Serbia i Kosowo: Dyskusje o dialogu w 2019 r.

Flaga Serbii i UE (źródło: flicktr.com)

Serbscy i kosowscy politycy podsumowywali etapy negocjacji na temat porozumienia i dialogu między państwami. Dyskutowali również o dalszych wyzwaniach i celach do realizacji w przyszłym roku.

 

Serbska perspektywa

W krajowych mediach (m.in. w tygodniku Nedeljnik), serbski minister spraw zagranicznych, Ivica Daczić podkreślił, że w 2019 r. Serbia zajmie się kwestią Kosowa w zupełnie innym formacie niż było to dotychczas. Na samym początku szef dyplomacji zaprzeczył też, że w przyszłym roku wszystkie sporne kwestie zostaną rozwiązane. Wspomniał o roli Unii Europejskiej, ale również Stanów Zjednoczonych w procesie negocjacyjnym.

Daczić przypomniał o liście, jaki wysłał w połowie grudnia 2018 r. amerykański prezydent, Donald Trump do serbskiego prezydenta, Aleksandra Vuczicia. Serbski rząd dokument ten określił jako wyraz troski Amerykanów o kontynuowanie dialogu między Serbią a Kosowem. Minister zwrócił uwagę, że warto byłoby zaangażować inne kraje, jak Rosja i Chiny w budowanie dialogu, co zapewniłoby międzynarodowe gwarancje.

Kosowska perspektywa

26 grudnia 2018 r. podczas corocznego wystąpienia w parlamencie, prezydent Kosowa, Hashim Thaci powiedział, że Kosowo wygrało wojnę z Serbią, ale nadszedł czas, by również „wygrać pokój dla przyszłych pokoleń”.

Według Thaciego porozumienie powinno zostać osiągnięte w unijnym procesie pokojowym przy pełnym poparciu Stanów Zjednoczonych. „Porozumienie to powinno doprowadzić do uznania przez Serbię Kosowa, a jednocześnie powinno zapewnić trwały pokój i stabilność w regionie” – powiedział prezydent.

Na początku grudnia 2018 r. została powołana specjalna grupa negocjacyjna, która ma pomóc w zawarciu porozumienia Belgradu i Kosowa, ale również doprowadzić do członkostwa Kosowa w Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i NATO.

Thaci otrzymał też dwa listy – jeden od prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, a drugi od prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa. Macron pochwalił Kosowo za zaangażowanie na rzecz pokoju i stabilności. Natomiast Trump, Kosowo określił jako państwo kluczowe dla pokoju i rozwoju całego regionu europejskiego.

Co dalej z porozumieniem

Serbia i Kosowo próbują podejmować działania w kierunku normalizacji stosunków, by w przyszłości ich akcesja do UE była możliwa. W ostatnim roku doszło jednak do kilku napięć na linii Belgrad-Prisztina. W styczniu Serbia zażądała ekstradycji obecnego premiera Kosowa Ramusha Haradinaja, gdy przebywał we Francji. Serbia oskarża Haradinaja o udział w zbrodniach na Serbach, ale Trybunał w Hadze uniewinnił kosowskiego premiera. Serbowie próbowali również wznowić połączenie kolejowe między Belgradem a Mitrowicą. Na granicy serbsko-kosowskiej pociąg z napisem „Kosowo to Serbia” został jednak zatrzymany.

W październiku 2018 r. parlament Kosowa zdecydował o przekształceniu Kosowskich Sił Bezpieczeństwa w armię państwową. Według Serbii ustawa o stworzeniu armii jest nielegalna.

Kolejne napięcia na linii Serbia – Kosowo

Utworzenie regularnych sił zbrojnych w Kosowie może doprowadzić do zbrojnej odpowiedzi Belgradu – ostrzegła w środę premier Serbii Ana Brnabić. Listopad stał pod znakiem wzrostu napięcia między Prisztiną i Belgradem między innymi po tym, jak Kosowo nałożyło stu procentowe cła …