Szef MSZ Niemiec: Konflikt w Donbasie sprawą całej Europy

Sigmar Gabriel, Minister Spraw Zagranicznych Niemiec// Źródło: Kancelaria Rządu Federalnego

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel stwierdził wczoraj (4 stycznia) na Ukrainie, że pokojowa misja ONZ jest jedyną drogą do trwałego zawieszenia broni i przywrócenia pokoju w Donbasie. Dzień wcześniej oświadczył, że konflikt w Donbasie jest sprawą całej Europy.

 

Według szefa niemieckiej dyplomacji sytuacja na wschodzie Ukrainy wymaga rozlokowania uzbrojonej misji pokojowej ONZ na całym terytorium Donbasu i realizacji porozumień mińskich. Sigmar Gabriel zapowiedział także, że wróci na Ukrainę w ciągu najbliższych 14 dni i nadrobi, odwołaną z powodu mgły, wizytę w Mariupolu – portowym mieście nad Morzem Azowskim, położonym w rejonie walk z separatystami.

Mińsk 2: kruche porozumienie

„Będziemy gotowi na rozwój wydarzeń, zarówno dobrych jak i złych” – zapewnił Tusk na konferencji prasowej po zakończeniu czwartkowego szczytu UE. W większości ocen efektów wielogodzinnych negocjacji w stolicy Białorusi przeważa sceptycyzm, zwłaszcza jeśli chodzi o szanse na realizację jego …

Trudne negocjacje z Rosją

„Negocjacje z Rosją są trudne” – przyznał wczoraj szef niemieckiej dyplomacji w Dnieprze (d. Dniepropietrowsk). „Nie widzę jednak alternatywy, bo zawieszenie broni nie nastąpi samo” – podkreślił. Powiedział także, że chciałby doprowadzić do porozumienia ws. ONZ-owskiej misji do połowy marca, czyli jeszcze przed wyborami w Rosji. Z inicjatywy Niemiec spotkanie w tzw. formacie normandzkim (Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja) ma się odbyć w lutym przy okazji  Konferencji Bezpieczeństwa w Monarchium.

Ukraina: czwórka normandzka bez efektów

Czwórka normandzka, czyli przywódcy Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy rozmawiali wczoraj o sytuacji na wschodniej Ukrainie. Nie udało się znaleźć rozwiązania trwającego tam konfliktu.
 

Wczoraj (24 lipca) czwórka normandzka, czyli prezydenci Francji, Rosji i Ukrainy oraz kanclerz Niemiec rozmawiali na temat …

Tzw. czwórka normandzka od 2014 r. stara się umożliwić rozwiązanie konfliktu w Donbasie. W lutym 2015 roku przywódcom tych czterech państw udało się  doprowadzić do podpisania w stolicy Białorusi porozumienia przewidującego m.in. zawieszenie broni, wycofanie ciężkiego sprzętu wojskowego, wymianę jeńców, a także odzyskanie przez władze Ukrainy kontroli na granicą z Rosją.

Większości tych postanowień nie udało się jednak dotychczas zrealizować i walki ukraińskiej armii ze wspieranymi przez Moskwę separatystami wciąż trwają. Mimo zawarcia kolejnego rozejmu, dochodzi dochodzi do starć w wyniku, których również giną żołnierze obu stron.

Ponad 35-tysięczna armia prorosyjskich separatystów w Donbasie

Armia przeciwników władz Ukrainy w kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów Donbasie liczy ponad 35 tysięcy ludzi – poinformował wczoraj (28 listopada) w Kijowie ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow. Szef MSW podkreślił, że walcząc ze wspieranymi z Moskwy separatystami, Ukraina broni nie tylko własnych granic, ale granic całej Europy.

Pokojowa misja ONZ powinna być uzbrojona

Dzień wcześniej, na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem, szef niemieckiej dyplomacji oświadczył, że misja pokojowa ONZ powinna być uzbrojona i rozlokowana na całym terytorium Donbasu.

Propozycję utworzenia pokojowej misji ONZ na wschodzie Ukrainy przedstawił w zeszłym roku prezydent Rosji Władimir Putin. Błękitne hełmy miałyby w jego koncepcji być rozmieszczone wyłącznie wzdłuż linii frontu i ograniczyć się do ochrony obserwatorów OBWE.

Misja pokojowa ONZ w Donbasie?

Władze Ukrainy, które od dawna apelują o obecność sił pokojowych w Donbasie negatywnie odpowiedziały na propozycję prezydenta Rosji Władimira Putina, który zaproponował rozmieszczenie takich sił w celu zapewnienia bezpieczeństwa obecnej tam misji obserwacyjnej OBWE. Gospodarz Kremla polecił także, by rosyjskie MSZ wniosło w tej sprawie projekt rezolucji do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Szef niemieckiej dyplomacji argumentował, że ONZ-owskie oddziały nie powinny ograniczać się jedynie do do ochrony misji obserwacyjnej OBWE. Zastrzegł jednak, że Niemcy sceptycznie odnoszą się do przewidywań, że śmiercionośna broń, jaką na Ukrainę mają dostarczyć Stany Zjednoczone, ma szanse pomóc w rozwiązaniu konfliktu w Donbasie. Podkreślił natomiast, że konieczna jest dalsza realizacja porozumień mińskich.