Partia Saakaszwilego jednak wystartuje w wyborach na Ukrainie

Micheil Saakaszwili wsród swoich zwolenników na Ukrainie, źródło facebook SaakashviliMikheil

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy jednak zarejestrowała kandydatów partii Ruch Nowych Sił byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

 

Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpisał przedterminowe wybory parlamentarne na 21 lipca. Dekret w tej sprawie wydał już następnego dnia (21 maja) po swoim zaprzysiężeniu.

„Zostaliśmy jednak zarejestrowani! Idziemy do końca! Do Zwycięstwa!” – napisał w sobotę (29 czerwca) wieczorem na Facebooku członek Ruchu Nowych Sił, były zastępca prokuratora generalnego Ukrainy Dawid Sakwarelidze.

Saakaszwili odzyskał obywatelstwo i zamierza budować nową Ukrainę

Byłego prezydenta Gruzji, a potem gubernatora Odessy Micheila Saakaszwilego, który wrócił na Ukrainę, na kijowskim lotnisku witały tłumy. Obserwatorzy ukraińskiej sceny politycznej nie wykluczają, że obejmie on ważne stanowisko w administracji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Tydzień temu CKW odmówiła temu ugrupowaniu rejestracji argumentując swoją decyzję niezgodnością ze statutem Ruchu Nowych Sił zjazdu przedwyborczego tej partii. Z argumentami komisji nie zgodził się jednak Sąd Kasacyjny Sądu Najwyższego Ukrainy.

Micheil Saakaszwili przekonywał wcześniej, że do udziału w wyborach nie dopuszcza go były prezydent Petro Poroszenko, który – jak utrzymywał – kontroluje mianowaną przez siebie CKW.

Saakaszwili od niedawna znów na Ukrainie

Były prezydent Gruzji wrócił na Ukrainę pod koniec maja, po tym jak nowo wybrany prezydent tego kraju przywrócił mu ukraińskie obywatelstwo. Odebrał mu je Poroszenko, który zresztą mu je również wcześniej – w 2015 roku – nadał. Poprzedni prezydent skierował go wtedy, jako gubernatora, do reformowania obwodu odeskiego.

Jednak współpraca z ówczesnym prezydentem zakończyła się już jesienią następnego roku, kiedy to Saakaszwili oskarżył Poroszenkę o korupcję. Ustąpił wtedy z urzędu, założył partię Ruch Nowych Sił i zaczął domagać się impeachmentu szefa państwa.

Ukraina: Saakaszwili kontra Poroszenko

Zatrzymany ponownie w piątek (8 grudnia) w Kijowie były prezydent Gruzji i przywódca opozycyjnej ukraińskiej partii Ruch Nowych Sił Micheil Saakaszwili ogłosił następnego dnia głodówkę i wezwał wspólnotę międzynarodową, by uważnie obserwowała, co dzieje się na Ukrainie, zwłaszcza represjom jakim jest on poddawany. Wcześniejsze, wtorkowe zatrzymanie tego polityka okazało się nieskuteczne – jego zwolennicy odbili go z rąk policji.

Poroszenko odebrał Saakaszwilemu obywatelstwo Ukrainy latem 2017 roku, kiedy Gruzin był poza granicami tego kraju (wcześniej gruzińskiego obywatelstwa pozbawiły go władze Gruzji). Jednak już we wrześniu nielegalnie przedostał się na Ukrainę z terytorium Polski i próbował doprowadzić do przewrotu.

Micheil Saakaszwili nie zamierza zostać w Polsce

Micheil Saakaszwili nie zamierza zostać w Polsce. Były prezydent Gruzji zapewnił wczoraj (13 lutego) w Warszawie, że nie poprosi w Polsce o azyl polityczny, ale znajdzie sposób, żeby wrócić na Ukrainę i doprowadzić do obalenia obecnych władz w Kijowie. Zapowiedział także, że na rzecz ratowania Ukrainy od korupcji będzie teraz współdziałał z europejskimi i amerykańskimi politykami.

Po wydaleniu z Ukrainy w lutym 2018 roku były prezydent Gruzji dołączył  do żony i dwóch synów, którzy mieszkają w Holandii.