Prezydent Ukrainy z pierwszą wizytą oficjalną w Warszawie

konferencja pras.prezydentów Dudy i Zełenskiego w Warszawie, źródło Krzysztof Sitkowski KPRP

konferencja pras.prezydentów Dudy i Zełenskiego w Warszawie, źródło Krzysztof Sitkowski KPRP

Intensyfikacja stosunków polsko-ukraińskich, polityka historyczna obu państw, a także polskie wsparcie euroatlantyckich dążeń Ukrainy, to tematy sobotnich rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

 

W czasie minionego weekendu Wołodymyr Zełenski złożył swoją pierwszą oficjalną wizytę w Polsce. Uczestniczył również w niedzielnych (1 września) uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie.

Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy zwróciła uwagę, że polski prezydent był pierwszym zagranicznym rozmówcą Zełenskiego po tym, jak przejął pełną odpowiedzialność za politykę w swoim kraju. W lipcowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie zwyciężyła bowiem partia obecnego prezydenta – Sługa Narodu, a pierwsza rozmowa polityków odbyła się w czerwcu w Brukseli.

W sobotniej rozmowie polski prezydent zwrócił uwagę, że uzyskanie samodzielnej większości w parlamencie daje Wołodymyrowi Zełenskiemu możliwość realizacji własnej polityki i swojego programu. “Życzę panu prezydentowi z całego serca, by to ważne zadanie udało się i żeby dzięki temu Ukraina się rozwijała” – podkreślił Duda na wspólnej konferencji prasowej obu polityków.

Nowy premier Ukrainy: W moim rządzie nie będzie złodziejstwa

Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła wczoraj 35-letniego prawnika Ołeksija Honczaruka na stanowisku premiera. Decyzja zapadła na pierwszym posiedzeniu Rady Najwyższej w nowym składzie.
 

Nowy szef ukraińskiego rządu zapewnił w parlamencie, że w jego gabinecie nie będzie złodziejstwa, a prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował …

Duda: Nie wolno pozwalać zmieniać granic siłą

“Ukraina musi wrócić do integralności terytorialnej, jaką miała przed 2014 r. Zwłaszcza teraz – w kontekście 80. rocznicy wybuchu II WŚ – trzeba podkreślać, jak ważne jest, aby nie pozwalać nikomu zmieniać granic siłą” – oświadczył prezydent Andrzej Duda. Zapewnił też prezydenta Zełenskiego, że może on liczyć na polskie wsparcie w kwestiach dotyczących suwerenności Ukrainy.

“Nazywamy sprawy po imieniu: dzisiaj terytoria ukraińskie są okupowane – przede wszystkim Krym, ale także okręgi doniecki i ługański. Te terytoria muszą wrócić pod pełną kontrolę Ukrainy i w tym kierunku powinny zmierzać wszelkie działania” – oświadczył. “Serdecznie podziękowałem Polsce i całemu polskiemu narodowi za wsparcie Ukrainy w tym trudnym czasie. Dziękuję wam, że stoicie w obronie prawa międzynarodowego” – poinformował Zełenski. “Bardzo wysoko oceniamy konsekwencję i profesjonalizm polskiej delegacji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ” – dodał.

Macron: We wrześniu rozmowy w sprawie sytuacji na Ukrainie

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że we wrześniu dojdzie do spotkania przywódców Francji, Rosji, Ukrainy i Niemiec w sprawie zakończenia konfliktu we wschodniej Ukrainie.
 

 

Emmanuel Macron poinformował o powrocie do stołu rokowań w ramach formatu normandzkiego przy okazji zakończonego wczoraj szczytu G7 …

Nie będzie moratorium na ekshumacje Polaków?

Polski prezydent przyznał, że rozmowa dotyczyła przede wszystkim “kwestii istotnych dla współistnienia naszych krajów, istotnych dla naszego sąsiedztwa, rozwijania naszych wzajemnych relacji – poczynając od kwestii historycznych, przez wszystkie elementy rozwoju i infrastrukturalnego, i w dziedzinie transportu, i kontaktów międzyludzkich, i także jeżeli chodzi o politykę”.

