PE domaga się uwolnienia irańskiej prawniczki, która jest laureatką Nagrody Sacharowa

Nasrin Sotoudeh, źródło: Wikipedia, fot. Hosseinronaghi

Nasrin Sotoudeh, źródło: Wikipedia, fot. Hosseinronaghi

Irańska prawnicza i obrończyni praw kobiet Nasrin Sotoudeh została w ostatnią środę (13 czerwca) zatrzymana w swoim domu przez policję i odprowadzona do owianego złą sławą więzienia w Evin w Teheranie. W obronie aresztowanej Iranki stanęli już przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. W 2012 r. Sotoudeh była laureatką przyznawanej obrońcom praw człowieka Nagrody Sacharowa.

 

O zatrzymaniu Nasrin Sotoudeh poinformował jej mąż Reza Khandan. Prawniczka zdołała do niego zadzwonić już po aresztowaniu. Powiedziała, że policja zjawiła się w ich domu nie tylko z nakazem aresztowania, ale od razu ze skazującym ją na 5 lat więzienia wyrokiem. Jak się okazało, Sotoudeh została skazana zaocznie i nie miała pojęcia, że toczy się co do niej jakiekolwiek postępowanie sądowe. Nie wiadomo też, za co została skazana. Irańskie władze odmówiły w tej sprawie zachodnim mediom jakichkolwiek komentarzy.

Obrończyni protestujących opozycjonistów

Nasrin Sotoudeh jest z zawodu adwokatem, wsławiła się broniąc w głośnych procesach Iranek, które odmawiały noszenia publicznie nakrycia głowy, jak nakazują wprowadzone w Iranie po rewolucji islamskiej surowe przepisy dotyczące moralności. W ostatnim czasie głośno sprzeciwiała się też decyzji władz, które drastycznie ograniczyły liczbę adwokatów, którym wolno bronić osób oskarżonych w naruszenie państwowego bezpieczeństwa. Takie zarzuty otrzymują zwykle w Iranie niezależni działacze czy krytyczni wobec władz publicyści lub blogerzy.

Sama Sotoudeh odsiedziała już w latach 2010-2013 trzyletni wyrok więzienia, po tym, gdy skazano ją właśnie z paragrafów dotyczących kwestii bezpieczeństwa państwa. W sumie w Iranie jest około 60 tys. licencjonowanych adwokatów. Tylko 20 z nich może jednak obecnie bronić osób oskarżonych o stwarzanie zagrożenia dla państwa. Po szerokich protestach dotyczących tej decyzji, władze irańskie zapowiedziały jednak rozszerzenie owej listy.

Gdy Sotoudeh odsiadywała swój wyrok, została w 2012 r. nagrodzona przez Parlament Europejski Nagrodą im. Sacharowa na Rzecz Wolności Myśli. Wyróżniono ją za odważną obronę osób, które brały udział w antyrządowych protestach po wyborach prezydenckich w 2009 r. Protesty te były krwawo tłumione przez służby bezpieczeństwa oraz wierną ajatollahom milicję tzw. basidżich.

UE broni irańskiej działaczki

W obronie irańskiej prawniczki wystąpiło wiele osób z całego świata, w tym także Parlament Europejski. Przewodniczący PE Antonio Tajani wezwał władze w Teheranie do „natychmiastowego uwolnienia Sotoudeh”. „Stoimy murem za wszystkimi obrońcami praw człowieka” – napisał na Twitterze.

Wspólne oświadczenie w obronie irańskiej działaczki wydali także pochodząca z Finlandii wiceprzewodnicząca PE Heidi Hautala oraz przewodniczący Podkomisji Praw Człowieka w PE (DROI) włoski eurodeputowany Pier Antonio Panzeri. Także oni wezwali do „natychmiastowego i bezwarunkowego” wypuszczenia Sotoudeh. „Zdecydowanie potępiamy jej aresztowanie. Każde nowe zarzuty wobec pani Sotoudeh muszą zostać jasno przedstawione i dobrze umotywowane. Co więcej, wzywamy władze Iranu do zapewnienia wszystkim oskarżonym prawa do takiej obrony, jakiej potrzebują, bez względu na to, czego dotyczy sprawa sądowa, zgodnie z zobowiązaniami podjętymi przez Iran w ramach Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych” – napisano w oświadczeniu.

Nagroda Sacharowa dla wenezuelskiej opozycji demokratycznej

Właśnie został ogłoszony laureat Nagrody Sacharowa za wolność myśli w 2017 r. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani poinformował, że zwycięzcą tej nagrody została wenezuelska opozycja demokratyczna.