Aktor wyprzedza Tymoszenko i Poroszenkę w sondażach prezydenckich na Ukrainie

Kandydat na prezydenta Ukrainy, aktor Wolodymyr Zełenski, źródło wikimedia

Kandydat na prezydenta Ukrainy, aktor Wolodymyr Zełenski, źródło wikimedia

Aktor wyprzedził w sondażach prezydenckich zarówno byłą premier, jak i obecnego prezydenta – tak wynika z przeprowadzonych ostatnio sondaży przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie.

 

W dwóch opublikowanych wczoraj (31 stycznia) badaniach komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski wyprzedził zarówno prowadzącą dotychczas byłą premier Julię Tymoszenko, jak i obecnego prezydenta Petra Poroszenkę.

Wybory prezydenta Ukrainy zaplanowano na 31 marca.

Prezydent Ukrainy oficjalnie ubiega się o reelekcję

Petro Poroszenko oficjalnie ogłosił swój start w wyborach prezydenckich. Ubiegający się o reelekcję szef państwa zadeklarował starania o to, by Ukraina stała się „wielkim europejskim krajem szczęśliwych ludzi” i zapowiedział złożenie wniosku o członkostwo w UE w 2024 roku.

Faworyci wciąż ci sami, ale kolejność inna

Według wspólnego badania Centrum Razumkowa, Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii i pracowni Socis, na Zełenskiego zamierza głosować 23 proc. badanych deklarujących, że na pewno pójdą do urn. Na drugim miejscu uplasował się Poroszenko z poparciem 16,4 proc., zaś na trzecim – Tymoszenko z wynikiem 15,7 proc.

Również w drugim z opublikowanych w czwartek sondaży przedwyborczych, przeprowadzonym przez grupę socjologiczną Rating, pierwsze miejsce utrzymuje Zełenski, tyle że tym razem z nieco mniejszym, bo 19-proc. poparciem. Drugie miejsce zajęła była premier z 18,2 proc. głosów, a dopiero za nią – na trzecim miejscu z 15,1 proc. poparciem – znalazł się urzędujący prezydent.

Tymoszenko wystartuje w wyborach prezydenckich na Ukrainie

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko oficjalnie zapowiedziała w czasie wczorajszej (20 czerwca) wideokonferencji na Facebooku, że będzie kandydować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
 

Swój start w wyborach Julia Tymoszenko – twarz tzw. pomarańczowej rewolucji (trwała od  listopada 2004 roku do stycznia 2005 r.) …

Poroszenko nie bez szans

We wspólnym badaniu Centrum Razumkowa, Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii i pracowni Socis, respondentów poproszono również, żeby – niezależnie od własnych sympatii wyborczych – wskazali kandydata, który ich zdaniem zwycięży w nadchodzących wyborach prezydenckich. Przy tak postawionym pytaniu najwięcej głosów otrzymał Poroszenko (20,5 proc.), za nim znalazła się Tymoszenko (19,9 proc.), a Zełenski był dopiero trzeci (10,8 proc.).

Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała dotychczas 26 kandydatów, ale wszystko wskazuje na to, że liczyć się będzie tylko ta trójka.

Ukraina z nowym programem pomocowym od MFW

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania kończący się w 2019 roku – poinformował Fundusz. Wcześniej Kijów zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych.
 

Program jest rozłożony …