Ołeksij Honczaruk nowym premierem Ukrainy?

Nowy premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk, źródło president.gov.ua

Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk, źródło president.gov.ua

Nowym premierem Ukrainy ma zostać Ołeksij Honczaruk, obecny zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – podały wczoraj tamtejsze media.

 

Zełenski ma zaproponować parlamentowi mianowanie Ołeksija Honczaruka na premiera, a konsultacje ws. nominacji pozostałych członków rządu mają się rozpocząć już dziś (28 sierpnia).

Kandydaci na premiera Ukrainy

Ukraina powoli mebluje życie polityczne po niedawnych wyborach. Od kilku dni znane jest nazwisko prawdopodobnego przewodniczącego Rady Najwyższej. Pojawiły się także personalia kandydatów na premiera. Tymczasem podczas drugiego dnia wizyty prezydenta w Turcji, Wołodymyr Zełeński zapowiedział poważne reformy krajowej gospodarki.
 

 

Prezydenckie …

Oddanie decyzji parlamentowi nie jest wyrazem nieufności

“Nie jest to żadna nieufność wobec Honczaruka, ale zrozumienie, że działania każdego ministra wpłyną w jakiś sposób na reputację prezydenta, jest więc on za to odpowiedzialny. Tak to postrzega społeczeństwo” – tłumaczyła gazeta „Ukraińska Prawda” na stronie internetowej, powołując się na swoje źródła.

Prawnik, towarzysz prezydenta w podróży

Honczaruk ma wykształcenie prawnicze i pracował jako partner w jednej z kancelarii prawnych. Obecnie – informuje ukraińska agencja Unian – towarzyszy prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu w podróżach służbowych i ważnych spotkaniach biznesowo-ekonomicznych.

Według ukraińskiej agencji Unian na wiosnę Dmytro Dubilet, współzałożyciel Monobanku, przedstawił Honczaruka szefowi Biura Prezydenta Ukrainy Andrijowi Bohdanowi, który później wprowadził go do administracji państwowej. Ukraińska agencja zwraca uwagę na dobre relacje szefa biura ze swoim zastępcą.

Macron: We wrześniu rozmowy w sprawie sytuacji na Ukrainie

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że we wrześniu dojdzie do spotkania przywódców Francji, Rosji, Ukrainy i Niemiec w sprawie zakończenia konfliktu we wschodniej Ukrainie.
 

 

Emmanuel Macron poinformował o powrocie do stołu rokowań w ramach formatu normandzkiego przy okazji zakończonego wczoraj szczytu G7 …