Prezydent Turkmenistanu „zmartwychwstał”

Prezydent Turkmenistanu Gurbanguły Berdimichamedow, źródło: Пресс-служба Президента Российской Федерации (kremlin.ru), CC BY 4.0

Nie dawał znaku życia od ponad miesiąca. Krążyły plotki, że bardzo poważnie zachorował lub nawet zmarł. Podejrzewano, że informacje o tym są ukrywane, bo toczy się wewnętrzna walka o przejęcie władzy w kraju. Tymczasem prezydent Turkmenistanu Gurbanguły Berdimuchamedow pojawił się nagle cały i zdrowy, aby otworzyć lokalne forum ekonomiczne.

 

62-letni Gurbanguły Berdimuchamedow ostatni raz był widziany publicznie 5 lipca. Od tamtego czasu mnożyły się plotki na temat choroby lub śmierci prezydenta Turkmenistanu. Wzmogły się jeszcze bardziej, gdy 20 lipca na antenie jednego z moskiewskich rozgłośni radiowych wystąpił dyrektor Centrum Monitoringu Spraw Euroazjatyckich Asłan Rubajew, który – powołując się na swoje źródła w Turkmenistanie – oświadczył, że Berdimuchamedow zmarł z powodu ostrej niewydolności nerek.

Choć szybko swoją wypowiedź zdementował, stwierdzając, że „była ona pozbawiona podstaw”, to jednak wątpliwości nie opadły. Turkmeńska telewizja państwowa, zapewne próbując studzić emocje, wyemitowała na początku sierpnia nagrania, na których widać było prezydenta całego i zdrowego jak jeździ konno, pędzi samochodem terenowym wokół słynnego płonącego krateru niedaleko wioski Derveze na pustyni Kara-kum, który nazywany jest „Wrotami piekieł” albo relaksuje się słuchając muzyki.

Kirgistan: Policja wkroczyła do rezydencji byłego prezydenta

Kirgiska policja przeprowadziła szturm na dom byłego prezydenta Ałmazbeka Atambajewa, oskarżonego m.in. o korupcję. W trakcie akcji zginął jeden z policjantów, a ponad 50 osób zostało rannych.
 

Aktualny prezydent Sooranbaj Żeenbiekow po raz kolejny podkreślił, że jego poprzednik dopuścił się rażących …

Berdimuchamedow otwiera forum ekonomiczne

Ale wątpliwości jeszcze bardziej wzrosły, bowiem eksperci szybko zwrócili uwagę na szereg poszlak wskazujących na to, że były to zdjęcia archiwalne. Kiedy już poważnie zastanawiano się czy rzeczywiście Berdimuchamedow jeszcze sprawuje władzę w Turkmenistanie, turkmeński prezydent pojawił się na otwarciu Kaspijskiego Forum Ekonomicznego w kurorcie Awaza na wschodnim wybrzeżu Morza Kaspijskiego.

Berdimuchamedow spotkał się przy tej okazji z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, premierem Azerbejdżanu Novruzem Məmmədovem, premierem Kazachstanu Askarem Maminem oraz wiceprezydentem Iranu Eszaghiem Dżahangirim. Wygłosił także przemówienie otwierające Forum.

Podczas spotkania z Miedwiediewem Berdimuchamedow ogłosił, że Turkmenistan zamówi zakupi całą serię luksusowych, pancernych limuzyn produkcji rosyjskiej Aurus Senat. Takim właśnie modelem porusza się obecnie prezydent Rosji Władimir Putin. Na Kaspijskie Forum Ekonomiczne wyprodukowano specjalny egzemplarz Aurusa w kolorze białym (Lustre White). Dotąd na rynek trafiały pojazdy w kolorze czarnym. Takim też jeździ Putin.

Kazachstan ma nowego prezydenta

Dotychczasowy przewodniczący Senatu Kasym-Żomartow Tokajew zostanie według sondażu exit poll nowym prezydentem Kazachstanu. Głosowanie odbyło się wczoraj z powodu marcowej decyzji Nursułtana Nazarbajewa, który zrezygnował po niemal 30 latach z pełnionej funkcji.
 

Sondażowe wyniki wskazują na decydowane zwycięstwo pełniącego obecnie obowiązki głowy państwa Kasyma-Żomartowa …

Biała limuzyna dla turkmeńskiego prezydenta

Ale Berdimuchamedow słynie z zamiłowania do białego koloru. W takim też kolorze mają być wszystkie limuzyny zamówione przez władze Turkmenistanu. Miedwiediew żartował, że „w Moskwie wszyscy wiedzą jaki kolor mają mieć limuzyny dla Berdimuchamedowa”. Turkmeński przywódca miał natomiast osobiście wypróbować biały prototyp Aurusa i usiadł na chwilę za jego kierownicą, a także wypróbował tylne siedzenia.

Według Radia Swoboda biały staje się obowiązkowych kolorem rządowych pojazdów w Turkmenistanie. Dzieje się tak od stycznia ubiegłego roku. Nie ma jednak potwierdzenia pojawiających się od czasu do czasu w mediach doniesień o tym, że czarne pojazdy są przemalowywane na biało albo, że prezydent nakazał usunięcie czarnych pojazdów z ulic stolicy – Aszchabadu. Berdimuchamedow ma bowiem rzekomo bardzo nie lubić czarnego koloru.

Unia Europejska coraz bardziej aktywna w Azji Środkowej

7 lipca w stolicy Kirgistanu (Biszkek) odbyło się spotkanie przedstawicieli Unii Europejskiej z państwami Azji Środkowej. Celem spotkania było omówienie planów współpracy zawartych w nowej strategii UE dla tego regionu.
 

 

Ministrowie spraw zagranicznych Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu spotykają się …