Sekretarz generalny NATO rozpoczyna dziś wizytę w Polsce

Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO [nato.int/nato_static_fl2014/asse…]

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotka się dziś (24 sierpnia) w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą, a dzień później – z premier Beatą Szydło. Natomiast z szefem MON Antonim Macierewiczem spotka się również w piątek – w Orzyszu.

 

Wizyta sekretarza generalnego NATO, do której dojdzie trzy tygodnie przed rozpoczęciem na Białorusi rosyjsko-białoruskich manewrów „Zapad-2017″, ma być skoncentrowana na działaniach Batalionowej Grupy Bojowej NATO (w skład tej stacjonującej w Orzyszu grupy wchodzą wojska amerykańskie, brytyjskie i rumuńskie).

Niewykluczone jednak, że rozmowy będą dotyczyć również sytuacji w Afganistanie po decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o zwiększeniu obecności amerykańskich wojsk w tym kraju.

Dziś spotkanie Stoltenberg-Duda w Belwederze

Podczas wieczornego spotkania w Belwederze Andrzej Duda i Jens Stoltenberg będą rozmawiać w cztery oczy. Zaplanowane jest także spotkanie plenarne, w którym obok prezydenta uczestniczyć będą: szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Jutro m.in. rozmowy z premier Szydło

W piątek rano sekretarz generalny Sojuszu będzie rozmawiał z premier Beatą Szydło. Odbędzie się również spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski Witolda Waszczykowskiego, Rumunii Teodora Meleşcanu i Turcji Mevlüta Çavuşoğlu z udziałem sekretarza generalnego NATO. Jednym z tematów rozmów ma być sytuacja bezpieczeństwa we wschodnim i południowym sąsiedztwie NATO. Potem szefowie dyplomacji odbędą konsultacje we własnym gronie, podczas których ma zostać omówiona sytuacja bezpieczeństwa we wschodnim i południowym sąsiedztwie Sojuszu, relacje transatlantyckie oraz współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa. Poprzednie konsultacje ministrów w tym gronie miały miejsce w sierpniu 2016 r. w Ankarze.

Według MSZ zarówno wizyta szefa NATO, jak i konsultacje trójstronne, „wpisują się w szerszy kontekst sytuacji bezpieczeństwa regionu, związany z nadchodzącymi rosyjsko-białoruskimi manewrami Zapad 2017 i przygotowaniami do przyszłorocznego szczytu NATO”.

Rozmowy z szefem MON w Orzyszu

Następnie Stoltenberg uda się do Orzysza, gdzie wraz z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem odwiedzi żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Grupa ta od 1 kwietnia stacjonuje w Bemowie Piskim i Orzyszu, wzmacniając wschodnią flankę Sojuszu. Natowski batalion współdziała z 15. Brygadą Zmechanizowaną w Giżycku i pozostaje „pod taktyczną kontrolą” polskiej brygady.

Rozmieszczenie w Polsce Batalionowej Grupy Bojowej jest elementem natowskiej inicjatywy Enhanced Forward Presence (eFP) – wzmocnionej wysuniętej obecności, która jest reakcją na aneksję Krymu przez Rosję.

Możliwe rozmowy ws. Afganistanu

Obserwatorzy nie wykluczają, że podczas rozmów Stoltenberga w Polsce poruszony zostanie też temat Afganistanu po tym, jak prezydent USA Donald Trump ogłosił w poniedziałek nową strategię USA wobec Azji Południowej (w tym właśnie Afganistanu).

Amerykański minister obrony James Mattis poinformował we wtorek, że będzie konsultował się ze Stoltenbergiem i sojusznikami w tej sprawie. Sam Stoltenberg z zadowoleniem przyjął nowe podejście prezydenta USA do Afganistanu. Jego zdaniem nie można pozwolić, by kraj ten znów stał się schronieniem dla terrorystów.

Sojusznicy, a także partnerzy NATO zapowiedzieli już zwiększenie swojej obecności w Afganistanie. Obecnie NATO ma tam 12 tys. żołnierzy, z czego ok. 8,4 tys. to żołnierze amerykańscy.

Szef MON: Rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad-2017″, to duże zagrożenie

W ocenie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza rosyjsko-białoruskie ćwiczenia „Zapad-2017″ traktowane są jako duże zagrożenie. W TVP Info zwrócił w zeszłym tygodniu uwagę zwłaszcza na możliwość pozostawienia części wojsk rosyjskich na terenie Białorusi i „zmianę układu sił na naszej granicy północno-wschodniej”. „To jest poważne zagrożenie i tak to traktuję zarówno ja, jak i sekretarz generalny NATO i w zasadzie wszystkie państwa natowskie” – oświadczył Macierewicz.

Choć wizyta Stoltenberga w Polsce ma miejsce trzy tygodnie przed rozpoczęciem na Białorusi manewrów „Zapad-2017″, to w kwaterze głównej NATO przekonują, że oba wydarzenia nie mają ze sobą związku. Jednak dwa tygodnie temu szef polskiej dyplomacji – zapowiadając w rozmowie z portalem „wPolityce”, że „jeśli nastąpi eskalacja zachowania rosyjskiego, to NATO podejmie prawdopodobnie nowe decyzje” – powiedział, że „w tym celu też przyjeżdża sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i w przededniu manewrów Zapad będziemy oceniać sytuację”. „Będzie to spotkanie równolegle z ministrami Rumunii i Turcji w Warszawie, czyli trzema największymi krajami flanki wschodniej NATO” – podkreślił Waszczykowski.

Ponadto według ministerstwa obrony Białorusi w ramach przygotowań do manewrów „Zapad -2017″ już od poniedziałku trwają w tym kraju wspólne ćwiczenia rosyjskich i białoruskich sił zbrojnych ze strukturami dowodzenia, jednostkami i oddziałami zabezpieczenia tyłów oraz zabezpieczenia materiałowo-technicznego. Żołnierze mają do piątku ćwiczyć m.in. ewakuację, naprawę pojazdów i sprzętu, a także montaż polowego rurociągu i infrastruktury do tankowania paliwa.