów.

Szwecja wznawia sprawę o gwałt wobec założyciela WikiLeaks

Szwedzka prokuratura wznawia śledztwo wobec pochodzącego z Australii Juliana Assange’a. Dwie obywatelki Szwecji oskarżyły go o to, że w 2010 r. wykorzystał je seksualnie dzięki substancjom odurzającym, co według szwedzkiego prawa jest gwałtem. Assange przebywa obecnie w więzieniu w Londynie.
 

Założyciel …

Assange trafi do Szwecji czy do USA?

Na razie szwedzka prokuratura złożyła do sądu w Uppsali wniosek o aresztowanie Assange’a, co jest wstępem do oficjalnego zwrócenia się o wydanie Australijczyka. „Istnieje ryzyko, że podejrzany będzie unikał wymiaru sprawiedliwości oraz ewentualnego odbycia kary. Jeśli sąd zdecyduje o jego aresztowaniu, przystąpię do wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania, w którym zażądam ekstradycji Assange’a do Szwecji” – poinformowała prowadząca tę sprawę prokurator Eva-Marie Persson.

Pytana o to, czy ewentualne złożenie Europejskiego Nakazu Sprawiedliwości (ENA), a więc uruchomienie wewnątrzunijnej procedury, sprawi, że Szwedzi będą mieli „pierwszeństwo do osądzenia Assange’a”, prokurator Persson odpowiedziała, że to do brytyjskiego sądu należy decyzja, czy ostatecznie wyda Australijczyka Szwedom czy Amerykanom.

Hiszpania ostrzega UE, że Rosja wtrąca się w kryzys wokół Katalonii

Członkowie rządu w Madrycie nie oskarżają wprost władz w Moskwie, ale wskazują, że duża część kampanii dezinformacyjnej dotyczącej wydarzeń wokół katalońskiego referendum niepodległościowego prowadzona była z terytorium Rosji. Chodzi zarówno o oficjalny przekaz medialny, jak i działalność tzw. trolli internetowych.
 
Hiszpańska …