Polska chce rozszerzenia sankcji wobec Rosji

zef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, źródło Tymon Markowski MSZ

zef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, źródło Tymon Markowski MSZ

Polska proponuje, żeby sankcje wobec Rosji za agresję na Ukrainę były przedłużane nie o pół roku, ale o rok, a także by objęły one osoby odpowiedzialne za wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom ukraińskiego Donbasu – przekazał wczoraj szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 

Na rozpoczynającym się jutro (20.06.) szczycie UE sankcje dotyczące handlu z Rosją i inwestycji w tym kraju mają zostać przedłużone po raz dziewiąty. Od marca 2014 roku (po aneksji Krymu przez Rosję) UE wprowadza sankcje gospodarcze, personalne i dyplomatyczne wobec osób i instytucji z Rosji, które przyczyniły się do naruszenia integralności terytorialnej Ukrainy i jej destabilizacji.

Przedłużanie unijnych sankcji wobec Rosji – rzadziej

“Polska chce, by sankcje wobec Rosji za agresję na Ukrainę były przedłużane nie o 6, ale o 12 miesięcy” – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po poniedziałkowym (17 czerwca) spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu. Sprawa nie była co prawda przedmiotem obrad unijnej Rady ds. Zagranicznych, ale szef polskiej dyplomacji mówił o sankcjach relacjonując wizytę na Ukrainie, którą pod koniec maja złożył wraz z minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallström. Dalsze dyskusje w tej sprawie mają być prowadzone na niższym szczeblu.

“Była okazja, żeby o tym powiedzieć” – przekazał Czaputowicz zastrzegając, że wymaga to dalszych prac. “Te prace będą prowadzone” – zapewnił. “Naszym zdaniem to byłoby właściwe rozwiązanie, natomiast jaka będzie ostateczna decyzja, zobaczymy” – dodał szef polskiego MSZ informując, że poparcie dla tej inicjatywy wyraziły już państwa bałtyckie.

UE jednogłośnie przedłuża sankcje wobec Rosji

UE jednogłośnie przedłuża sankcje gospodarcze wobec Rosji i domaga się od Moskwy natychmiastowego uwolnienia ukraińskich marynarzy i zwrotu okrętów ukraińskiej marynarki wojennej. Unia zdecydowała także o przekazaniu Kijowowi kolejnych czterech miliardów euro na pomoc humanitarną dla mieszkańców terenów ogarniętych konfliktem.

Według ministra wprowadzenie proponowanego przez Polskę rozwiązania uchroniłoby UE od wracania co pół roku do dylematu co zrobić z Rosją. Zwrócił przy tym uwagę, że nie widać zmiany postępowania Rosji wobec Ukrainy, wiec UE powinna odpowiednio zareagować. „Co chwila są jakieś nowe problemy. Zatrzymani (przez Rosję) marynarze znajdują się w więzieniu w Moskwie, teraz dochodzą kwestie paszportów (rosyjskich dla Ukraińców mieszkających w Donbasie)”. “Byłoby ważne, żeby wesprzeć postulaty ukraińskie, żeby zrobić coś więcej niż do tej pory” – uważa Jacek Czaputowicz.

Rosyjskie paszporty dla Ukraińców w Donbasie

Minister spraw zagranicznych RP przekazał, że drugą propozycją, jaką zgłasza Polska, jest objęcie sankcjami osób odpowiedzialnych za wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom ukraińskiego Donbasu. “Zobaczymy jaka będzie reakcja, czy osoby, które są włączone w przyznawanie paszportów obywatelom ukraińskim z Donbasu, będą włączone na listę objętych sankcjami” – powiedział Czaputowicz.

Jego zdaniem „byłoby to dobrym rozwiązaniem”, ale zastrzegł, że w Luksemburgu nie było to “przedmiotem pogłębionej analizy”. “Będzie to koordynowane przez stolice i tutaj na niższych poziomach być może jakieś decyzje będą podjęte” – przewiduje szef polskiej dyplomacji.

Rosyjskie obywatelstwo dla Ukraińców z Donbasu

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał wczoraj dekret o uproszczonym trybie nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom ukraińskiego Donbasu, określając ten krok jako kwestię „humanitarną”. Tymczasem Ukraina zażądała pilnego zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie.

Unijne sankcje wobec Rosji

W ubiegłym tygodniu MSW Rosji rozpoczęło wydawanie paszportów tego kraju mieszkańcom tzw. republik ludowych, powołanych przez prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie. Ten ruch jest konsekwencją decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina, który w kwietniu podpisał dekret o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji mieszkańców Donbasu, określając to jako kwestię „humanitarną”.

Władze Ukrainy oświadczyły natomiast, że paszporty rozdawane mieszkańcom Donbasu będą nielegalne i uznały, że nie powinny być uznawane w ruchu międzynarodowym. Komisja Europejska potępiła ten ruch, jednak państwa członkowskie jeszcze nie zareagowały. Polska już od pewnego czasu zabiega o rozszerzenie unijnych sankcji na osoby odpowiedzialne za ten proceder.

Decyzja ws. przedłużenia sankcji UE wobec Rosji już w tym tygodniu

Polityczna decyzja o przedłużeniu obecnie obowiązujących sankcji wobec Rosji za jej działania na Ukrainie ma zapaść na najbliższym szczycie UE (20 i 21 czerwca). Szefowie państw i rządów „28” tradycyjnie zajmują się tą sprawą dwa razy w roku – w czerwcu i grudniu. Ostatnim razem Unia rozszerzyła sankcje wobec Rosji w marcu, w reakcji incydent w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Azowskim. Moskwa wciąż przetrzymuje 24 ukraińskich marynarzy zatrzymanych w listopadzie zeszłego roku w pobliżu spornej cieśniny.

Niemcy: Szefowa CDU wyklucza zniesienie sankcji wobec Rosji

Przewodnicząca współrządzącej Niemcami chadeckiej partii CDU Annergret Kramp-Karrenbauer stwierdziła, że nie może być w tym momencie mowy o zniesieniu sankcji nałożonych przez UE na Rosję. Zostały one nałożone w odpowiedzi na aneksję Krymu oraz rosyjskie zaangażowanie w wojnę na wschodzie …