Rosja: Ponad 50 tys. osób na manifestacji w Moskwie

Sobotni protest w Moskwie / Zdjęcie via twitter @CKonovalov

Dziesiątki tysięcy ludzi wypełniły moskiewski Prospekt Sacharowa podczas sobotniej  – tym razem legalnej – demonstracji przeciwko niedopuszczeniu kandydatów opozycji do wrześniowych wyborów do Moskiewskiej Dumy Miejskiej. To największa manifestacja opozycji od kilku lat w Rosji. Ponownie zatrzymano wielu demonstrantów.

 

Ponad 50 tysięcy osób miało się zgromadzić w Moskwie na Prospekcie Sacharowa. Taką liczbę podała organizacja pozarządowa Biały Licznik. Polica poinformowała o 20 tys. demonstrantów. Również tym razem nie obyło się bez zatrzymań – choć protest był zorganizowany legalnie.

Rosja: Ponad 1 tys. zatrzymanych na manifestacjach w Moskwie

Tysiące osób wyszły w sobotę (27 lipca) na ulice rosyjskiej stolicy, aby zaprotestować przeciw niedopuszczeniu kandydatów opozycji do wrześniowych wyborów do Moskiewskiej Dumy Miejskiej. Władze brutalnie rozpędziły demonstracje, które uznały za nielegalne.
 

Po tym jak tydzień temu w opozycyjnej manifestacji uczestniczyło …

Największy protest od kilku lat

Także tym razem nie obyło się bez aresztowań. Po zakończeniu protestu, demonstranci rozproszyli się na małe grupy, wykrzykując antyrządowe hasła. Organizacja OVD-Info poinformowała w sobotni wieczór o co najmniej 146 aresztowanych.

Obserwatorzy podkreślają, że to największa mobilizacja opozycji od rozpoczęcia protestów przed czterema tygodniami. Ponadto liczba manifestantów znacznie przewyższa mobilizację sprzed roku, gdy ulice Moskwy wypełniał tłum sprzeciwiający się reformie emerytalnej, wydłużającej czas pracy. Ostatnie tak duże protesty w Rosji miały miejsce w latach 2011-2012 przeciwko fałszerstwom wyborczym w wyborach do rosyjskiej Dumy oraz powrotowi Władimira Putina na Kreml. 

Rosja oferuje Ukrainie krótkoterminową umowę gazową

Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak powiedział w piątek, że Rosja zaoferowała Ukrainie możliwość przedłużenia obowiązującej umowy tranzytu gazu do końca 2021 r. Kijów jest zainteresowany podpisaniem dłuższego zobowiązania.
 

 

Obecna umowa na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę wygasa z końcem 2019 r. …

Przyczyną blokada kandydatów opozycji

U źródeł sprzeciwu obywateli leży decyzja władz o nie dopuszczeniu do udziału w zaplanowanych na 8 września wyborach lokalnych kandydatów opozycji. W całej Rosji to łącznie kilkaset osób, z czego w Moskwie kilkadziesiąt, głównie powiązanych z obozem liberalnym lub najpopularniejszym obecnie politykiem opozycyjnym Aleksiejem Nawalnym. Protestujący podkreślają, że zarzuty fałszerstwa bądź nieścisłości proceduralne są tylko pretekstem dla wyeliminowania przeciwników politycznych z procesu wyborczego.

Pomimo lokalnego charakteru wyborów ruch protestów wzbiera na sile. Manifestacje odbywają się także poza Moskwą. W ostatnich dniach o zaangażowanie się w protesty zaapelowali przedstawiciele kultury, celebryci czy popularni blogerzy, co przyczyniło się także do wzrostu popularności akcji. I to pomimo, że władze po raz kolejny zorganizowały w stolicy darmowy festiwal muzyczny, który miał odwrócić uwagę szczególnie młodszej części demonstrantów. Jednak frekwencja na konkurencyjnym wydarzeniu nie dopisała i pojawiło się na nim do kilku tysięcy osób.

Rosja nadal naciska na Danię w sprawie Nord Stream 2

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zarzucił Danii, że z powodów politycznych opóźnia zgodę dla spółki Gazpromu na ułożenie gazociągu Nord Stream 2. Gazprom liczy, że dostanie ją w październiku.
 
Pod koniec czerwca po wyborach w Danii sformowano centrolewicowy rząd premier Mette …

Metody władzy

Po początkowym wahaniu, co do metody tłumienia protestów, władze zdecydowały się na wariant siłowy. Do przemocy policyjnej dochodzą liczne aresztowania, które spotkały także wielu z kandydatów opozycji zdjętych z list wyborczych. Wszyscy oni skazywani są na kary administracyjne lub 30-dniowy areszt za – by użyć terminologii władz – „zakłócanie porządku publicznego”.

Protestom nie poświęca się także zbyt dużo uwagi w rządowych mediach, a jeśli pojawi się wzmianka to bez kontrowersyjnych haseł, wzywających prezydenta Putina do ustąpienia.

Salvini zaprzecza, że Rosja finansowała jego partię

Wicepremier Włoch i jednocześnie lider prawicowego ugrupowania Liga odrzucił oskarżenia o to, że jego partia otrzymała finansowanie z Rosji. Amerykański portal BuzzFeed napisał bowiem o nagraniu z ubiegłorocznego spotkania w Moskwie, na którym wysłannicy Salviniego uzgadniali z Rosjanami szczegóły przekazania …

Nie tylko o wolne wybory

Jednak protesty mają szersze podłoże. Wprawdzie ludzi zmobilizowała walka o dopuszczenie opozycyjnych kandydatów do procesu wyborczego, ale w tle istnieją także inne ważkie problemy społeczne, zaniedbane przez władze. To głównie sytuacja gospodarcza, kontrowersje odnośnie reformy emerytalnej. Władimira Putina, notującego najniższe wskaźniki popularności od kilku lat, obwinia się o zajmowanie się geopolityką i odpuszczenie codziennych spraw obywateli.

W dzień protestu w Moskwie, prezydent odwiedził zaanektowany w 2014 r. Krym, by z Nocnymi Wilkami – nacjonalistyczną grupą motocyklistów – jeździć na motocyklu. Protesty trwają także poza Moskwą. W Petersburgu policja aresztowała w sobotę 70 osób, 10 w Rostowie nad Donem. W stolicy po oficjalnej części, część manifestantów przeniosła się w okolice siedziby prezydenta i tam zaczęły się aresztowania. Wśród zatrzymanych po raz kolejny znalazła się m. in. Lyubov Sobol, jedna z liderek protestów, którą aresztowano już 3 sierpnia.

Rosja ponownie z pełnym członkostwem w Radzie Europy

Po prawie pięciu latach nieobecności w związku z aneksją Krymu w 2014 r. rosyjscy parlamentarzyści będą mogli ponownie zasiąść – ku wielkiemu rozczarowaniu Kijowa – w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.
 

Decyzja zapadła chwilę przed 1 w nocy 25 czerwca po 9 godzinach gorących …