Szczyt NATO w Warszawie dobiegł końca

Podczas dwudniowego szczytu w Warszawie zapadły decyzje dotyczące m.in. wzmocnienia wschodniej flanki NATO, kontynuacji wsparcia Sojuszu dla Afganistanu oraz reform na Ukrainie, cyberzagrożeń oraz dalszego rozszerzania NATO.

Historyczne ustalenia

„Szczyt zakończył się podjęciem decyzji o historycznym znaczeniu. Tak jak planowaliśmy, szczyt miał charakter wszechstronny. Rozmawialiśmy o wszystkich kwestiach związanych z zapewnieniem nam bezpieczeństwa” – powiedział na zakończenie prezydent  Andrzej Duda. Jednocześnie podkreślił, że podjęte w ciągu ostatnich dwóch dni decyzje są korzystne zarówno dla Sojuszu, jak i dla Polski. „Szczyt dostosowuje działania NATO do zmian, z którymi mamy do czynienia. Dla Polski to przede wszystkim wzmocniona obecność sił NATO na naszym terenie. (…) Oprócz naszego wojska będziemy mieli realną siłę sojuszniczą na naszym terytorium. To z punktu widzenia każdego Polaka realny zysk” – powiedział.

Prezydent podkreślił, że są już w tej kwestii konkretne deklaracje – premier Wlk. Brytanii David Cameron miał zaoferować wysłanie do Polski 150 żołnierzy. Podobna propozycja miała paść ze strony Rumunii, za co polski prezydent gorąco podziękował.

>> Czytaj więcej o ustaleniach szczytu NATO

Podziękowania dla Warszawiaków

Andrzej Duda poinformował, ze spotkał się z wieloma pochwałami w związku z organizacją szczytu. „Ten szczyt przebiegł dobrze pod każdym względem. Odebrałem wiele gratulacji od przywódców innych państw za to, jak ten szczyt został zorganizowany i jak przebiegł” – powiedział na konferencji prasowej.

„Polska zaprezentowała się jako kraj, który potrafi zorganizować wielką międzynarodową imprezę i potrafi zapewnić na niej bezpieczeństwo, a także sprawną komunikację oraz estetyczne warunki obrad i pracy” – powiedział Duda. Jednocześnie podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Specjalne podziękowania skierował do mieszkańców Warszawy, dla których szczyt wiązał się z utrudnieniami, przede wszystkim logistycznymi.

„Zrobiliście państwo dla Polski i Sojuszu wspaniałą pracę, a przede wszystkim ogromnie przyczyniliście się do budowania dobrego imienia Polski na świecie” – podsumował.

Kondolencje dla rodzin ofiar masakry w Dallas

Swoje przemówienie na zakończenie szczytu NATO prezydent USA Barack Obama rozpoczął od kondolencji dla rodzin ofiar strzelaniny w Dallas. W czwartek (7 lipca) 25-letni Micah Xavier Johnson, szeregowy sił rezerwowych amerykańskiej armii, który służył w Afganistanie od listopada 2013 roku do lipca 2014 r. zastrzelił pięciu policjantów i ranił siedmiu funkcjonariuszy oraz dwóch cywilów. Z powodu wydarzeń w Dallas wizyta Baracka Obamy w Europie została skrócona – nie odwiedzi on Sewilli, jak wcześniej planował.

Obama: Europa może liczyć na USA

W odniesieniu do ustaleń szczytu prezydent USA Barack Obama podkreślił wyjątkowość obecnego otoczenia Sojuszu, który musi odpowiadać na zagrożenia płynące z wielu stron. Poinformował, że tegoroczny szczyt znalazł odpowiedź na wszystkie z nich. „NATO jest silne, gotowe i elastyczne jak nigdy dotąd. Jestem przekonany, że tak będzie  w przyszłości”.

Jednocześnie amerykański prezydent zadeklarował niesłabnące zaangażowanie USA dla bezpieczeństwa Europy. „Zarówno w dobrych, jak i w złych czasach, Europa może liczyć na USA. Zawsze.” – powiedział. (ms)