Duda przekazał, że poprosił swojego ukraińskiego odpowiednika, by ten zniósł moratorium dotyczącego prac ekshumacyjnych na Ukrainie. “Pan Prezydent oznajmił, że w tej chwili nowy rząd jest na etapie formowania się i obiecał mi, że ta kwestia zostanie zrealizowana” – relacjonował polski prezydent.

Trwa bowiem polsko-ukraiński spór o zakaz poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Wprowadził go ukraiński IPN po tym jak w kwietniu 2017 r.  zdemontowano w Polsce (w Hruszowicach) pomnik UPA.

Kijów uchyli moratorium ws. ekshumacji szczątków polskich ofiar?

Kijów uchyli moratorium ws. ekshumacji szczątków polskich ofiar? Taka nadzieję wyraził wczoraj (28 marca) premier Mateusz Morawiecki w telefonicznej rozmowie z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem.

“Gotów jestem do odblokowania pozwoleń na prace poszukiwawcze na Ukrainie, a strona polska uporządkuje ukraińskie miejsca pamięci w Polsce” – zapewnił Zełenski. “Ustaliliśmy, że odnowimy i zresetujemy dwustronną grupę roboczą, która będzie działała pod patronatem dwóch prezydentów – Polski i Ukrainy tak, żeby żadne ciemne plamy przeszłości nie przeszkodziły naszym narodom w budowaniu wspólnej przyszłości” – przekazał ukraiński prezydent. “Ja bardzo, bardzo w to wierzę” – zapewnił.

Zełenski powiedział też, że zaproponował też polskiemu prezydentowi zbudowanie na granicy Ukrainy i Polski „wspólnego memoriału pojednania”.

Prezydenci Polski i Ukrainy w Charkowie o polityce historycznej

Wczorajsze rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy – Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki zdominowała polityka historyczna. Ukraiński prezydent zwrócił uwagę, że na sporach tych dwóch państw wygrywa Rosja. Prezydent Duda przebywał w środę (13 grudnia) z jednodniową wizytą na Ukrainie.

Wzrost wymiany handlowej między Polską i Ukrainą

Zełenski podkreślił, że cieszy go rosnąca wymiana handlowa między oboma krajami. “Polska jest naszym drugim partnerem gospodarczym w UE, dlatego oczekujemy na aktywny dialog naszych rządów i wznowienie działalności międzyrządowej komisji ds. gospodarczych” –  powiedział prezydent Ukrainy. “Spodziewam się, że kolejne posiedzenie odbędzie się w najbliższym czasie” – dodał.

Tematami rozmów również Nord Stream2 i współpraca regionalna

Na sobotniej konferencji prasowej Zełenski przekazał także, że wśród tematów rozmów obu prezydentów znalazło się także bezpieczeństwo energetyczne. Podkreślił, że projekt budowy nowej nitki rurociągu Nord Stream 2, którego Rosja jest większościowym udziałowcem, jest w jego ocenie nie do przyjęcia i stanowi zagrożenie dla całej Europy.

Konsorcjum Nord Stream 2 pozywa UE

Spółka budująca drugą nitkę Gazociągu Północnego (Nord Stream 2) zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dyrektywę gazową. Założone przez rosyjski Gazprom konsorcjum uważa, że znowelizowane w kwietniu przepisy przyjęto „w celu szykanowania Nord Stream 2.”
 

Dyrektywa w nowej wersji, dzięki …

Ukraiński prezydent poinformował także, że jego kraj stać się aktywnym uczestnikiem różnych formatów, m.in. Inicjatywy Trójmorza. Dodał ponadto, że „ważnym elementem dialogu między oboma państwami pozostaje współpraca przygraniczna”. “Będziemy polepszali działalność punktów przejścia na ukraińsko-polskiej granicy, co będzie sprzyjało gospodarczej współpracy Ukrainy i Unii Europejskiej” – zapowiedział Wołodymyr Zełenski.