Szczyt UE-Ukraina: Wsparcie dla reform na Ukrainie i utrzymania sankcji wobec Rosji 

Szczyt UE-Ukraina, lipiec`19, konf.pras. Donalda Tuska, Włodymyra Zełenskiego i Jeana-Claude`a Junckera, źródło consilium

Szczyt UE-Ukraina, lipiec`19, konf.pras. Donalda Tuska, Włodymyra Zełenskiego i Jeana-Claude`a Junckera, źródło consilium

Przywódcy UE zapewnili o dalszym wsparciu dla ukraińskich reform i odbudowy Donbasu, a także o utrzymaniu sankcji wobec Rosji. W poniedziałek (8 lipca) w Kijowie zakończył się 21 szczyt UE-Ukraina, w którym po raz pierwszy uczestniczył prezydent Wołodymyr Zełenski.

 

Poprzedni szczyt odbył się w Brukseli rok temu (9 lipca 2018 r).

Szczyt UE-Ukraina, Tusk na linii frontu w Donbasie

W Kijowie odbywa się dziś 21. szczyt UE – Ukraina, który ma dotyczyć przyszłości wzajemnych stosunków. Dzień przed rozpoczęciem szczytu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Obaj politycy udali się wspólnie na linię frontu …

Tusk: UE popiera integralność terytorialnej Ukrainy i utrzyma sankcje wobec Rosji

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk potwierdził wczoraj ”niezachwiane poparcie UE dla integralności terytorialnej Ukrainy, suwerenności i niezależności”. „Nie uznawaliśmy i nie uznajemy bezprawnej aneksji Krymu i Sewastopola (który w ukraińskim prawie stanowi oddzielną jednostką administracyjną)” – oświadczył na konferencji prasowej kończącej szczyt w Kijowie.

Przypomniał także, że kilka dni temu UE jednogłośnie przedłużyła sankcje przeciwko Rosji na kolejnych sześć miesięcy. “Będą one obowiązywać do czasu pełnego wdrożenia porozumień mińskich” – zapewnił. Dodał, że UE nadal będzie wspierała realizację porozumień w sprawie konfliktu w Donbasie. „Zrozumiałe jest, że mińskie porozumienia jak nigdy potrzebują dziś pełnej realizacji przez obie strony. Rosja ponosi w związku z tym szczególną odpowiedzialność” – podkreślił.

Tusk: Ukraina może liczyć na UE

Ukraina może liczyć na Unię Europejską – zapewnił wczoraj szef Rady Europejskiej Donald Tusk po spotkaniu z nowym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Brukseli. Jak przekazał Tusk rozmowy dotyczyły sytuacji geopolitycznej Ukrainy, m.in. zagrożeń dla bezpieczeństwa tego kraju.

Zełenski: Ukraińcom najbardziej zależy na ukróceniu korupcji

„Rad byłem usłyszeć dziś od naszych europejskich przyjaciół, że ich stanowisko wobec zachowania Rosji jest jasne i niezmienne” – przyznał Wołodymyr Zełenski na tej samej konferencji prasowej. Podkreślił jednak, że kiedy partnerzy Kijowa skarżą się, że z powodu sankcji tracą pieniądze, “my odpowiadamy, że straciliśmy terytoria i każdego dnia tracimy ludzi”.

W wyniku konfliktu zbrojnego z Rosją, który trwa w Donbasie od 2014 r., zginęło dotychczas ponad 13 tysięcy Ukraińców.

Merkel: Utrzymamy sankcje wobec Rosji do czasu przywrócenia suwerenności Ukrainy

Sankcje nałożone przez Zachód na Rosję nie zostaną zniesione do czasu przywrócenia suwerenności państwa ukraińskiego – zapewniła wczoraj w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z nowym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

W ocenie Zełenskiego Ukraińcom najbardziej zależy dziś jednak na skutecznych działaniach antykorupcyjnych. Prezydent zapowiedział w związku z tym, że w najbliższych miesiącach zostanie uruchomiony sąd antykorupcyjny.

Juncker: Wsparcie o wartości ponad 500 mln euro

“Prezydent Zełenski rozpoczyna kadencję w czasie, gdy stosunki między Ukrainą a Unią Europejską są najlepsze, jakie pamiętam” – ocenił szef KE Jean-Claude Juncker w swoim wystąpieniu na konferencji prasowej kończącej spotkanie w stolicy Ukrainy. Przypomniał przy tym, że współprzewodniczył pierwszemu szczytowi, który odbył się w Kijowie na początku września 1997 r.

“To już 21. wspólny szczyt – pański pierwszy, nasz ostatni” – powiedział ustępujący szef KE zwracając się do nowego prezydenta Ukrainy. Jednak z unijnymi przywódcami nowy szef ukraińskiego państwa spotkał się już wcześniej – na początku czerwca w Brukseli.

Juncker poinformował o uruchomieniu wsparcia dla regionu Morza Azowskiego przeznaczonego na odbudowę kluczowej infrastruktury w Mariupolu i Chersoniu, a także na pomoc dla tamtejszych małych i średnich przedsiębiorstw. Dodał, że rozpoczęto również prace nad modernizacją kolei i dróg, przygotowując grunt pod pożyczki z instytucji finansowych o wartości ponad 450 mln euro. Tymczasem w ocenie ekipy Zełenskiego na odbudowę Donbasu potrzeba ponad 10 mld euro.

Zełenski w Brukseli: Ukraina nie ogłosi niewypłacalności

Świeżo zaprzysiężony prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ramach swojej pierwszej oficjalnej wizyty zagranicznej przyleciał do Brukseli. Spotkał się tam m.in. z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Zdementował przy okazji doniesienia prasowe o tym, jakoby Ukraina miała przestać regulować swoje zobowiązania wobec Międzynarodowego …

Szef KE zwrócił ponadto uwagę na podpisane nowe umowy na projekty o wartości 119 mln euro, które mają zmobilizować Ukrainę do jeszcze większych wysiłków na rzecz reform, kontynuowania decentralizacji, zwalczania korupcji i wspierania społeczeństwa obywatelskiego. Przypomniał także, że od 2014 r. na wsparcie ukraińskich reform UE i jej instytucje finansowe przeznaczyły  już ponad 15 mld euro.

Kolejne finansowe wsparcie UE i USA dla Ukrainy

Unia Europejska zapowiada wygospodarowanie kolejnych funduszy dla Ukrainy. Warunkiem jest wypełnienie kilku dodatkowych warunków. Tymczasem USA zatwierdziły pakiet pomocy dla rządu w Kijowie, który ma zostać przeznaczony na wzmocnienie potencjału obronnego armii.
 

 

Ze strony Wspólnoty europejskiej na stole leży dodatkowe 500 …

Juncker mówił jednak również o kwestiach mniej związanych z gospodarką i finansami. Poinformował m.in., że od czerwca 2017 r. dzięki liberalizacji reżimu wizowego,  odnotowano ponad trzy miliony wizyt Ukraińców bez wiz. Podkreślił też zwiększony udział Ukrainy w programie Erasmus +, z którego skorzystało już ponad 7 tys. 200 ukraińskich pracowników naukowych.

21. szczyt UE-Ukraina zakończył się przyjęciem wspólnego oświadczenia.