Premier Turcji złożył wizytę w Berlinie

Binali Yildirim i Angela Merkel, źródło Bundeskanzleramt

Binali Yildirim i Angela Merkel, źródło Bundeskanzleramt

Binali Yildirim spotkał się z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Oboje wyrazili nadzieję na rychłą poprawę wzajemnych stosunków, ale brak konkretnych efektów tego spotkania nawet w najmniejszych sprawach pokazuje, że droga do normalizacji stosunków jest jeszcze długa. Niemcy oczekiwali np. jasnej deklaracji w sprawie uwięzionego dziennikarza, który posiada niemieckie obywatelstwo.

 

Relacje niemiecko-tureckie pogorszyły się wyraźnie w ciągu ostatniego roku. Podstawową przyczyną jest sytuacja wewnętrzna w Turcji po nieudanym puczu wojskowym z lipca 2016 r. Prezydent Recep Tayyip Erdogan wykorzystał zaistniałą sytuację, aby rozprawić się z opozycją, niezależnymi mediami oraz organizacjami pozarządowymi, oskarżając dziesiątki tysięcy ludzi o współpracę z puczystami lub terrorystami. Do aresztów trafiło już ponad 40 tys. osób, w tym przynajmniej kilka posiadających niemieckie obywatelstwo. Część odzyskała już wolność, ale w tureckich więzieniach przebywa jeszcze sześć osób posiadających niemiecki paszport. Najsłynniejszy jest niemiecko-turecki dziennikarz i korespondent dziennika „Die Welt” Deniz Yucel. Berlin upomina się o niego od chwili aresztowania. W środę 14 lutego minął dokładnie rok odkąd mężczyzna znajduje się za kratami.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel po rozmowie z tureckim premierem wyraziła nadzieję na poprawę relacji z Turcją. Zastrzegła jednak, że na drodze do normalizacji stosunków widzi jeszcze wiele przeszkód. „Chcemy jednak zintensyfikować nasze kontakty” – dodała Merkel. Podkreśliła, że liczy także na to, iż proces Deniza Yucela będzie sprawiedliwy i zakończy się szybko. Poinformowała, że pytała premiera Turcji o los uwięzionego dziennikarza, ale wyjaśniła, że nie połączono bezpośrednio jego sprawy z żadną z innych omawianych kwestii.

Turcja: Dyrektor miejscowego biura Amnesty International jednak pozostanie w areszcie

Sąd w Turcji po zaledwie jednym dniu zmienił decyzję w sprawie wypuszczenia na wolność znanego obrońcy praw człowieka Tanera Kilica. Jeszcze w czwartek wydawało się, że po orzeczeniu sądu w Stambule opuści on więzienie w Izmirze. Prokuratura złożyła jednak zażalenie …

Premier Turcji: Deniz Yucel może niedługo być wolny

Turecki premier Binali Yildirim tłumaczył, że proces Yucela opóźnia się wyłącznie dlatego, że po nieudanym wojskowym puczu sądy są przeciążone mnóstwem spraw. Zapewniał, że przedłużający się areszt dla dziennikarza nie jest formą represji wobec niego. „Sam mam nadzieję, że jego proces zacznie się szybko i szybko poznamy też wyrok. Mam również nadzieję, że wyjdzie na wolność. Sądzę, że sprawa niebawem się rozwiąże” – mówił w rozmowie z telewizją ARD. Zastrzegał jednak, że jako minister nie ma żadnego wpływu na decyzję sędziów. Binali Yildirim oświadczył też, że nie chce, aby sprawa Yucela stała się problemem w relacjach niemiecko-tureckich. „Nie chcemy by ta i inne podobne sprawy zaszkodziły naszym dwustronnym stosunkom” – powiedział.

Oprócz kwestii tureckiego wymiaru sprawiedliwości szefowie rządów Niemiec i Turcji omówili także kwestie relacji Ankary z UE, perspektywę rozwoju handlu oraz problem nasilania się antyislamskich i nacjonalistycznych nastrojów Europie. W samych tylko Niemczech mieszka około 3,5 miliona osób o tureckich korzeniach. Binali Yildirim nazwał ich „ważnym mostem łączącym oba kraje”. Ale jedna z takich właśnie osób – współprzewodniczący partii Zielonych Cem Özdemir skrytykował zbyt przyjazne jego zdaniem podejście rządu w Berlinie do sytuacji w Turcji. Jego zdaniem, zanim dojdzie do jakiejkolwiek poprawy relacji niemiecko-tureckich, w Turcji „musi zostać w pełni przywrócona wolność słowa i mediów, a także poszanowanie dla demokracji i rządów prawa”. Özdemir, choć posiada tureckie korzenie, urodził się jednak już w Niemczech.

Grecko-tureckie spięcia na Morzu Egejskim: Ankara chce rozmawiać

Premier Turcji poinformował, że zaproponował szefowi rządu Grecji specjalne rozmowy na temat dwustronnych relacji. Chodzi o obniżenie napięcia, jakie wywołały ostatnie spory o podział terytorium Morza Egejskiego oraz eksploatację podmorskich złóż gazu u wybrzeży Cypru. W ostatnich dniach w związku …