Służby UE uderzyły w internetową propagandę Państwa Islamskiego

Kadr z filmu propagandowego Państwa Islamskiego, źródło: Wikipedia, fot. Alibaba2k16

Kadr z filmu propagandowego Państwa Islamskiego, źródło: Wikipedia, fot. Alibaba2k16

Europol, czyli unijna agencja policyjna poinformowała o sukcesie międzynarodowej operacji wymierzonej w aktywność Państwa Islamskiego w internecie. Dzięki współpracy państw członkowskich UE, Kanady oraz USA udało się wyłączyć wiele stron i serwisów, które szerzyły terrorystyczną propagandę w globalnej sieci. Służby zdobyły też informacje, które pomogą zidentyfikować osoby tworzące tę propagandę.

 

Skoordynowaną operację przeprowadziły oprócz amerykańskich i kanadyjskich służb i agencji ds. cyberbezpieczeństwa, także podobne instytucje z Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Bułgarii oraz Rumunii. Akcję koordynowały działające w ramach Europolu Jednostka ds. Zgłaszania Podejrzanych Treści w Internecie (EU IRU) oraz Europejskie Centrum ds. Zwalczania Terroryzmu (ECTC), zaś główne działania prowadziło Biuro Belgijskiego Prokuratura Federalnego przy wsparciu Europejskiej Jednostki Współpracy Sądowej (Eurojust).

Uderzenie w agencję informacyjną Państwa Islamskiego

Eksperci w dziedzinie cyberbezpieczeństwa nie tylko skutecznie wyłączyli wiele internetowych kanałów propagandowych Państwa Islamskiego (IS), ale także pozyskali dane, które pomogą policji zidentyfikować administratorów terrorystycznych stron czy serwisów oraz pojedyncze osoby, które szerzyły fundamentalistyczne przekazy w internecie. Dzięki przeprowadzonej 25 i 26 kwietnia operacji zniknął m.in. serwis prowadzonej przez IS Agencji Informacyjnej „Amak”, która była głównym źródłem informacji dla sympatyków tej terrorystycznej organizacji na świecie. Nie działają już także terrorystyczne serwisy informacyjne „Halumu” oraz „Naszir”, zamilkło również internetowe radio „Al-Bajan”.

Po poprzednich tego typu akcjach „Amak” szybko znów wracała do internetu, tym razem jednak ma być inaczej. Dyrektor Europolu Robin Wainwright przekonuje, że przeprowadzona wczoraj i przedwczoraj operacja „wybiła ogromną dziurę w zdolności Państwa Islamskiego do szerzenia propagandy i radykalizowania w ten sposób młodych ludzi”. Specjaliści z Europy i Ameryki Północnej nie tylko tym razem sparaliżowali serwery wykorzystywane przez terrorystów, ale także przejęli nad nimi pełną kontrolę.

Francja: Terrorysta, który wziął zakładników został zastrzelony przez policjantów

Uzbrojony napastnik zabarykadował się dziś w supermarkecie w miasteczku Trèbes na południu kraju. Wziął kilkoro zakładników. Zabił tam dwie osoby. Ranił też trzy inne, w tym jedną ciężko. Być może wcześniej zabił jeszcze jedną osobę. Napastnik oświadczył, że jest członkiem Państwa …

Ogromny spadek liczby terrorystycznych publikacji

Komisarz ds. unii bezpieczeństwa Julian King chwalił wzorową współpracę bardzo wielu jednostek zajmujących się cyberbezpieczeństwem. „Zbyt długo internet był otwarty dla terrorystów oraz tych, którzy chcą nas skrzywdzić. Te czasy dobiegają końca dzięki tego typu skoordynowanym globalnie wysiłkom” – powiedział. Z kolei komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Awramopulos stwierdził, że ta operacja pokazała „globalną siłę”. „Państwo Islamskie traci terytorium nie tylko fizycznie, ale także online. Nie spoczniemy dopóki ta propaganda nie zostanie całkowicie usunięta z internetu” – oświadczył.

Była to już trzecia duża operacja z udziałem służb UE wymierzona w działalność IS w globalnej sieci. W sierpniu 2016 r. udało się sparaliżować funkcjonowanie agencji „Amak” na urządzeniach mobilnych. W czerwcu 2017 r. koordynowane przez hiszpańską Guardia Civil drugie uderzenie zablokowało część infrastruktury „Amaku”. Udało się także wtedy odkryć tożsamość współpracowników sieci informacyjnej Państwa Islamskiego w ponad 100 krajach na świecie. Teraz „Amak” ma zniknąć niemal całkowicie. Jak policzyła telewizja BBC, jeszcze przed trzecim cyber-uderzeniem liczba publikowanych materiałów spadła z ok. 400 miesięcznie do poniżej 180 miesięcznie, zaś filmów z 52 do 11.

Jedyny żyjący sprawca zamachu w Paryżu skazany w Belgii

Salah Abdeslam, jedyny członek terrorystycznego komanda, które 13. listopada 2015 r. przeprowadziło krwawy zamach w Paryżu otrzymał przed sądem w Brukseli karę 20 lat więzienia. Chodzi jednak nie o wydarzenia ze stolicy Francji, a o strzelaninę z belgijskimi policjantami, którzy dokonali …

Upadek Rakki kluczowy

Najsilniejszy spadek aktywności Państwa Islamskiego w internecie wiązał się jednak z upadkiem w październiku 2017 r. terrorystycznej stolicy IS, czyli miasta Rakka w północnej Syrii, które zajęły oddziały kurdyjskie. Aktywność kolejnych serwisów zamierała już w tygodniach poprzedzających zdobycie miasta. Przestał się także ukazywać wydawany w formacie .pdf miesięcznik „Rumija”. Do tej pory większe porażki militarne IS owocowały zwiększeniem aktywności w internecie. Tym razem wreszcie było odwrotnie.

Państwo Islamskie niemal od początku swojego istnienia mocno postawiło na rozwój propagandy adresowanej zarówno do ludności na Bliskim Wschodzie, jak i do potencjalnych rekrutów na świecie. Przekaz ten był przygotowywany bardzo profesjonalnie i w wielu językach. IS tworzyło nie tylko serwisy internetowe, agencje informacyjne czy stacje radiowe, ale także świetnie zmontowane filmy promocyjne, infografiki, animacje, a nawet aplikację modlitewną dla dzieci na urządzenia mobilne, która jednocześnie szerzyła terrorystyczną ideologię. Bardzo w tym wszystkim pomogło zwerbowanie do współpracy młodych obywateli państw europejskich czy USA.

Niemcy chcą pomóc dzieciom niemieckich bojowników Państwa Islamskiego

Jak ustalił dziennik „Süddeutsche Zeitung”, niemiecki rząd chce ściągnąć do kraju kilkoro dzieci, które trafiły wraz z pojmanymi bojownikami Państwa Islamskiego lub ich żonami do irackich więzień. Przynajmniej jedno z rodziców każdego z nich ma niemieckie obywatelstwo.
 
Niemiecki MSZ wystąpił już …