Parlament Europejski wzywa do ściślejszej kontroli eksportu broni

Parlament Europejski

Unia Europejska jest drugim największym na świecie dostawcą broni, reprezentującym 27 proc. globalnego handlu. Eurodeputowani podkreślili w środę (14 listopada) konieczność ustanowienia mocniejszych restrykcji na eksport broni z UE.   

 

Europosłowie zażądali też stworzenia mechanizmu sankcji, który miałby być nakładany na kraje systematycznie niespełniające wspólnych europejskich kryteriów.

Projekt rezolucji przeszedł większością 427 głosów przy 150 sprzeciwach. 97 członków Parlamentu wstrzymało się od głosu.

Unia w walce z przemysłem śmierci

„Tegoroczny raport wykracza poza te z lat poprzednich. Udało się nam poszerzyć obecnych osiem kryteriów, by obejmowały także personel wojskowy i policję. Wymaga on, pomimo naszego stanowczego sprzeciwu wobec nowo ustanowionych programów zbrojeniowych UE, by EDIDP (Europejski Program Rozwoju Przemysłu Obronnego) i EDF (Europejski Fundusz Obronny) były poddane tej kontroli,” powiedziała niemiecka sprawozdawczyni Sabine Lösing (ZLE/NZL – Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica), autorka corocznego parlamentarnego raportu dotyczącego eksportu broni.

Według raportu nie istnieje żaden skuteczny sposób oceny ryzyka związanego z eksportem broni. Najważniejszym problemem jest jednak brak kontroli nad finalnymi użytkownikami nabywanej przez inne kraje europejskiego uzbrojenia.

„Musimy zakończyć zarówno militarne szaleństwo UE, jak i nie mający skrupułów, lukratywny biznes śmierci,” podkreśla niemiecka sprawozdawczyni.

Dokument zaznacza również, że za dużo europejskich produktów przemysłu zbrojnego trafia do grup terrorystycznych. Jedną z organizacji masowo używającej europejskiego uzbrojenia było Państwo Islamskie działające w Syrii i Iraku. W ten sposób eksport europejskiej broni jest też powiązany z kryzysem migracyjnym.

Wspólne Europejskie Stanowisko dotyczące eksportu broni zawiera osiem kryteriów, których spełnienie jest wymagane w przypadku wydawania przez państwo członkowskie licencji na zagraniczną sprzedaż tych produktów.

500 mln euro na rozwój przemysłu obronnego. UE utworzy wspólny fundusz

Parlament Europejski powołał Europejski Fundusz Obrony i Rozwoju Przemysłu Obronnego (EDIDP), który w latach 2019-2020 ma wydać 500 mln euro na udoskonalenie nowych produktów oraz technologii wojskowych. Dzięki temu UE ma być bardziej niezależna od reszty świata w kwestii projektów zbrojeniowych.
 
W ramach …

Rijad na europejskim świeczniku

„W Jemenie to w dużej mierze europejska broń odpowiada za rozgrywającą się tam wojnę” alarmuje Lösing. Na południowym krańcu Zatoki Perskiej koalicja dowodzona przez Arabię Saudyjską walczy z wspieranymi przez Iran rebeliantami Houthi. Tymczasem Rijad jest importerem europejskiej broni, mimo że regularnie łamie sześć z ośmiu europejskich kryteriów.

To kolejne na przestrzeni ostatnich tygodni wezwanie do wprowadzenia limitów na sprzedaż broni. Wpływ na zaostrzenie stanowiska Europy miała głośna sprawa zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Niemcy chcą, aby UE przestała eksportować broń do Arabii Saudyjskiej

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier zaapelował do państw członkowskich Unii Europejskiej, aby zaprzestały sprzedaży uzbrojenia do Arabii Saudyjskiej. Niemcy już podjęły taką decyzję, ale wzywają resztę UE do solidarnego przyłączenia się do tego przedsięwzięcia. Chodzi o wywarcie nacisku na władze …

„Tak długo jak sprawa Chaszodżdżiego nie zostanie wyjaśniona, nie będzie eksportu broni do Arabii Saudyjskiej. Stanowczo was o tym zapewniam”. Tak do sprawy odniosła się kanclerz Niemiec Angela Merkel.

W jej przemowie wygłoszonej w tym tygodniu w Strasburgu podkreśliła także konieczność ujednolicenia warunków sprzedaży europejskiej broni. Eksperci ostrzegają jednak, że próby te szybko mogą upaść, ponieważ to zysk ma pierwszeństwo względem nadużywania prawa.

Unia Europejska jest drugim największym na świecie dostawcą broni, reprezentującym 27 proc. globalnego handlu. Ustępuje jedynie Stanom Zjednoczonym (34 proc.), za nią natomiast znajduje się Rosja (22 proc.). Dane pochodzą z dziewiętnastego unijnego raportu dotyczącego eksportu broni.

Ruszyły prace nad powstaniem Europejskiego Funduszu Obronnego

Europosłowie opracowują projekt rozporządzenia powołującego Europejski Fundusz Obronny. Jego celem będzie wspieranie badań i produkcji uzbrojenia na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej.
 

W latach 2021-27 Europejski Fundusz Obronny (EFO) ma przeznaczyć 4 mld euro na dofinansowanie badań i 9 mld euro …