Rosja stworzy nowe pociski rakietowe

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, źródło: www.kremlin.ru

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, źródło: www.kremlin.ru

Rosyjski minister obrony poinformował, że w ciągu 2 najbliższych lat Rosja opracuje nowe pociski dalekiego zasięgu. To skutek wypowiedzenia przez USA i Rosję układu INF, którego celem było obustronne wycofanie pocisków średniego i pośredniego zasięgu.

 

Opracowanie nowych pocisków zapowiedział już kilka dni temu prezydent Rosji Władimir Putin. Teraz więcej szczegółów przekazał rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. „W latach 2019-2020 musimy opracować naziemną wersję systemu bazowania morskiego >>Kalibr<< z pociskiem dalekiego zasięgu” – powiedział Szojgu. Dodał, że wersja tego pocisku wystrzeliwana z pokładu okrętów już sprawdziła się podczas rosyjskich działań w Syrii.

Będą nowe pociski naddźwiękowe

Szojgu zapowiedział też, że w ciągu najbliższych dwóch lat zostanie stworzony nowy system z  wystrzeliwanym naziemnie pociskiem naddźwiękowym dalekiego zasięgu. Jak wyjaśnił rosyjski minister obrony niezbędne będzie również zwiększenie zasięgu innych systemów rakietowych, które są obecnie opracowywane przez rosyjską armię. Opracowanie nowych pocisków naziemnych ma być zaś proste, ponieważ chodzi o nową wersję już istniejących pocisków wystrzeliwanych z morza i z powietrza.

Siergiej Szojgu nie krył, że zapowiadane rosyjskie działania zbrojeniowe mają związek z wypowiedzeniem 2 lutego przez prezydenta USA Donalda Trumpa amerykańskiego udziału w traktacie INF. Minister obrony Rosji zarzucił przy tym Stanom Zjednoczonym, że „aktywnie pracują nad stworzeniem pocisków o zasięgu powyżej 500 kilometrów odpalanych z wyrzutni lądowych”. Właśnie dlatego Kreml zarządził podjęcie „analogicznych kroków”.

INF: USA i Rosja wycofują się z traktatu rozbrojeniowego

W ubiegłym tygodniu najpierw Amerykanie, a następnie Rosjanie, wycofali się z przestrzegania traktatu, który zakazywał budowy i rozmieszczania rakiet średniego zasięgu (INF).
 

Oba państwa zdecydowały się na wycofanie z traktatu dotyczącego kontroli broni jądrowej, który został podpisany w 1987 roku i …

Traktat INF wypowiedziany obustronnie

W ubiegłym tygodniu najpierw Amerykanie, a następnie Rosjanie, wycofali się z przestrzegania traktatu, który zakazywał budowy i rozmieszczania rakiet średniego i pośredniego zasięgu. Pierwszy swoją decyzję ogłosił w ubiegły piątek (1 lutego) Waszyngton. Sekretarz stanu Mike Pompeo oskarżył przy tym Moskwę o systematyczne łamanie warunków umowy.

Rosja ostro skrytykowała wycofanie się USA z kluczowego traktatu nuklearnego i oskarżyła Waszyngton o podważenie bezpieczeństwa globalnego. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło tego samego dnia, że zastrzega sobie prawo „właściwej reakcji” na wycofanie się USA z paktu i oskarżyło administrację Donalda Trumpa o szukanie wymówek, by go porzucić. Właśnie wtedy Władimir Putin zapowiedział unowocześnienie rosyjskiego arsenału rakietowego.

Traktat INF podpisali 1987 r. ówcześnie przywódcy USA – Ronald Reagan oraz ZSRR – Michaił Gorbaczow. Był on jednym z filarów rozbrojenia towarzyszącego wygaszaniu zimnej wojny i odwilży na linii Waszyngton-Moskwa.

UE zaniepokojona próbami rakietowymi Iranu

Podczas wczorajszego spotkania akredytowani w Brukseli ambasadorowie państw członkowskich UE wyrazili „poważne zaniepokojenie” przeprowadzonym przez Iran testem rakiet balistycznych. Wezwali przy tym Teheran, aby „natychmiast zakończył swoje niedopuszczalne postępowanie”.
 

Irańskie władze poinformowały o przeprowadzeniu podczas weekendu udanej próby pocisku balistycznego średniego …