Przedstawicielstwo UE w Moskwie padło ofiarą rosyjskiego cyberataku

Zdjęcie unsplash.com via @pankajpatel

Rosja wykradła informacje z przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Moskwie. Do ataku miało dojść w lutym 2017 r., ale odkryto go dopiero w kwietniu tego roku. Tymczasem Moskwa rozszerzyła niedawno listę przedstawicieli UE objętych sankcjami.

 

Informacje o ataku hakerskim jako pierwszy podał serwis BuzzFeed. Potwierdzają ją źródła Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ). Incydent odkryto na kilka tygodni przez wyborami do Parlamentu Europejskiego, jednak unijne służby dyplomatyczne nie ujawniły go opinii publicznej.

Rosja zatrudniła do strategicznego banku byłego ambasadora Włoch

Wiceprezesem rosyjskiego banku rozwoju VEB został Cesare Maria Ragaglini, były ambasador Włoch w Rosji. Jest pierwszym cudzoziemcem w zarządzie rosyjskiej państwowej korporacji.
 
Bank rozwoju Rosji VEB ogłosił, że na stanowisko wiceprezesa tego rządowego banku został powołany Cesare Maria Ragaglini. Ma …

Co wykradziono?

ESDZ potwierdziła, że doszło do incydentu. Najwyżsi rangą dyplomaci – w tym wysoka przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini – zostały o nim poinformowane. Zgodnie z przeprowadzonym śledztwem ustalono, że wykradziono informacje z co najmniej dwóch komputerów. Jednak urzędnicy nie mają rozeznania, ile i jakiego rodzaju dane zostały wykradzione.

Analiza wykazała, że hakerzy skorzystali z ataku typu APT, tzn., często wykorzystywanych grupy hackerskie powiązane z państwowymi służbami wywiadowczymi. Metoda ta pozwala uszkodzić lub wykraść poufne dane. Jedną z jej cech szczególnych jest trudne ich trudna identyfikacja. Mogą one pozostać niezauważone – jak w przypadku przedstawicielstwa UE w Moskwie – przez wiele miesięcy.

Tego typu ataki przeprowadzono przeciwko europejskim państwom lub ministerstwom. Zdaniem źródeł zbliżonych do ESDZ państwa członkowskie UE zostały poinformowane o ataku za pośrednictwem kanałów obrony cybernetycznej.

Rosja chce konkurować z portem w Gdańsku

Prezydent Rosji Władimir Putin poparł plany budowy w Kaliningradzie wielkiego portu głębokowodnego o potencjale porównywalnym z portem w Gdańsku.
 
Do 1 lipca władze obwodu w Kaliningradzie mają przedstawić rządowi Rosji biznesplan budowy w tym obwodzie portu głębokowodnego. A do września …

„Czarna Lista” Moskwy

Na przełomie maja i czerwca rosyjskie MSZ poinformowało o rozszerzeniu listy przedstawicieli UE, którym zakazano wstępu na teren Federacji Rosyjskiej. Obecna „czarna lista” Kremla zawiera tyle samo nazwisk, co lista osób objętych sankcjami przygotowana przez Brukselę.

UE w związku z sytuacją na Ukrainie zastosowała sankcje po raz pierwszy w marcu 2014 r., tuż po aneksji Krymu. Do tej pory sankcjami objęto blisko 180 osób i ponad 40 organizacji. Pomimo sprzeciwu niektórych państw – jak Włochy i Węgry – Bruksela systematycznie przedłuża ich obowiązywanie. Ostatnio uczyniono to w marcu br.

Osoby, której znajdują się na „czarnej liście” nie mają prawa wstępu na terytorium państw Wspólnoty. Ponadto ich aktywa finansowe zostały zamrożone.

Ile Rosja zapłaci za brudną ropę? Narastają spory

Co najmniej 30 mln dol. kosztować będzie wymiana instalacji jednej z rafinerii na Białorusi zniszczonych przez zanieczyszczoną ropę z Rosji – ocenili w Mińsku. Odszkodowań chce też Kazachstan.
 
– Wszystkim, którzy wykażą, że ponieśli realne straty, zostaną one zrekompensowane – zadeklarował …