Poroszenko: Rosja jest zagrożeniem dla świata

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wygłasza orędzie w Radzie Najwyższej Ukrainy, źródło twitter

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wygłasza orędzie w Radzie Najwyższej Ukrainy, źródło twitter

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ostrzegł wczoraj (20 września) w parlamencie, że Rosja jest zagrożeniem dla całego świata i zaapelował o realizację umowy o stowarzyszeniu UE-Ukraina. W wygłoszonym w czwartek  orędziu zapowiedział także, że jego kraj będzie się przeciwstawiał osłabieniu nałożonych na Rosję sankcji i przeciwdziałał „rosyjskim agentom wpływu” w mediach przed przyszłorocznymi wyborami.

 

W 2019 r. Na Ukrainie odbędą się zarówno wybory prezydenckie, jak i parlamentarne.

Pojawia się “trzeźwe rozumienie” zagrożenia ze strony Rosji

“Ukraina będzie zdecydowanie przeciwdziałała próbom osłabienia sankcji przeciwko Rosji, związanych z aneksją Krymu i sytuacją w Donbasie” – zapowiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w dorocznym orędziu nt. celów polityki wewnętrznej i zagranicznej. “Sankcje przeciwko Rosji nie są dziś związane wyłącznie z Ukrainą. Oznacza to, że pojawia się trzeźwe rozumienie tego, że Rosja jest  nie tylko naszym problemem, że stanowi zagrożenie dla całego świata” – powiedział. – Będziemy konsekwentnie przeciwdziałali próbom osłabienia nacisków sankcyjnych wobec Rosji – podkreślił.

Unijne sankcje przedłużone o rok – Ukraina dziękuje, Rosja krytykuje

Unia Europejska przedłużyła wczoraj (19 czerwca) sankcje gospodarcze wobec zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu i Sewastopola – poinformowała Rada UE dodając, że restrykcje będą obowiązywać do 23 czerwca przyszłego roku. Ukraina przyjęła tę decyzję z zadowoleniem, Kreml uznał …

Ukraina rezygnuje z opcji siłowej w Donbasie

Poroszenko oświadczył także, że Ukraina powinna mieć możliwość siłowego przywrócenia kontroli nad zajętymi przez separatystów prorosyjskich obwodami: donieckim i ługańskim. “Powinniśmy mieć taką opcję, ponieważ każda armia powinna być gotowa do wszelkich scenariuszy, jednak nasza strategia polega na osiągnięciu pokoju drogą polityczno-dyplomatyczną, bo właśnie to jest dla Ukrainy optymalnym wariantem i odpowiada to naszym interesom narodowym” – powiedział.

Prezydent zwrócił się do ministerstwa obrony o opracowanie niestandardowych metod odpowiedzi na rosyjską agresję i szybsze wprowadzanie w armii standardów obowiązujących w NATO. “Powinniśmy dziś wejść na zupełnie nowy poziom: nowe technologie, modernizacja, uzbrojenie i przejście na standardy NATO z uwzględnieniem unikalnego doświadczenia walki z agresją” – podkreślił.

Kijów chce misji ONZ na wschodzie kraju

Poroszenko poinformował także, że podczas najbliższej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ zamierza dopominać się o rozmieszczeniu na wschodzie Ukrainy międzynarodowej misji pokojowej. Powtórzył, że powinna ona obejmować całe terytorium okupowane aż do granicy ukraińsko-rosyjskiej.

Szef MSZ Niemiec: Konflikt w Donbasie sprawą całej Europy

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel stwierdził wczoraj (4 stycznia) na Ukrainie, że pokojowa misja ONZ jest jedyną drogą do trwałego zawieszenia broni i przywrócenia pokoju w Donbasie. Dzień wcześniej oświadczył, że konflikt na wschodzie Ukrainy dotyczy całej Europy.

Zdaniem prezydenta taka misja pozwoli władzom w Kijowie na pełną realizację zapisów porozumień mińskich ws. uregulowania konfliktu z separatystami w Donbasie. Zastrzegł jednak, że koniecznym tego warunkiem jest wycofanie rosyjskich wojsk z Ukrainy. “Jeśli do tego nie dojdzie, ustawa o szczególnym statusie samorządu lokalnego (w Donbasie) nie wejdzie w życie” – zagroził Poroszenko podkreślając, że cała odpowiedzialność za zerwanie procesu mińskiego spadnie wtedy na Kreml.

