Rosja wydala greckich dyplomatów

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, źródło: MSZ Rosji, fot. Nikita Koczuk (https://www.mid.ru/ru/press_service/spokesman/briefings/-/asset_publisher/D2wHaWMCU6Od/content/id/2074106#11)

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, źródło: MSZ Rosji, fot. Nikita Koczuk (http://www.mid.ru/ru/press_service/spokesman/briefings/-/asset_publisher/D2wHaWMCU6Od/content/id/2074106#11)

To reakcja Moskwy na wydalenie z Aten na początku lipca dwóch rosyjskich dyplomatów, których oskarżono o niezgodne z prawem i regułami dyplomatycznymi „skoordynowane rozszerzanie wpływów Rosji w Grecji.” Tajemnicą poliszynela jest to, że chodzi o storpedowanie grecko-macedońskiego porozumienia, które otworzyłoby przed Skopje drzwi do NATO.

 

O decyzji rosyjskiego MSZ o wydaleniu dwójki greckich dyplomatów pracujących w Rosji poinformowany został oficjalne grecki ambasador w Moskwie Andreas Fryganas. Jak podała później rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji Maria Zacharowa, przekazano mu, że to reakcja na „wrogie działania ze strony Aten w stosunku do rosyjskich pracowników dyplomatycznych i obywateli.” Konflikt rosyjsko-grecki przybiera więc na sile. Zacharowa dodała bowiem, że te wydarzenia „nie wpłyną na pewno pozytywnie na wzajemne stosunki”.

Dyplomatyczny konflikt Grecji z Rosją. Poszło o Macedonię i NATO

Grecja wydaliła dyplomatów Rosji, oskarżając ich o próby storpedowania porozumienia z Macedonią, które otworzyło temu państwu drogę do NATO i UE.
 
Macedonia została zaproszona na zeszłotygodniowy szczyt NATO do podjęcia rozmów o członkostwie w tej organizacji. Drogę do tego otworzyła podpisana …

Rosjanie interesowali się umową z Macedonią

Wydalonym z Grecji rosyjskim dyplomatom zarzucono „mieszanie się w wewnętrzne sprawy kraju.” Jak ustalił wówczas dziennik „Kathimerini”, wydaleni Rosjanie nawiązywali bliskie kontakty z greckimi samorządowcami i prawosławnymi duchownymi, a nawet mieli próbować korumpować urzędników państwowych. Ich celem była organizacja protestów przeciw zawartej niedawno umowie z Macedonią regulującej kwestię nazewnictwa tej byłej jugosłowiańskiej republiki. Zakończenie owego sporu otworzy Skopje drzwi do UE i NATO. Zwłaszcza ta druga opcja martwi Moskwę, która traci wpływy na Bałkanach. Do NATO wstąpiła bowiem niedawno Czarnogóra. Po ewentualnej akcesji Macedonii (czyli kolejnego granicznego państwa) do Sojuszu Północnoatlantyckiego, coraz bardziej przekonana do zbliżenia z zachodnimi strukturami byłaby Serbia, czyli tradycyjnie największy sojusznik Rosji w regionie.

Tymczasem niedawne uzgodnienia między Atenami a Skopje, w myśl których Macedonia stanie się oficjalnie Republiką Północnej Macedonii, budzą kontrowersje zarówno wśród części Greków, jak i części Macedończyków. Zwłaszcza grecka prawica jest porozumieniu zdecydowanie przeciwna, uznając je za kapitulację wobec mniejszego i biedniejszego sąsiada z północy. Z kolei macedońscy konserwatyści uznają jakiekolwiek ustępstwo wobec Grecji za zdradę. W obu krajach odbywały się więc duże protesty przeciwników porozumienia, a Macedończycy będą jeszcze umowę zatwierdzać w referendum, choć tylko konsultacyjnym, a więc dla władz kraju niewiążącym. Wejście w życie porozumienia ws. nazwy Macedonii zakończyłoby trwający 27 lat spór. Grecja (gdzie aż trzy regiony także stosują w jakiejś formie nazwę Macedonia) sprzeciwiała się zawłaszczaniu owej nazwy przez ten słowiański kraj.

Grecja: Protesty w ponad 20 miastach ws. ugody z Macedonią

W 23 miastach w Grecji doszło wczoraj (6 czerwca) do protestów przeciwników zawarcia porozumienia z Macedonią dotyczącego oficjalnej międzynarodowej nazwy tego kraju. Negocjacje w tej sprawie dobiegają końca, a zarówno grecka, jak i macedońska dyplomacja informują, że osiągnięto już kompromis. …

Grecja oddala się od Rosji?

Grecko-rosyjski konflikt dyplomatyczny to dla obserwatorów nowość. Dotąd Grecja uchodziła za jednego z najbliższych przyjaciół Rosji w UE. Prawosławną Grecję i prawosławną Rosję bliskie relacje łączą od wieków. Na greckim terytorium znajduje się wiele miejsc świętych dla rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Tocząca przez wiele wieków wojny z Turcją carska Rosja była też w zdominowanej przez Turków Grecji postrzegana historycznie jako wybawiciel. Dlatego Ateny powstrzymywały się na forum UE od krytyki Moskwy i nie raz (przynajmniej słownie) sprzeciwiały się unijnym sankcjom wobec Rosji.

W ostatnim czasie Grecja była jednym z niewielu państw członkowskich UE, które nie przyłączyły się do wydalania rosyjskich dyplomatów w akcie solidarności z Wielką Brytanią po tym jak na brytyjskim terytorium próbowano otruć rosyjskiego eks-szpiega w służbie brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala. W kwestii porozumienia z Macedonią, Grecja jednak postanowiła ostro zareagować wobec działalności rosyjskiej.

Oficjalny koniec sporu między Grecją a Macedonią o nazwę. Ugoda podpisana

Na mocy uzgodnionej przez oba kraje umowy, Macedonia zmieni swoją nazwę na Republikę Północnej Macedonii. Uroczyste złożenie podpisów przez szefów dyplomacji obu państw to jednak dopiero początek drogi do wdrażania w życie porozumienia, które budzi także wiele kontrowersji u sporej …