Andrzej Duda i Donald Trump o obronności i energetyce

Andrzej Duda i Donald Trump, fot. Jakub Szymczuk, Kancelaria Prezydenta RP

Andrzej Duda i Donald Trump, fot. Jakub Szymczuk, Kancelaria Prezydenta RP

Zarówno Andrzej Duda, jak i Donald Trump podczas wspólnej konferencji prasowej po rozmowach w Waszyngtonie dużo mówili o współpracy w kwestii bezpieczeństwa. Uznali także budowę gazociągu Nord Stream 2 za zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.

 

Andrzej Duda spotkał się wczoraj w Białym Domu z Donaldem Trumpem. Po rozmowie w cztery oczy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.

Wizyta miała związek m.in. z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Polski prezydent dziękował w tym kontekście za amerykańskie wsparcie dla idei polskiej niepodległości w 1917 r. Prezydent USA wspominał z kolei swoją ubiegłoroczną wizytę w Polsce i z sympatią wypowiadał się o Polakach.

Co z amerykańską bazą wojskową w Polsce?

Andrzej Duda zabiegał w rozmowie z Donaldem Trumpem o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Na razie w Polsce jest już batalion NATO, którego trzon stanowią Amerykanie. W grudniu w Redzikowie powstanie amerykańska baza antyrakietowa. Polska chce jednak stworzenia na naszym terenie kolejnych baz lub przeniesienia niektórych amerykańskich oddziałów z Niemiec. „Uśmiechałem się do prezydenta w sprawie większej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Mam nadzieję, iż w przyszłości w Polsce powstanie >>Fort Trump<<, w którym będą na stałe stacjonowały wojska amerykańskie” – mówił żartobliwie polski prezydent. Część amerykańskich dziennikarzy wzięła jednak słowa o „Forcie Trump” na serio.

Prezydent USA uniknął jasnych deklaracji w sprawie stałych baz. „Będziemy o tym rozmawiać” – powiedział. Zauważył jednak, że „Polska w zamian za bazy oferuje znacznie więcej niż 2 mld dolarów.” O takiej kwocie mówił niedawno premier Mateusz Morawiecki. „Szacujemy, że tyle będzie kosztowało przygotowanie tej bazy dla USA w ramach wspólnego ponoszenia kosztów bezpieczeństwa. Tak samo jak zadeklarowaliśmy w ramach NATO, że będziemy przeznaczać 2 proc. PKB na obronność, tak jesteśmy gotowi do partycypowania w kosztach tej bazy, co jest dla mnie czymś absolutnie naturalnym” – precyzował później Andrzej Duda w wywiadzie dla TVP Info. Dodał też, że zwrócił amerykańskiemu prezydentowi uwagę na coraz bardziej agresywną politykę Rosji wobec swoich sąsiadów.

Donald Trump zwrócił także uwagę na to, że Polska zdecydowała się kupić od USA systemy antyrakietowe Patriot. W kwestii zniesienia wiz dla Polaków (co obiecywał w kampanii wyborczej) mówił natomiast, że „przygląda się tej sprawie.”

Prezydent USA wspiera Trójmorze: Inicjatywa ma wielki potencjał

Inicjatywa Trójmorza ma duży potencjał w kwestii bezpieczeństwa energetycznego oraz znoszenia barier w handlu – ocenił prezydent USA Donald Trump w liście przeczytanym na Forum Biznesu, zorganizowanym z okazji szczytu Trójmorza w Bukareszcie.
 

Przywódca Stanów Zjednoczonych w liście do uczestników przypomniał, …

Relacje UE – USA

Obaj prezydenci rozmawiali też o stosunkach unijno-amerykańskich. „Staliśmy się skarbonką dla całego świata. Zdzierają z nas Chiny, zdziera z nas – pan wybaczy panie prezydencie – Unia Europejska, której jesteście częścią” – żalił się Dudzie Trump. „Szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker to dobry człowiek, lubię go. Ale jest twardy. Powiedziałem mu, że czas renegocjować naszą umowę, na co on odpowiedział, że Unia jest z niej bardzo zadowolona i nie chce zmian. Więc mówię: wy może tak, ale ja nie. Nasz kraj był wykorzystywany przez wszystkich, z którymi robimy interesy. Dość tego!” – dodał prezydent USA.

