Partia Putina traci poparcie w Moskwie

Navalny

Aleksiej Nawalny; źródło: voanews.com

Niska frekwencja oraz znaczna utrata miejsc przez proputinowską partię Jedna Rosja w moskiewskiej Dumie. To wstępne wyniki wczorajszych wyborów lokalnych w Rosji. Jednak to brak rejestracji większości kandydatów opozycji oraz represje wobec nich zostaną zapamiętane z tegorocznego procesu wyborczego.

 

 

Według wstępnych rezultatów kandydaci prezydenckiej Jednej Rosji stracą 15 miejsc w moskiewskiej Dumie w porównaniu z poprzednim rozdaniem. Wczorajsze głosowanie odbyło się nie bez kontrowersji. Zostało bowiem naznaczone falą represji wobec opozycji, która rozpoczęła się po odmówieniu rejestracji krytycznych wobec Kremla kandydatur. Wedle danych Komisji Wyborczej frekwencja ledwie przekroczyła 20 proc.

Rosja: Ponad 50 tys. osób na manifestacji w Moskwie

Dziesiątki tysięcy ludzi wypełniły moskiewski Prospekt Sacharowa podczas sobotniej  – tym razem legalnej – demonstracji przeciwko niedopuszczeniu kandydatów opozycji do wrześniowych wyborów do Moskiewskiej Dumy Miejskiej. To największa manifestacja opozycji od kilku lat w Rosji. Ponownie zatrzymano wielu demonstrantów.
 

Ponad 50 …

Przewrotna taktyka

Przedstawiciele Jednej Rosji próbowali podczas kampanii wyborczej dystansować się od partii matki. Wśród przyczyn wymienia się spadek popularności prezydenckiego ugrupowania, które obarcza się odpowiedzialnością za przeprowadzenie niepopularnych reform, jak emerytalna czy coraz słabszych wskaźników gospodarczych.

I chociaż lokalna Duma nie posiada znacznych uprawnień, to jednak władze – być może w obawie wzmacniania opozycji, której sondaże dawały do 9-10 mandatów – zdecydowały się uniemożliwić jej reprezentantom aktywne uczestnictwo w wyborach. Tak było z Aleksiejem Nawalnym, zatrzymanym po jednej z manifestacji i uwięzionym na 30 dni, czego o mały włos nie przypłacił zdrowiem. czy Ljubow Sobol – ostatecznie nie dopuszczonej do kandydowania – która stała się wczoraj po raz kolejny bohaterką zagranicznych mediów. Decyzja o niedopuszczeniu kandydatów opozycji do wyborów wywołała falę protestów – największych od czasu zwycięstwa Władimira Putina w wyborach prezydenckich w 2012 r.

Europa potępia zatrzymania po manifestacjach w Rosji

W czasie sobotniej (3 sierpnia) opozycyjnej manifestacji w Rosji zatrzymano przynajmniej 830 osób. Demonstranci domagali się dopuszczenia opozycyjnych kandydatów do udziału we wrześniowych wyborach do Moskiewskiej Dumy Miejskiej. Francja i Niemcy potępiły stłumienie manifestacji.
 

Władzy Moskwy nie wydały zgody na organizację …

Mało niespodzianek

Kandydaci Jednej Rosji zdobyli 25 z 45 mandatów do moskiewskiej Dumy, o 15 mniej niż w poprzedniej kadencji. Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej przypadło 2 miejsce z 13 mandatami. Trzy mandaty zdobyła Sprawiedliwa Rosja i tyleż samo krytyczni wobec Kremla przedstawiciele partii Jabłoko.

Poza stolicą głosowano także w innych miastach i regionach Rosji. Do wzięcia były 4 wakujące miejsca w Dumie Państwowej, 19 stanowisk gubernatorów oraz miejsca w lokalnych dumach miejskich. W większości z nich obyło się bez niespodzianek i dotychczasowi kandydaci utrzymali swoje stanowiska. Kremlowscy kandydaci triumfowali w 11 z 13 regionalnych zgromadzeń. Do wyjątków należy Kraj Chabarowski, gdzie o niespodziankę postarała się populistyczno-nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR). Kandydat tego ugrupowania najpewniej wygra także w wyborach uzupełniających do Dumy Państwowej. W Kraju Chabarowskim rządzi już inny polityk z tego ugrupowania, Siergiej Furgał. 

UE potępia przemoc wobec manifestantów w Moskwie

Unijna dyplomacja uznała użycie przez oddziały policyjne siły podczas sobotniej (27 lipca) opozycyjnej manifestacji w Moskwie za „nieproporcjonalne”. Zatrzymano wówczas prawie 1,4 tys. osób, a około 80 zostało rannych lub poszkodowanych. Tymczasem przebywający w areszcie lider rosyjskiej opozycji trafił do …

Nierówna rywalizacja

Opozycja nie była w stanie nawiązać równorzędnej rywalizacji. To pokłosie odrzucenia przez Komisję Wyborczą rejestracji 57 kandydatów. Jedynym, któremu udało się dostać ostatecznie na listę wyborczą – po sądowym odwołaniu – był należący do partii Jabłoko, Siergiej Mitrochin. Według wstępnych wyników, Mitrochin zdobył mandat w moskiewskiej Dumie. Owe trzy mandaty są pierwszymi dla opozycji od wczesnych lat 90.

Wobec prób wykluczenia opozycji z wyborów, jej przedstawiciele zdecydowali się na zastosowanie mechanizmu tzw. „inteligentnego głosowania”, którego celem było położenie kresu monopolowi Jednej Rosji poprzez oddanie głosu na kandydata mającego największe szanse na pokonanie przedstawiciela ugrupowania władzy – niezależnie od tego, jaką siłę polityczną reprezentował. Opozycja zaleciła głosowanie na komunistów w 33 z 45 okręgów wyborczych Moskwy. Jednak zarówno komuniści, jak i LDPR w przeszłości popierały inicjatywy Jednej Rosji.

Rosja: Ponad 1 tys. zatrzymanych na manifestacjach w Moskwie

Tysiące osób wyszły w sobotę (27 lipca) na ulice rosyjskiej stolicy, aby zaprotestować przeciw niedopuszczeniu kandydatów opozycji do wrześniowych wyborów do Moskiewskiej Dumy Miejskiej. Władze brutalnie rozpędziły demonstracje, które uznały za nielegalne.
 

Po tym jak tydzień temu w opozycyjnej manifestacji uczestniczyło …

Koniec rywalizacji?

Opozycja zapowiada, że wraz z podaniem ostatecznych wyników głosowania nie dojdzie do zaprzestania protestów w rosyjskiej stolicy. W najbliższą sobotę ma się odbyć wiec na 100 tys. osób. Nie wiadomo jednak, czy organizatorzy otrzymają zgodę policji.