Putin nie zamierza rozmawiać z Ukrainą o pokoju w Donbasie

Władimir Putin, prezydent Rosji// Źródło: Kancelaria Prezydenta FR

Rosja nie jest stroną konfliktu na wschodzie Ukrainy – przekonywał wczoraj rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow – i dlatego nie będzie negocjować z Ukrainą warunków zawarcia pokoju w Donbasie. W ten sposób Kreml zareagował na propozycję podjęcia negocjacji ws. zawieszenia broni w tym regionie, którą dzień wcześniej złożył kandydat na prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 

Zełenski deklaruje gotowość do negocjacji z Putinem

W niedzielnym (7 kwietnia) wywiadzie dla telewizji Ukraina zwycięzca pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie Wołodymyr Zełenski zadeklarował gotowość podjęcia negocjacji z Władimirem Putinem nt. przywrócenia pokoju w Donbasie. Podkreślił przy tym, że Ukraina nigdy nie będzie poświęcać swych terytoriów ani ludzi, a jej integralność terytorialna nie powinna być przerwana.

Komik oficjalnie zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich na Ukrainie

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy potwierdziła wczoraj, że do drugiej tury wyborów prezydenckich przeszli telewizyjny komik Wołodymyr Zełenski i urzędujący szef państwa Petro Poroszenko.

Ukraińsko-rosyjskie negocjacje powinny, zdaniem Zełenskiego, przybrać dyplomatyczny format i być prowadzone w obecności przedstawicieli Zachodu. Według kandydata na prezydenta Ukrainy trzeba „nie tylko zatrzymać wojnę, ale zrobić pierwsze kroki – zawiesić ogień”. Odnosząc się do trwającego już pięć lat konfliktu na wschodzie kraju, Zełenski oświadczył także, że proces miński powinien być kontynuowany, ale „format miński powinien być zreformowany”.

Pieskow: Kijów musi sam uregulować sytuację na wschodzie Ukrainy

“Kijów musi sam uregulować sytuację w tym regionie” – oświadczył w poniedziałek (8 kwietnia) rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Przypomniał przy tym, że Władimir Putin wielokrotnie powtarzał, że dla uregulowania konfliktu w Donbasie dialog z Moskwą  nie jest najważniejszy, gdyż nie uczestniczy ona w tym konflikcie.

Ukraina: Piąta rocznica aneksji Krymu

Władimir Putin odbył wizytę na Krymie z okazji pięciolecia aneksji półwyspu. Położone nad Morzem Czarnym terytorium okupowane jest przez wojska rosyjskie od 2014 r. Po przeprowadzeniu nielegalnego referendum 16 marca 2014 r. Kreml ogłosił włączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej.
 

Wizyta prezydenta …

“Jest to konflikt wewnątrz Ukrainy i mogą go rozwiązać sami Ukraińcy, jeśli będą ze sobą rozmawiać” – podkreślił rzecznik Kremla. Zapewnił jednak, że prezydent Rosji “zawsze jest otwarty na dialog”, ale – jak zastrzegł – “z wyjątkiem sytuacji, w których dialog ten próbuje się otoczyć różnymi prowokacjami, przyozdobić dywersjami i tak dalej”. “W tym przypadku reakcja Putina jest jasna, jednoznaczna i zdecydowana” – podkreślił Pieskow w odpowiedzi na pytanie czy Moskwa nie będzie rozmawiać o sytuacji w Donbasie z Zełenskim, jeśli wygra on również drugą turę wyborów prezydenckich na Ukrainie.

Druga tura wyborów prezydenckich na Ukrainie odbędzie się  21 kwietnia, a zmierzą się w niej aktor komediowy Wołodymyr Zełenski i urzędujący prezydent Petro Poroszenko.

Konflikt w Donbasie

Według ukraińskich danych z początków marca, w wyniku trwającego od 2014 roku konfliktu zbrojnego z Rosją zginęło już 13 tys. Ukraińców, z czego około trzech tysięcy to wojskowi. “Są to straszne liczby, które jednak nie charakteryzują niebezpiecznego kryzysu demograficznego w naszym kraju – powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow na spotkaniu Ukraińskiego Forum Rodziny.

Wicepremier Ukrainy: Możemy odzyskać Krym i Donbas – WYWIAD z Iwanną Kłympusz-Cyncadze

Każdego dnia zmagamy się z rosyjską propagandą czy cyberatakami przeciwko naszemu państwu. Po rewolucji godności i rosyjskiej agresji zdecydowaliśmy, by stać się podmiotem – a nie przedmiotem – stosunków międzynarodowych – twierdzi wicepremier Ukrainy Iwanna Kłympusz-Cyncadze w rozmowie z EURACTIV.pl.
 

Karolina …

Przytoczył również dane, z których wynika, że w zeszłym roku urodziło się w tym kraju o 7 proc. mniej dzieci, niż w poprzednim. “W 2018 roku na Ukrainie urodziło się 335 tysięcy dzieci, a zmarło 587 tysięcy. W ciągu roku liczba Ukraińców zmniejszyła się o 252 tysiące i te niebezpieczne tendencje tylko się pogarszają” – poinformował Turczynow. Ostrzegł przy tym, że taka tendencja zagraża bezpieczeństwu narodowemu, a nawet samemu istnieniu narodu ukraińskiego.

Według Państwowej Służby Statystyki Ukrainy 1 stycznia tego roku liczba ludności w tym kraju wynosiła ponad 42,1 mln.

NATO zapowiada kolejne kroki wobec Rosji

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział wczoraj, że NATO podejmie kolejne kroki wobec Rosji, która wciąż łamie postanowienia traktatu INF.