Andrzej Duda wyraził zrozumienie dla słów Trumpa. „Rzecz cała polega na tym, żeby w sprawach ważnych umówić się tak, żeby oba kraje zyskiwały. I traciły jak najmniej. Wtedy mamy porozumienie i wtedy można mówić, że współpracujemy ze sobą na równych i sprawiedliwych zasadach. Ja rozumiem, że takiej współpracy z Unią Europejską oczekuje pan prezydent. I trudno się dziwić, że taka jest jego postawa” – oświadczył polski prezydent.

Rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym

Polski prezydent podkreślił w jej trakcie, że współpraca z USA w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego ma „kluczowe znaczenie dla naszego kraju”. Wskazał przy tym na największe obecnie dla Polski zagrożenie w tym obszarze. „Niewątpliwie takim ogromnym, w tej chwili największym zagrożeniem jest budowa gazociągu Nord Stream 2. Dużo mówiliśmy o tym z prezydentem Trumpem, przedstawiałem tę sytuację taką, jaka jest. Jest to inwestycja, która bez wątpienia zagraża stabilności energetycznej Europy i bez wątpienia zagraża także i polskiemu bezpieczeństwu energetycznemu, bo grozi dominacją rosyjską, zwłaszcza w perspektywie, kiedy Rosja mówi o budowie kolejnych gazociągów – Nord Stream 3, Nord Stream 4. To niebezpieczeństwo absolutnej dominacji rosyjskiej w Europie, jeżeli chodzi o dostawy gazu, jest oczywiste” – mówił polski prezydent.

Andrzej Duda wskazał przy tym na Ukrainę jako przykład kraju, który boleśnie w ostatnich latach doświadczał rosyjskiej dominacji energetycznej. Dodał też, że właśnie dlatego Polska wybudowała w Świnoujściu terminal do odbioru gazu skroplonego, także od dostawców z USA. „Wierzę w to głęboko, że dzięki gazoportowi, dzięki rozwijaniu jego możliwości rocznego przyjęcia gazu będziemy nie tylko realizowali, zapewniali swoje potrzeby energetyczne, ale że będziemy mogli także ten gaz przesyłać do naszych sąsiadów, choćby w ramach współpracy Trójmorza, budowy interkonektorów” – wyjaśniał Duda.

Donald Trump zadeklarował natomiast współpracę z Polską w kwestii dywersyfikacji dostaw energii i surowców energetycznych w Europie. „Żadne państwo nie powinno zależeć od jednego źródła dostaw” – mówił prezydent USA. W podpisanej przez obu prezydentów deklaracji napisano natomiast: „Będziemy nadal koordynowali nasze działania mające na celu przeciwdziałanie projektom energetycznym zagrażającym naszemu wspólnemu bezpieczeństwu, takim jak Nord Stream 2. Zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone będą wspierały wzmożone działania na rzecz pogłębionej współpracy w zakresie energii oraz dywersyfikacji jej źródeł. Uznając olbrzymie możliwości na polu współpracy energetycznej pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi, obie strony zobowiązały się ustanowić “Polsko-amerykański dialog strategiczny w dziedzinie energii.”

Trump stawia na nowe europejskie terminale LNG, ale Bruksela ma za mało funduszy

Prezydent USA Donald Trump oczekuje, że Unia Europejska sfinansuje budowę od 9 do 11 portów skroplonego gazu ziemnego (LNG), by wchłonąć ,,znacznie” więcej dostaw ze Stanów Zjednoczonych. Jednak obecne inwestycje UE w nowe przedsięwzięcia umożliwią sfinalizowanie tylko niewielkich projektów.
 

Podczas konferencji …