Serbska armia w najwyższej gotowości bojowej. Rośnie napięcie na linii Serbia – Kosowo

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić. Źródło: Komisja Europejska

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić. Źródło: Komisja Europejska

Siły specjalne Kosowa w sobotę wkroczyły do miasta Zubin Potok – etnicznie serbskiej miejscowości na północy kraju, niedaleko granicy z Serbią – oraz na teren elektrowni wodnej na jeziorze Gazivoda. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić postawił wojska w stan najwyższej gotowości bojowej.

 

Prezydent Vučić pozostaje w stałym kontakcie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, któremu podlegają siły pokojowe NATO w Kosowie na podstawie mandatu ONZ – podają media serbskie.

Wojna informacyjna

W Zubin Potoku miało pojawić się około 60 żołnierzy z Kosowa, którzy rozlokowani zostali między innymi na terenie lokalnego ośrodka sportowego. Według Marka Duricia, szefa serbskiego urzędu ds. Kosowa, wojsko miało nawet aresztować czterech pracowników tego ośrodka.

Wraca wojenna retoryka na Kaukazie Południowym

Zgromadzenie Narodowe Armenii przyjęło w czwartek – 13 września – decyzję o ogłoszeniu warunkowej wojny przeciwko Azerbejdżanowi jako elementu manewrów wojskowych SHANT 2018. Na reakcję Azerbejdżanu nie trzeba było długo czekać: następnego dnia Baku ogłosiło, że armia Azerbejdżanu przygotowuje się …

Wcześniej informowano o zatrzymaniach niezidentyfikowanej liczby mieszkańców. Prisztina zaprzeczyła tym doniesieniom. W odpowiedzi na to dementi Durić oświadczył, że jest ono fałszywe. W trakcie spotkania z mediami Durić w podobny sposób określił płynące z Kosowa informacje o wycofaniu jednostek z Gazivody i Zubin Potoku. Później poinformował również o otrzymaniu przeprosin z kilku ambasad państw zachodnich, które wcześniej uważały, że we wspomnianych rejonach nie ma już wojsk.

Wypad nad jezioro

Prisztina sugeruje, że obecność komandosów wynikała z przyjazdu nad Gazivodę prezydenta Hashima Thaciego. Sam zainteresowany oświadczył, że nie zamierzał nikogo prowokować, a jedynie „podziwiać przyrodę nad jeziorem”.

Uzbekistan-Tadżykistan: długa droga do partnerstwa

Urzędujący od dwóch lat prezydent Uzbekistanu Shawkat Mirziyoyev prowadzi politykę otwarcia kraju w regionie. Ocieplenie relacji z Tadżykistanem dowodzi, że ostatnie lody w Azji Centralnej właśnie zaczynają topnieć.
 

Lód między Uzbekistanem a Tadżykistanem zaczął topnieć w marcu tego roku, kiedy prezydent …

Durić podkreśla, że żołnierze z Kosowa dotarli do Zubin Potoku z pełnym wyposażeniem i amunicją. ,,Dość tych zabaw. To kolejny raz, kiedy serbska ludność nie może liczyć na NATO. Wcześniej aresztowano Serbów, gdy naszemu prezydentowi odmówiono spotkania z ludnością w miejscowości Banja” – przypomniał Durić. Dodał również, że zbliża się czas ,,zapłaty za nieodpowiedzialne działanie”.