Putin przyjął Orbana: Węgry to nasz kluczowy sojusznik w UE

Viktor Orban i Władimir Putin, źródło: Służba Prasowa Prezydenta Federacji Rosyjskiej (en.kremlin.ru)

Viktor Orban i Władimir Putin, źródło: Służba Prasowa Prezydenta Federacji Rosyjskiej (en.kremlin.ru)

Energetyka, współpraca gospodarcza i dalszy rozwój wzajemnych stosunków. Takie były główne tematy rozmów toczonych w Moskwie przez prezydenta Rosji i premiera Węgier. Obaj nie szczędzili sobie i swoi krajom ciepłych słów. Putin nie wykluczył nawet uwzględnienia Węgier w turecko-rosyjskich projektach gazowych.

 

Władimir Putin powitał Viktora Orbana bardzo serdecznie. Węgry nazwał „kluczowym sojusznikiem w UE”, a współpracę między Moskwą a Budapesztem uznał za bardzo dobrą. Podkreślił udane działania międzyrządowej komisji dwustronnej. Wskazał też na ożywione kontakty pomiędzy regionami obu krajów. Współpraca regionalna ma zostać dodatkowo wzmocniona jeszcze w tym roku. Wartość wymiany handlowej obu okrajów ocenił zaś na ponad 1 mld dolarów.

Z kolei Orban uznał, że rosyjsko-węgierska współpraca stała się w ostatnich latach – jak to ujął – „obliczalna, a oba kraje są stabilnymi partnerami”. Dodał, że jak najlepsza współpraca między „dwiema połowami Europy, np. Węgrami a Rosją, leży w węgierskim interesie”. „Węgrzy zawsze źle wychodzą na tym, gdy taka współpraca jest zła. Kiedy jest ona dobra, zawsze wychodziliśmy na tym dobrze” – mówił węgierski premier. Razem z nim w Moskwie zjawili się m.in. minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto oraz minister ds. rozbudowy elektrowni atomowej w Paks Janos Sueli. Prezydentowi Rosji towarzyszyli m.in. minister przemysłu i handlu Denis Manturow oraz minister zdrowia Weronika Skworcowa.

Węgry pozwą Parlament Europejski do Trybunału Sprawiedliwości UE

Władze w Budapeszcie uważają, że podjęta w ubiegłym tygodniu decyzja o udzieleniu zgody na uruchomienie wobec Węgier art. 7. unijnego traktatu jest nieważna. Natomiast węgierski parlament będzie głosował nad uchwałą krytyczną wobec Parlamentu Europejskiego.
 
Węgry już od przeprowadzonego w ubiegłą środę …

Węgry częścią Turkish Stream?

Największą część rozmów poświęcono kwestiom energetycznym. Węgry zabiegają bowiem o podpisanie kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu po 2020 r., ale także chcą doprecyzować warunki dostaw w ramach już obowiązujących umów. Węgry zużywają rocznie około 9 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. Około 80 proc. tego surowca (czyli ponad 8 mld metrów sześciennych) sprowadzają właśnie z Rosji.

Budapeszt chciał także przekonać Moskwę, aby w ramach budowanego gazociągu Turkish Stream (Turecki Potok) uwzględniono również Węgry. Węgrzy liczą bowiem na to, że ów gazociąg mógłby dostarczać również błękitne paliwo do nich. „Nie chodzi o oddzielny, nowy gazociąg na terytorium Węgier, a raczej o narodowe programy rozwijania systemów przesyłu gazu w regionie w taki sposób, aby gaz można było przesyłać z Turcji przez Bułgarię i Serbię, a potem dostarczać na Węgry i dalej. Dzięki temu moglibyśmy tylko z Serbii kupować do 6 mld metrów sześciennych gazu rocznie przy minimalnych inwestycjach w swoją infrastrukturę” – mówił minister Szijjarto w rozmowie z rosyjskim dziennikiem „Kommiersant”.

Władimir Putin, już po rozmowach z Viktorem Orbanem, stwierdził, że nie wyklucza takiej możliwości. „Badamy możliwość włączania naszych węgierskich partnerów do nowego szlaku transportu rosyjskiego gazu do Europy. Nie wykluczam, że po zbudowaniu Tureckiego Potoku jedna z naziemnych kontynuacji tego gazociągu mogłaby biec właśnie przez Węgry” – powiedział rosyjski prezydent.

Putin i Erdogan porozumieli się ws. budowy Turkish Stream

Zgodnie z zapowiedziami do spotkania prezydentów Rosji Władimira Putina i Turcji Recepa Tayyipa Erdogana doszło w pierwszym dniu 23. Światowego Kongresu Energetycznego w Stambule. W kongresie uczestniczą przedstawiciele 85 państw.Tańszy gaz dla Turcji„Jesteście świadkami podpisania międzyrządowego porozumienia ws. budowy …

Elektrownia atomowa w Paks

Budapeszt i Moskwa współpracują także przy rozbudowie elektrowni atomowej w mieście Paks w środkowych Węgrzech. W 2014 r. węgierski rząd zawarł umowę na realizację tego projektu z rosyjskim państwowym koncernem Rosatom. Dwa nowe bloki elektrowni mają ruszyć w latach 2026-2027. Dotychczas istniejące cztery przestarzałe już bloki mają zaś zostać zamknięte w latach 2032-2037. Całkowity koszt tej inwestycji to 12 mld euro. Aż 10 mld pochodzi z udzielonego przez Rosję kredytu.

Projekt ten napotyka jednak na pewne trudności. Nie tylko techniczne, ale także związane z kwestią unijnych wymogów. Orban nazwał to „unijną biurokracją”. Putin odpowiedział mu, że kwestia terminów nie jest przy tej inwestycji najważniejsza. „Zrobimy to i będzie to wspólny sukces, który wpłynie korzystnie nie tylko na rosyjsko-węgierskie stosunki, ale też zmodernizuje system powiązań energetyczno-politycznych między Rosją i Europą” – oświadczył.

Syria, Ukraina, Nord Stream 2, czyli spotkanie Merkel i Putina

Niemiecka kanclerz spotkała się w sobotę (18 sierpnia) z prezydentem Rosji w znajdującej się pod Berlinem rządowej posiadłości Meseberg. Bliższych szczegółów spotkania nie ujawniono, a oboje przywódcy spotkali się wspólnie z dziennikarzami tylko przed rozpoczęciem rozmów. Wiadomo, że rozmawiali o …

Węgiersko-rosyjska wymiana handlowa rośnie

Mimo wciąż obowiązujących unijnych sankcji na Rosję wprowadzonych w 2014 r. w odpowiedzi na aneksję przez Moskwę Krymu, wspólna wymiana handlowa między obydwoma krajami w 2017 r. wzrosła. Wzajemne obroty handlowe wyniosły w ubiegłym roku 5,5 mld dolarów. To aż o 30 proc. więcej niż w 2016 r.

Rozmowy Władimira Putina i Viktora Orbana dotyczyły też relacji UE-Rosja w szerszym kontekście, sytuacji na Ukrainie oraz możliwości rozwiązania konfliktu zbrojnego w Syrii.

Rosyjscy obywatele korzystali z węgierskich "złotych wiz"

W zamian za setki tysięcy euro Węgrzy sprzedali wizy podejrzanym rosyjskim biznesmenom. Pozwolenia dostała też rodzina szefa wywiadu zagranicznego SWR Siergieja Naryszkina, objętego europejskimi sankcjami.
 
Rosjanie przebywali na terytorium UE dzięki programowi wiz stałego pobytu, który obowiązywał na Węgrzech w latach …