Lista rosyjskich agentów wpływu jeszcze przed wyborami

Ukraiński prezydent poparł wczoraj pomysł utworzenia listy rosyjskich agentów wpływu w mediach ukraińskich przed przyszłorocznymi wyborami. Na Ukrainie wciąż jeszcze istnieje bowiem sieć rosyjskiej agentury, która kontroluje media i inicjuje tworzenie  tzw. niezależnych organizacji społecznych (są niezależne jedynie od władz w Kijowie natomiast kontrolowane przez Kreml i prowadzą antyukraińskie, antyeuropejskie i antyamerykańskie kampanie).

“Popieram ideę ustawy w sprawie rejestracji agentów wpływu państwa agresora” – oświadczył Poroszenko w parlamencie. Wyraził przy tym przekonanie, że taka ustawa nie będzie mieć wpływu na działalność społeczeństwa obywatelskiego ani na media czy wolność wypowiedzi.

Autorem pomysłu ustawy rejestrującej agentów rosyjskiego wpływu jest deputowany Maksym Burbak z partii Front Ludowy byłego premiera Arsenija Jaceniuka, który oskarża deputowanego prorosyjskiej partii Blok Opozycyjny Jewhena Murawiowa o finansowanie należących do niego mediów z kieszeni związanego z Kremlem rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski. “Możemy twierdzić, że kremlowskie miliony dolarów płynęły na finansowanie stacji telewizyjnej NewsOne, która do niedawna rzekomo należała do Murawiowa” – oświadczył Burbak z trybuny parlamentarnej.

Nikt już nie wątpi w „europejską tożsamość” Ukrainy

We wczorajszym wystąpieniu przed Radą Najwyższą prezydent zaapelował także o pełniejszą realizację umowy stowarzyszeniowej z UE  zapewniając, że “nikt już nie wątpi w europejską tożsamość” Ukrainy. Powtórzył ponadto, że bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy może zapewnić jego państwu jedynie integracja z Zachodem. “Od 2014 roku twardo idziemy drogą integracji z Unią Europejską i NATO. Tylko integracja z przestrzenią euroatlantycką zagwarantuje nam pokój, bezpieczeństwo, niezawisłość i podwyższenie poziomu życia – powiedział.

Ukraina zrywa traktat o przyjaźni z Rosją

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał dekret o rozwiązaniu rosyjsko-ukraińskiego traktatu o przyjaźni, współpracy i partnerstwie.

 

Zgodnie z decyzją Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy z 6 września 2018 r. propozycja Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy dotycząca rozwiązania traktatu o przyjaźni, współpracy i …

Poroszenko zwrócił też uwagę na proces uniezależniania się od Rosji w wymiarze religijnym. Przypomniał, że Ukraina czeka na tomos (akt) Patriarchatu Ekumenicznego w Konstantynopolu ws. utworzenia na jej terytorium własnej, niepodporządkowanej Moskwie Cerkwi prawosławnej.

Wyborczy rok na Ukrainie

Według Poroszenki widmo autorytaryzmu nie jest jedynym wyzwaniem przed nadchodzącymi wyborami, bo – jak powiedział – “aktualne pozostaje zagrożenie rewanżu”. “Naszym zadaniem jest odparcie tego niebezpieczeństwa. Moją rolą jest nie dać żadnych szans tym, którzy mogą podważyć nasz własny wybór, naszą niepodległość i drogę do integracji euroatlantyckiej” – powiedział.

“W przyszłym roku planuję praktyczną realizację moich inicjatyw ws. integracji Ukrainy ze wspólnym rynkiem cyfrowym i energetycznym oraz pogłębienia współpracy celnej” – wyliczał prezydent. Zastrzegł jednak, że do tego potrzebna jest realizacja “do ostatniego punktu” umowy o stowarzyszeniu UE-Ukraina.

Umowa z Ukrainą ratyfikowana w Brukseli i Kijowie

W dzisiejszym głosowaniu w Brukseli 70 proc. (535) europosłów opowiedziało się za ratyfikacją umowy. Na Ukrainie poparcie dla ratyfikacji było jeszcze większe: opowiedziało się za nią 355 posłów (93 proc. z obecnych na sali), a przeciw nie był nikt.Przewodniczący PE …

Mimo tak zdecydowanych zapowiedzi Poroszenko nie zadeklarował jeszcze swego startu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W zeszłym tygodniu oświadczył natomiast, że decyzję w tej sprawie ogłosi dopiero po rozpoczęciu kampanii wyborczej.

Zapewnił jednak wczoraj, że głosowanie będzie uczciwe i demokratyczne. “Jako prezydent twardo gwarantuję wolne, uczciwe, demokratyczne wybory. Wybory głowy państwa, wybory nowego parlamentu i wybory lokalne. Obronimy prawo wyborcze obywateli” – oświadczył Poroszenko w dorocznym orędziu wygłoszonym w czwartek w Radzie Najwyższej Ukrainy.