Pierwsza od pięciu lat wizyta Merkel w Atenach

Angela Merkel i Alexis Tsipras, źródło: Flickr, European Council (CC BY-NC-ND 2.0)

W czasie swojej czwartkowej wizyty w Grecji – pierwszej od prawie pięciu lat – niemiecka kanclerz Angela Merkel będzie naciskać, by kraj kontynuował reformy gospodarcze i utrzymywał ścisłą dyscyplinę podatkową.

 

Lewicowy premier Alexis Tsipras, tracący poparcie w sondażach przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi, obiecał wycofanie się z niektórych niepopularnych reform po tym, jak w sierpniu Grecja otrzymała ostatnią transzę w ramach pomocy od Unii Europejskiej.

W obliczu greckiego kryzysu finansowego Angela Merkel podkreślała konieczność oszczędności, co nie przysporzyło jej popularności wśród Greków. Skrajnie lewicowe partie wezwały do protestu przeciwko jej wizycie.

Podczas spotkania niemiecka kanclerz będzie zachęcać greckich polityków do poparcia porozumienia w sprawie nowej nazwy Macedonii. Niemcy i Unia Europejska mają nadzieję, że  wypracowane porozumienie przyczyni się do pokoju i stabilności w tym regionie.

Macedonia: Parlament rozpoczął procedurę zmiany nazwy kraju

Macedońscy posłowie zatwierdzili wniosek rządu o wprowadzenie poprawek do konstytucji, aby wprowadzić w życie podpisaną w czerwcu umowę z Grecją, na mocy której kraj zmieni swoją nazwę i stanie się oficjalnie Republiką Północnej Macedonii. Zakończy to toczony 27 lat spór …

Porozumienie ws. nazwy Macedonii

Niemcy, będący głównym płatnikiem Unii, martwią się bowiem tym, czy rząd Tsiprasa będzie w stanie „przepchnąć” przez parlament porozumienie dotyczące zmiany nazwy sąsiadującej z Grecją Macedonii na Republikę Północnej Macedonii.

Prawicowy koalicjant Tsiprasa, partia Niezależni Grecy, zagroził, że wyjdzie z rządu, jeśli w parlamencie dojdzie do głosowania nad porozumieniem. Wielu Greków chce, żeby ich północny sąsiad zrezygnował ze słowa „Macedonia” w swojej nazwie, ponieważ ich zdaniem sugeruje to roszczenia do greckiej prowincji o tej samej nazwie.

Niemcy postrzegają porozumienie w sprawie nazwy jako dyplomatyczny triumf, który utoruje byłej republice Jugosławii drogę do Unii Europejskiej oraz NATO, a także ograniczy zakres rosyjskich wpływów na Bałkanach.

W piątek Merkel spotka się z prowadzącym w sondażach liderem konserwatywnej Nowej Demokracji Kyriakosem Mitsotakisem, który sprzeciwia się porozumieniu z Macedonią.

Reparacje za drugą wojnę światową

Zdaniem dyplomatów podczas dwudniowej wizyty Merkel poruszona może zostać również kwestia reparacji wojennych dla greckich ofiar nazistowskiej okupacji, a także kwestia spłaty długu, który Grecja musiała wówczas zaciągnąć u Niemiec.

Niemcy zignorowały te żądania, ale grecki prezydent poruszył ten temat podczas spotkania ze swoim niemieckim odpowiednikiem w październiku w Atenach.

Grecja: Dobry początek roku dla gospodarki

Ministerstwo Gospodarki i Rozwoju podsumowało rozwój greckiej gospodarki w 2018 r. oraz przedstawiło prognozy dalszej dynamiki i rozwoju wskaźników ekonomicznych.
 
Obiecujące prognozy dla greckiej gospodarki
Greckie Ministerstwo Gospodarki i Rozwoju wydało coroczny dokument pt. „Biuletyn Rozwoju Gospodarczego”, w którym został podsumowany stan gospodarki …

Skąd grecko-macedoński spór?

Spór ciągnie się od czasu uzyskania przez Macedonię niepodległości po rozpadzie Jugosławii w 1991 r. Grekom nie podobało się użycie nazwy Macedonia do określenia nowo powstałego sąsiedniego kraju. Trzy północne regiony Grecji także mają w swoich nazwach słowo „Macedonia” i Ateny uważały, że słowiański kraj nie może sobie uzurpować prawa do nazwy oraz (co czynił szczególnie poprzedni konserwatywny rząd w Skopje) do helleńskiej tradycji. Niektórzy Grecy obawiali się nawet w związku z tym roszczeń terytorialnych. Kłopotliwe było też oznaczanie regionalnych produktów.

Z powodu tego sporu Grecja blokowała rozmowy akcesyjne Macedonii do UE i NATO. Sojusz Północnoatlantycki już zapowiedział, że dojdzie do ich wznowienia, kiedy tylko grecko-macedońskie porozumienie wejdzie w życie.