Putin zapowiada dalsze wsparcie dla separatystów w Donbasie

Prezydent Władimir Putin zapowiedział wczoraj (7 czerwca), że Rosja nadal będzie okazywać pomoc tzw. republikom ludowym w Donbasie. Ostrzegł też, że jeśli dojdzie do „prowokacji” armii ukraińskiej podczas mundialu, przyniesie to „drastyczne skutki dla ukraińskiej państwowości”. Kijów odpowiedział, że ukraińskie wojsko odpowiednio zareaguje na wszelkie groźby, a państwo ukraińskie istnieje i będzie istniało.

 

Pomoc dla tzw. republik ludowych w Donbasie Władimir Putin zapowiedział na dorocznej telekonferencji, w trakcie której odpowiada na pytania obywateli. O Donbas zapytał prezydenta rosyjski pisarz Zachar Prilepin. Wyraził bowiem podejrzenie, że Ukraina wykorzysta zbliżające się piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji, żeby zaatakować w Donbasie.

W odpowiedzi Putin wyraził nadzieję, że strona ukraińska nie dopuści się „takich prowokacji”. Zagroził przy tym Kijowowi, że gdyby jednak spróbował wyzwalać Donbas, to będzie to miało „drastyczne skutki dla  ukraińskiej państwowości”.

Rosyjski prezydent podkreślił, że mieszkańców tych terenów nie można zastraszać. „Widzimy, co się tam dzieje, jak ludzie cierpią, pomagamy obu nieuznanym republikom i będziemy nadal to robić” – oświadczył prezydent Rosji. Podkreślił przy tym, że to, co się dzieje w Donbasie, świadczy o tym, że „obecne ukraińskie przywództwo nie jest w stanie rozwiązać tego problemu”.

Pogrążonemu w wojnie Donbasowi grozi katastrofa ekologiczna

Jeśli prorosyjscy rebelianci zatopią kopalnię, w której testowano ładunek jądrowy, uwolnione zostaną radioaktywne substancje. Mogą one skazić wody gruntowe, a potem studnie, zbiorniki i rzekę Doniec, która płynie przez Donbas do Rosji.
 
Gdy w 2014 r. wybuchła wojna w Donbasie, znajdowało się tam …

Putin zapewnił także, że Moskwa zrobi wszystko, by sytuacja na wschodzie Ukrainy została rozwiązana w ramach procesu mińskiego. Kolejny raz oskarżył też Kijów o naruszanie porozumień zawartych w stolicy Białorusi.

Reakcja Ukrainy

Na wypowiedź Putina zareagował Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksandr Turczynow. „Bez względu na jęki zrozpaczonych rosyjskich najemników i groźby rosyjskiego prezydenta, ukraińskie wojsko odpowiednio zareaguje na wszelkie groźby, a ukraińskie państwo istnieje i będzie istniało, niezależnie od maniakalnych pragnień imperialnych rewanżystów” – oświadczył.

Pierwsze testy amerykańskich rakiet na Ukrainie

Ukraina przeprowadziła pierwsze testy amerykańskich rakiet typu Javelin, które – jak zapewniają władze w Kijowie – będą służyły wyłącznie do obrony kraju. Obserwatorzy OBWE alarmują tymczasem, że sytuacja w Donbasie znów się pogorszyła, a SBU ostrzega przed masowym cyberatakiem.

Zapewnił także, że „ukraińska państwowość opiera się na męstwie, patriotyzmie i wierze milionów wolnych Ukraińców, zdolnych do jej obrony i zachowania wolności, demokracji i niezależności dla swych dzieci”. Natomiast rosyjska państwowość spoczywa jego zdaniem “na kościach milionów zamęczonych i złamanych niewinnych ludzi”.

“To zasadnicza różnica między naszą państwowością a rosyjską, która może istnieć jedynie w warunkach totalitarnych, gdy opricznicy (zwolennik systemu sprawowania władzy – opriczniny – przez Iwana Groźnego), żandarmi, czekiści i KGB-iści tłamszą ludzi kratami i drutem kolczastym” – cytuje słowa Turczynowa służba prasowa RBNiO.

Putin: Rosja staje się konkurentem

Władimir Putin powiedział wczoraj także, że „niekończące się zarzuty” pod adresem Rosji stanowią uzasadnienie działań, których celem jest jej powstrzymywanie. Powodem tego jest – w jego ocenie – świadomość, że Rosja staje się konkurentem. Zdaniem Putina presja na Rosję zakończy się wtedy, gdy jej zachodni partnerzy zrozumieją, że te metody są nieefektywne i przynoszą rezultat odwrotny do zamierzonego.

Putin w Wiedniu: "Sankcje szkodzą UE i Rosji"

Rosyjski prezydent udał się z oficjalną wizytą do Austrii. Przekonywał tam do zniesienia nałożonych na Rosję po aneksji Krymu unijnych sankcji, ale jednocześnie zapewniał, że nie zaszkodziły one mocno jego krajowi.
 
To pierwsza oficjalna podróż Władimira Putina od czasu, gdy w …