Już od września polecimy do USA bez wiz?

Prezydent USA Donald Trump, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore

Prezydent USA Donald Trump, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore

Wiceszef MSWiA Krzysztof Kozłowski podpisał wczoraj w Waszyngtonie umowę między rządem Rzeczypospolitej Polskiej i rządem Stanów Zjednoczonych o wzmocnieniu współpracy w dziedzinie zapobiegania i zwalczania poważnej przestępczości.

 

Podpisanie i wdrożenie tego dokumentu w życie jest jednym z warunków przystąpienia Polski do ruchu bezwizowego z USA, co może nastąpić już we wrześniu.

USA jednym z najważniejszych partnerów Polski  w dziedzinie bezpieczeństwa

“Stany Zjednoczone są i pozostaną jednym z najważniejszych partnerów Polski w zakresie współpracy w obszarze bezpieczeństwa, szczególnie w obszarze zwalczania międzynarodowego terroryzmu oraz przestępczości zorganizowanej” – głosi komunikat ministerstwa.

Jest deklaracja o zwiększeniu obecności sił zbrojnych USA w Polsce

Tysiąc amerykańskich żołnierzy w Polsce więcej, Wysunięte Dowództwo Dywizyjne USA i eskadra bezzałogowych statków powietrznych MQ-9, a także wspólne Centrum Szkolenia Bojowego, to m.in. elementy polsko-amerykańskiej deklaracji, którą wczoraj w Waszyngtonie uroczyście podpisali prezydenci: Andrzej Duda i Donald Trump.

Resort przewiduje również, że podpisana umowa przyczyni się do pogłębienia współpracy poprzez intensywną wymianę informacji i doświadczeń pomiędzy służbami obu państw. Zapewnia przy tym, że przyniesie to wymierne korzyści zarówno dla bezpieczeństwa Polski jak i Stanów Zjednoczonych.

“Zawarcie oraz pełna implementacja umowy jest jednym z warunków włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego USA (Visa Waiver Program – VWP)” – czytamy w komunikacie MSWiA.

Bez wiz już jesienią?

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher już wcześniej obiecywała, że amerykańskie wizy dla Polaków zostaną zniesione w tym roku. Natomiast prezydent Donald Trump powiedział na wczorajszej (12 czerwca) konferencji prasowej w Waszyngtonie, że może to nastąpić za 90 dni. Ponieważ amerykański prezydent przyjął zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce i niewykluczone, że pojawi się na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, to spekuluje się, że właśnie na początku września ogłosi zniesienie wiz USA dla Polaków.

Trump: Bez wiz być może już w najbliższych 90. dniach

Sam Trump w odpowiedzi na pytanie zadane w czasie środowej konferencji prasowej o możliwą datę zniesienia amerykańskich wiz dla Polaków wyraził nadzieję, że “bardzo szybko”. “Wiemy, że sytuacja jest dosyć złożona. Niewiele krajów należy do tej elitarnej grupy, chcemy, aby Polska do tej elitarnej grupy należała. Być może nastąpi to w ciągu najbliższych 90. dni” – oświadczył Trump. Dopytywany, czy podczas swojej wrześniowej wizyty w Polsce będzie mógł ogłosić tę decyzję, prezydent USA stwierdził, że to „świetny pomysł”. Zastrzegł jednak, że “pewne kroki jeszcze powinny być podjęte”.

Szef MSZ: Wchodzimy na wyższy poziom współpracy militarnej z USA

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz uważa, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych podniesie dwustronną współpracę militarną na wyższy poziom.

Duda: Viza Waiver dla Polaków w pierwszej kadencji Trumpa

Również Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Polska dołączy do programu bezwizowego bardzo szybko, być może już w najbliższych 90 dniach. “Patrzę optymistycznie, bo myślę, że to pierwsza amerykańska administracja, która podeszła do sprawy w sposób tak poważny i tak bardzo kompleksowy” – powiedział polski prezydent na wspólnej konferencji prasowej. Zwrócił przy tym uwagę na zasługi ambasador Mosbacher dla tej sprawy.

“Wierzę w to głęboko, że zgodnie z obowiązującymi w USA przepisami – bo to chcę z całą mocą podkreślić – dokonując wszystkich działań, które są potrzebne, że to zniesienie wiz dla Polaków i objęcie programem Viza Waiver będzie w niedługim czasie możliwe, a w każdym razie będzie możliwe przed końcem pierwszej kadencji pana prezydenta Donalda Trumpa” – oświadczył wczoraj Andrzej Duda.

Myśliwce F-35 i więcej wojsk USA w Polsce

Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych Andrzej Duda i Donald Trump ogłoszą dziś opinii publicznej ustalenia, które zapadły w sprawie obecności wojsk amerykańskich w Polsce – zapowiedział wczoraj w Waszyngtonie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

List intencyjny ws. poprawy bezpieczeństwa na granicach

W trakcie środowych uroczystości podpisano także list intencyjny ws. stałej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego i kwestii migracyjnych, w którym zarówno USA, jak i Polska deklarują prowadzenie konsultacji w sprawie poprawy bezpieczeństwa na granicach. W imieniu rządu amerykańskiego oba dokumenty podpisał zastępca sekretarza Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA David P. Pekoske.

Również w czasie tych rozmów podkreślano wagę umowy dla przygotowań Polski do przystąpienia do programu Visa Waiver Program. Mowa była również o znaczeniu rozwoju bezpieczeństwa publicznego, działań narodowych straży granicznych i bezpieczeństwa dostaw gazu do gazoportu w Świnoujściu.