Rosja chce zmusić Danię do przepuszczenia gazociągu Nord Stream 2

Anders-Samuelsen-Sergiej-Ławrow

Fot. Pavel Golovkin / AP Photo

Rosyjska dyplomacja chce, aby Dania nie zastosowała wobec gazociągu Nord Stream 2 przepisów, które pozwalają zakazać układania rury Gazpromu na duńskich wodach terytorialnych.

 

Moskwa wzmogła zabiegi o przeforsowanie budowy nowego bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2, kiedy w zeszłym tygodniu niemiecki urząd górniczy w Stralsund wydał zezwolenie na ułożenie gazociągu na wodach terytorialnych Niemiec. To pierwsze zezwolenie na inwestycję Gazpromu i dlatego szef rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller uznał, że ta precedensowa decyzja niemieckiego urzędu ma kluczowe znaczenie dla całego projektu. Według zapowiedzi rosyjskiego koncernu budowa Nord Stream 2 ma się rozpocząć w maju. Te plany może jednak pokrzyżować Dania.

Duńskie obawy odnośnie do Nord Streamu 2

Przed rokiem rząd Danii zwrócił się do Komisji Europejskiej, jakimi kryteriami ma się kierować, rozpatrując ewentualny wniosek Gazpromu o zgodę na ułożenie Nord Streamu 2 na duńskich wodach terytorialnych na północ od wyspy Bornholm. Kopenhaga zwracała przy tym uwagę KE, że projekt Gazpromu jest sprzeczny z unijną strategią bezpieczeństwa energetycznego, bo wbrew jej zapisom zwiększy zależność Europy od gazu z Rosji.

KE nie odpowiedziała, więc Dania wprowadziła przepisy pozwalające ministrowi spraw zagranicznych odmówić zgody na układanie gazociągów na duńskich wodach ze względów bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej. Ustawa wprowadzająca te przepisy weszła w życie od stycznia i dotyczy także inwestycji, które wcześniej nie zostały zatwierdzone – tak jak Nord Stream 2.

USA przeciw budowie Nord Stream 2

USA też są przeciw budowie Nord Stream 2 – zapewnił w sobotę sekretarz stanu USA Rex Tillerson po rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim w Warszawie. Sobota była drugim i ostatnim dniem wizyty szefa dyplomacji USA w Polsce, a ostatnim jej punktem była rozmowa z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Tillerson rozmawiał tego dnia również z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, a dzień wcześniej – z prezydentem Andrzejem Dudą.

Rosja dyktuje Danii

Teraz Rosja chce, aby nowe duńskie przepisy nie objęły budowanego gazociągu Nord Stream 2. Poinformował o tym we wtorek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Danii Andersem Samuelsenem, który był w Moskwie w roli przewodniczącego Komitetu Ministrów Rady Europy.

– Podkreśliliśmy nasze pryncypialne stanowisko, że wniosek [o zgodę na ułożenie Nord Streamu 2] powinien być rozpatrywany na podstawie prawodawstwa, które obowiązywało w Danii i w całej UE w chwili złożenia tego wniosku, co stało się w kwietniu zeszłego roku – powiedział Ławrow cytowany przez agencję TASS. Duńskie MSZ nie skomentowało tych roszczeń.

Pod koniec zeszłego roku dyrektor Paul Corcoran z Nord Streamu 2 twierdził, że zakaz ułożenia gazociągu na wodach Danii nie wykolei inwestycji. Ale oceniał, że może ją opóźnić i podbić koszty inwestycji szacowane już na niemal 10 mld euro.

Europa zależna od rosyjskiego gazu bardziej niż kiedykolwiek

Europa, która od lat dąży do zmniejszenia udziału Rosji w europejskim rynku energetycznym, nigdy nie była od niej tak zależna. Nic nie wskazuje na to, by ta tendencja mogła ulec zmianie.
 

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom ogłosił w tym miesiącu, że w …

Nord Stream grozi UE

W listopadzie zeszłego roku Komisja Europejska przyjęła projekt nowelizacji dyrektywy gazowej, który przewiduje objęcie wszystkich gazociągów do importu gazu – a więc także Nord Streamu – antymonopolowymi przepisami tzw. trzeciego pakietu energetycznego. Jednak prace nad nowelizacją zaczęły się ślimaczyć, głównie z powodu zastrzeżeń Niemiec, Austrii i Holandii, które wspierają plany Gazpromu.

Teraz spółka Gazpromu odpowiedzialna za Nord Stream 2 zaczęła nawet grozić UE. „Jeśli zmiany istniejących przepisów Unii doprowadzą do negatywnych dla nas skutków, to pojawi się kwestia odszkodowania za [nasze] straty” – powiedział w środę niemieckiemu magazynowi „Wirtschaftswoche” szef spółki Nord Stream 2 Matthias Warnig, zaprzyjaźniony z Putinem były funkcjonariusz wywiadu NRD.

Artykuł opublikowany na podstawie partnerstwa z Gazetą Wyborczą