Szczyt UE-Ukraina, Tusk na linii frontu w Donbasie

Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski w rozmowie z obserwatorami OBWE, źródło: Twitter/олодимир Зеленський (@ZelenskyyUa)

W Kijowie odbywa się dziś 21. szczyt UE – Ukraina, który ma dotyczyć przyszłości wzajemnych stosunków. Dzień przed rozpoczęciem szczytu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Obaj politycy udali się wspólnie na linię frontu w Donbasie.

 

Wołodymyr Zełenski i Donald Tusk odwiedzili miejscowość Stanica Ługańska, która znajduje się na samej granicy terenów kontrolowanych przez ukraińskie wojska rządowe z terenami kontrolowanymi przez prorosyjskich separatystów. Przy tej okazji udali się ok. 0,5 km w głąb terenów niczyich, które oddzielają obie walczące strony.

Zniszczony most w Stanicy Ługańskiej

Prezydent Ukrainy i przewodniczący Rady Europejskiej w towarzystwie m.in. ukraińskich oficerów doszli do uszkodzonego mostu, który jest jedynym przejściem między samozwańczą Ługańską Republiką Ludową a terenami, które kontroluje Kijów. Codziennie tysiące osób przekracza most, aby np. zrobić podstawowe zakupy. Mogą to zrobić tylko pieszo, ponieważ stan konstrukcji nie pozwala na to, aby wjechał na nią jakikolwiek pojazd.

W okolicy Stanicy Ługańskiej od pewnego czasu jest spokojnie, a żołnierze obu stron cofnęli się na dalsze pozycje. Jak mówił Zełenski, stało się tak, ponieważ odblokowany został tzw. proces miński czyli działania służące utrzymaniu zawieszenia broni. Prezydent Ukrainy ma nadzieję na postęp we wdrażaniu reguł uzgodnionych w porozumieniu. W innych miejscach strefy frontowej wciąż jednak dochodzi do incydentów i ostrzałów, a co kilka dni giną kolejne osoby.

Zełenski przekonywał, że bez dalszego wycofania się oddziałów separatystycznych, nie uda się poprawić codziennego losu cywilów. „Chcemy odbudować ten most. W tym celu separatyści powinni odsunąć się jeszcze i jeśli to nastąpi, przystąpimy do odbudowy mostu. Zrobimy to szybko” – zapowiedział ukraiński prezydent.

Spotkanie z pracownikami misji finansowanych przez UE

Tusk, wspólnie z Zełenskim, spotkał się w strefie przyfrontowej w Donbasie z obserwatorami wysłanymi tam w ramach specjalnej misji przez OBWE oraz pracownikami organizacji humanitarnych. Części z programów pomocowym w tym rejonie finansuje Unia Europejska. Raport wobec Zełenskiego złożyli natomiast dowódcy Operacji Połączonych Sił Zbrojnych w Donbasie. Tusk przysłuchiwał się wojskowej odprawie, na której politykom prezentowano najnowszą sytuację na froncie.

W konflikcie jaki wybuchł we wschodniej części Donbasu, głównie w okolicach Ługańska i Doniecka, w 2014 r. zginęło dotąd około 13 tys. ludzi, w tym ok. 3 tys. cywilów. Przynajmniej kilkuset ukraińskich żołnierzy wojsk regularnych oraz batalionów ochotniczych uznaje się też zaginionych. Część z nich przebywa prawdopodobnie w niewoli na terenach kontrolowanych przez separatystów.

Szczyt UE-Ukraina

Dziś (8 lipca) w Kijowie odbywa się 21. szczyt UE-Ukraina. Oprócz Tuska będzie w nim reprezentował Brukselę także przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Delegacji ukraińskiej będzie przewodził prezydent Zełenski. Według wcześniejszych zapowiedzi przywódcy UE i Ukrainy mają „potwierdzić siłę wzajemnych relacji polityczno-gospodarczych” oraz omówić „przyszłość stosunków UE–Ukraina”.

Rozmowy mają także dotyczyć sytuacji na Morzu Azowskim oraz przekazania dodatkowych środków na wsparcie tego regionu. „Podczas szczytu UE potwierdzi poparcie dla suwerenności Ukrainy i jej integralności terytorialnej oraz dla wdrażania porozumień mińskich” – głosi komunikat wydany przed szczytem przez Brukselę.

Podczas szczytu omówione mają zostać również przyszłe relacje handlowe i polityczne związane z rozwojem układu stowarzyszeniowego. Zweryfikowany ma być przy tym postęp w realizacji przez Ukrainę reform, ze szczególnym uwzględnieniem skuteczności walki z korupcją. Rozmowy dotyczyć będą także energetyki oraz poszanowania praworządności.

Poprzedni szczyt UE–Ukraina odbył się w Brukseli 9 lipca 2018 r. Prezydent Zełenski odwiedził już natomiast na początku czerwca Brukselę.

Tusk: Ukraina może liczyć na UE

Ukraina może liczyć na Unię Europejską – zapewnił wczoraj szef Rady Europejskiej Donald Tusk po spotkaniu z nowym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Brukseli. Jak przekazał Tusk rozmowy dotyczyły sytuacji geopolitycznej Ukrainy, m.in. zagrożeń dla bezpieczeństwa tego kraju.