Parlament Europejski uznał prezydenturę Juana Guaido

Wenezuela, opozycyjni manifestanci rozmawiają z policjantami, źródło: Flickr/andresAzp

Wenezuela, opozycyjni manifestanci rozmawiają z policjantami, źródło: Flickr/andresAzp

Europosłowie uznali w głosowaniu, że przewodniczący wenezuelskiego parlamentu i jednocześnie przywódca opozycji Juan Guaido jest tymczasowym prezydentem kraju. Wezwali też do tego samego szefową unijnej dyplomacji oraz państwa członkowskie UE.

 

Za rezolucją zagłosowało 439 europosłów, przeciw było 104, a 88 wstrzymało się od głosu. Europosłowie stwierdzili w niej, że Juan Guaido to „jedyny uprawniony tymczasowy prezydent Wenezueli do czasu, gdy nowe wolne, transparentne i wiarygodne wybory prezydenckie będą mogły zostać rozpisane w celu przywrócenia demokracji.”

Wyrazili także swoje poparcie dla wenezuelskiego Zgromadzenia Narodowego i zażądali przywrócenia mu wszelkich praw oraz ich respektowania. Potępili również represje wobec opozycji i ostre tłumienie opozycyjnych manifestacji, w wyniku czego zginęło co najmniej 35 osób, a ponad 850 zostało rannych. Dochodzi także do porwań i zabójstw działaczy opozycji.

Wenezuela: Zaostrza sie presja Europy wobec Maduro

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro odrzucił ultimatum dotyczące zwołania wyborów prezydenckich. Stanowi to jednoznaczny sygnał, że Maduro zamierza wypełnić swój mandat pomimo presji ze strony Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz większości państw latynoamerykańskich.
 

Pod koniec ubiegłego tygodnia cztery państwa UE: Hiszpania, …

Apel o uwolnienie dziennikarzy

Europosłowie wezwali władze w Caracas, aby pociągnęły do odpowiedzialności osoby, które stały za represjami i atakami na zdominowane przez opozycję Zgromadzenie Narodowe. Domagają się także uwolnienia wszystkich zatrzymanych dziennikarzy, także tych, którzy przyjechali z zagranicy, aby relacjonować wydarzenia w Wenezueli.

Europosłowie w przyjętej rezolucji zaapelowali też do Wysokiej Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Federiki Mogherini, aby wspólnie z krajami Ameryki Południowej utworzyła grupę kontaktową, która zajmie się pośredniczeniem między opozycją a administracją prezydenta Nicolasa Maduro, którego nadal wspiera armia. Celem jest przeprowadzenie „wolnych, transparentnych i uczciwych” wyborów prezydenckich z szerokim udziałem obserwatorów międzynarodowych.

UE wezwała do przeprowadzenia wolnych wyborów w Wenezueli

Przywódcy Unii Europejskiej odnieśli się do sytuacji wewnętrzej w Wenezueli, gdzie trwają masowe protesty przeciw prezydentowi Nicolasowi Maduro. Opozycję poparły już Stany Zjednoczone, Kanada a także wiele państw Ameryki Południowej. UE wzywa do przeprowadzenia w Wenezueli wolnych wyborów.
 

Opozycja oskarża prezydenta …

PE wyprzedził całą Unię

Unia Europejska nie wydała dotąd oświadczenia jednoznacznie opowiadającego się po stronie wenezuelskiej opozycji, nie zrobił tego dotąd także żaden kraj członkowski UE. PE wychodzi więc w tej kwestii przed szereg. Kilka państw członkowskich (m.in. Francja, Niemcy, Hiszpania, Holandia, Portugalia i Wielka Brytania) zagroziło jednak prezydentowi Maduro, że uzna Guaido za prawowitą głowę państwa, jeśli w ciągu kilku dni nie dojdzie do rozpisania przedterminowych wyborów.

Juana Guaido jako prezydenta tymczasowego uznały natomiast USA, Kanada i większość państw południowoamerykańskich (poza Meksykiem, Boliwią, Kubą i Nikaraguą) oraz Australia i Izrael. Z państw europejskich zrobiły to zaś Albania, Gruzja i Kosowo.

UE stawia ultimatum w sprawie Wenezueli

Rośnie międzynarodowa presja na reżim Nicolása Maduro, a kolejne państwa uznają przywódcę opozycji Juana Guaidó za reprezentanta Wenezueli. Hiszpania, Francja, Niemcy oraz Wielka Brytania w ostatnią sobotę postawiły prezydentowi Maduro ultimatum, by w ciągu 8 dni zwołał „transparentne” i wolne …