Serbia i Kosowo stoją przed nowymi wyzwaniami związanymi m.in. z nałożonymi taryfami oraz kwestią operacji płatniczych.
Narodowy Bank Serbii alarmuje
NBS opracowuje specjalną strategię w zakresie operacji płatniczych po tym, jak w grudniu 2018 r. rząd Kosowa ogłosił wprowadzenie ograniczeń operacji płatniczych w północnej części kraju. Bank wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że „odnośnie aktualnych posunięć Kosowa, oceniamy to działanie jako niezgodne ze standardami międzynarodowymi. Prewencyjne działania banku będą miały na celu ochronę obywateli i ich interesów, a także podmiotów gospodarczych.
2 stycznia 2019 r. prezydent Serbii Aleksandar Vučić określił działania Kosowa jako niezgodne z ideą pokoju i dialogu prowadzonego w ramach normalizacji stosunków Belgradu i Kosowa.
Utrzymanie ograniczeń handlowych
Na początku listopada 2018 r. Kosowo rozszerzyło cła przywozowe w wysokości 100 proc. na wszystkie towary produkowane w Serbii oraz Bośni i Hercegowinie. Minister handlu i przemysłu w Kosowie Endralit Shala zapewniał, że nałożenie tych opłat nie wpłynie na relacje z krajami.
Kosovo’s 100% customs tariffs as one of the many options reviewed recently, is a response to Serbia’s and Bosnia and Herzegovina`s infraction of CEFTA provisions and especially aggressive campaign and destructive actions of Belgrade which seek to undermine Kosovo’s sovereignty.
— MFA Kosovo ?? (@MFAKOSOVO) November 30, 2018
Na początku grudnia 2018 r. minister handlu zagranicznego i stosunków gospodarczych Bośni Mirko Šarović ocenił, że po miesiącu od wprowadzenia ceł na towary eksportowane z Kosowa nastąpił spadek eksportu o 4,5 miliona dolarów.
Unia Europejska postrzega również taryfy jako naruszenie Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu i zwróciła się do władz Kosowa o wyjaśnienie. Serbia i Kosowo są częścią CEFTA, która została ustanowiona w celu pomocy państwom postkomunistycznym w dostosowaniu ich systemów gospodarczych i prawnych do wymogów UE.
Press-Conf. in #Kosovo: “Import tariffs imposed by #Kosovo serious issue. They can’t stay. I am ready to facilitate a solution. I proposed to my interlocutors to focus on trade-related issues in a special forum to find concrete and quick solutions. 1/2 pic.twitter.com/d87XB93JE3
— Johannes Hahn (@JHahnEU) December 3, 2018
We note with concern Kosovo’s decision to expand the 100 per cent import tariffs also to products of internationally recognised brands. We urge Kosovo government to reconsider decision on expansion of tariffs. Read the full statement ➡ https://t.co/fJP9cabH51 pic.twitter.com/J0bVP40jMr
— Nataliya Apostolova (@ApostolovaEU) December 29, 2018
Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas zwrócił się do władz Kosowa o wycofanie, a przynajmniej zawieszenie wprowadzania taryf na towary.
Pod koniec grudnia 2018 r. Kosowo oświadczyło, że utrzyma cła nałożone na serbskie towary, dopóki Belgrad nie uzna Prisztiny. Marko Djurić, szef Urzędu Serbii w Kosowie powiedział: „Jesteśmy za wolnym handlem, normalnymi relacjami i równymi szansami dla wszystkich. To, co Prisztina realizuje, jest szalone”.
Napięcia między Kosowem a Serbią wzrosły w ostatnich miesiącach po tym, jak Belgrad zablokował członkostwo Prisztiny w Interpolu. Rząd Kosowa obwinił o to serbski lobbing przeciwko członkostwu tego kraju.