Polska coraz wyżej w rankingu rozwoju społecznego

magnifying-glass-1607208_1920

W ubiegłorocznym rankingu rozwoju społecznego (HDI) Polska uplasowała się na 33. miejscu – oczko wyżej niż w roku poprzednim. Podobnie jak w 2017 r., pierwsze miejsce zajmuje Norwegia, a pierwsze miejsce wśród państw UE i trzecie w ogóle – Irlandia.

 

Wskaźnik rozwoju społecznego (Human Development Index) bierze pod uwagę trzy kluczowe domeny: zdrowie, edukację i odpowiedni standard życia. Na indeks HDI składa się oczekiwana długość życia, czas kształcenia, a także średni dochód narodowy na głowę (wg parytetu nabywczego waluty). Uzyskiwana wartość może wynosić od 0 do 1.

Raport ONZ: w 2018 r. sześć ofiar dziennie na Morzu Śródziemnym

Liczba uchodźców próbujących przekroczyć Morze Śródziemne wciąż spada – wynika z raportu urzędu ONZ ds. uchodźców (UNHCR). Nie maleją jednak zagrożenia związane z taką podróżą. W 2018 r. w Morzu Śródziemnym utonęło 2275 uchodźców, co daje średnią w postaci …

Dane obejmują 189 krajów. Raport agendy ds. rozwoju ONZ dzieli kraje na cztery grupy: bardzo wysoko rozwinięte, wysoko rozwinięte, średnio rozwinięte oraz słabo rozwinięte.

Różnica między oczekiwaną długością życia między pierwszą a ostatnią grupą to prawie 20 lat. W krajach bardzo wysoko rozwiniętych w 2017 r. wynosiła ona 79,5 lat, w krajach słabo rozwiniętych – 60,8.

Irlandia liderem wśród państw UE

W pierwszej dziesiątce aż siedem państw to kraje Europy. Na podium uplasowały się: Norwegia (0,953), Szwajcaria (0,944) i Australia (0,939). Następne w kolejności są: Irlandia, Niemcy, Islandia, Hong Kong, Szwecja i Singapur oraz Holandia.

20. rocznica przystąpienia Polski do NATO

Dokładnie 20 lat temu w amerykańskiej miejscowości Independence w stanie Missouri ówcześni szefowie dyplomacji Polski, Czech i Węgier podpisali dokumenty o wstąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przekazano je pełniącej wówczas funkcję sekretarz stanu USA Madeleine Albright.
 

Ceremonia podpisania dokumentów przez ministra spraw …

Polska z wynikiem 0,865 zajmuje 33. miejsce, konsekwentnie awansując od 2014 r. Z państw Grupy Wyszehradzkiej wyprzedzają ją tylko Czechy (27. pozycja w rankingu). Słowacja zajmuje 38. miejsce, a Węgry – dopiero 45. Z państw europejskich Polskę wyprzedzają m.in. Słowenia, Grecja czy Cypr. Udało się jej jednak uplasować przed Chorwacją czy Portugalią, a także Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi czy Kuwejtem.

Największym unijnym zwycięzcą rankingu wydaje się być Irlandia, która w latach 2012-2017 odnotowała największy wzrost we wskaźniku HDI, przeskakując w górę o 13 miejsc. Obecnie zajmuje trzecie miejsce. Następne w kolejności, jeśli chodzi o awans w rankingu, są Botswana, Republika Dominikany oraz Turcja – wszystkie awansowały o osiem miejsc w górę.

Największy spadek w Syrii, Libii i Jemenie

W ostatniej dekadzie wskaźnik HDI wzrasta wolniej. W przypadku państw rozwiniętych często chodzi o naturalne ograniczenia, takie jak to, że po osiągnięciu określonego pułapu długość życia nie może ciągle wzrastać. Jednak w niektórych przypadkach w tym spowolnieniu swój udział miał też kryzys z lat 2008-2009.

Słowacja: Zuzana Čaputová o krok od prezydentury

46-letnia prawniczka związana z centrową, pozaparlamentarną partią Postępowa Słowacja wygrała pierwszą turę wyborów prezydenckich. Zdobyła w nich 40,55 proc. głosów. 30 marca w drugiej turze zmierzy się ze związanym z rządzącą socjaldemokratyczną partią Smer-SD unijnym komisarzem Marosem Šefčovicem, którego poparło 18,67 …

We wskaźniku HDI znajduje też odbicie sytuacja polityczna danego kraju. W latach 90. XX w. wskaźnik HDI spadał w Europie Wschodniej oraz Azji Środkowej ze względu na upadek Związku Radzieckiego i konflikty będące jego następstwem. Podobna sytuacja miała miejsce w państwach Afryki Subsaharyjskiej, gdzie powodem była z kolei epidemia AIDS.

Obecnie największy spadek dotyczy krajów objętych wojną: Syrii, Libanu i Jemenu. Syria spadła w rankingu o 27 miejsc, Libia – o 26 miejsc, a Jemen – o 20 miejsc. Dla porównania jeszcze w 2012 r., przed wybuchem kryzysu uchodźczego, Syria zajmowała 128. miejsce w rankingu – teraz jest na 155. pozycji.

Liczba osób żyjących w krajach rozwiniętych ponad trzy razy większa

Mimo że w latach 1990-2017 populacja wzrosła z 5 mld do 7,5 mld, liczba osób żyjących w państwach słabo rozwiniętych spadła z 3 mld do 926 mln – czyli z 60 proc. do 12 proc. Z kolei liczba osób żyjąca w krajach wysoko i bardzo wysoko rozwiniętych wzrosła ponad trzykrotnie – z 1,2 mld do 3,8 mld, czyli z 24 proc. do 51 proc.

W 1990 r. średni wskaźnik HDI wynosił średnio 0,598 – co obecnie odpowiada mniej więcej wskaźnikowi Ghany, która uplasowała się na dole tabeli państw średnio rozwiniętych. Obecnie  średnia wynosi 0,728.

Najszybciej rozwijającym się regionem była w tych latach południowa Azja.