Przemówienie Trumpa do Polaków na placu Krasińskich

Donald Trump odcina się od trzech grup republikańskich

Prezydent USA Donald Trump// Źródło: GOP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podczas swojej wizyty w Polsce wystąpi na warszawskim Placu Krasińskich przed pomnikiem Powstania Warszawskiego – poinformował wczoraj (21 czerwca) szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Minister dodał, że amerykański prezydent osobiście wybrał to miejsce.

„To dla nas wielki zaszczyt, że prezydent Trump wybrał takie miejsce, które wiąże się z symbolem polskiego heroizmu” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Biały Dom informował już wcześniej, że amerykański prezydent zamierza wygłosić w Warszawie przemówienie adresowane do Polaków.

Trumpowi będzie towarzyszyć małżonka

Donald Trump odwiedzi Warszawę w dniach 5-6 lipca w drodze na lipcowy szczyt G20 w Niemczech. We wtorek (20 czerwca) Biały Dom poinformował, że prezydentowi towarzyszyć będzie małżonka Melania Trump.

Poza publicznym wystąpieniem skierowanym do Polaków, prezydent USA ma się spotkać z Andrzejem Dudą oraz uczestniczyć – jako gość honorowy – w szczycie inicjatywy Trójmorza. Przy okazji tych obrad Trump przeprowadzi rozmowy z przywódcami państw regionu. Głównymi tematami, jakie ma w ich poruszyć, to kwestie bezpieczeństwa oraz współpraca ekonomiczna i rozwojowa między USA a państwami Trójmorza. Współgospodarzami lipcowego szczytu Trójmorza są Polska i Chorwacja.

Inicjatywa Trójmorza

Trójmorze to inicjatywa dotycząca współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki. Zaangażowane są w niej państwa Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry), państwa bałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia) oraz Chorwacja, Słowenia, Bułgaria, Rumunia i Austria.

W zeszłym miesiącu minister Szczerski przekonywał, że inicjatywa dotycząca współpracy infrastrukturalnej państw regionu Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne, jest nowym pomysłem na zwiększanie jedności i spójności europejskiej. „Chcemy europejskiej jedności poprzez także jedność infrastrukturalną, poprzez zasypywanie różnic rozwojowych” – mówił wtedy szef gabinetu prezydenta Dudy. Przytoczył także przesłanie Inicjatywy Trójmorza, które brzmi: „im bardziej zjednoczona Europa Środkowa, tym bardziej zjednoczona Europa, tym więcej jedności w Europie”.