Ołeh Sencow nominowany do Nagrody Sacharowa

Nagroda Sacharowa

Europejska Partia Ludowa (EPL) największa frakcja w Parlamencie Europejskim nominowała więzionego w Rosji ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa do tegorocznej Nagrody im. Andrieja Sacharowa, przyznawanej przez PE wybitnym działaczom walczącym o prawa człowieka na świecie.

 

„Ukraiński reżyser filmowy, bezprawnie więziony w Rosji Ołeh Sencow jest naszym kandydatem do Nagrody Sacharowa 2018″ – ogłosiła w środę EPL na Twitterze.

Tymczasem głodujący w rosyjskim więzieniu od ponad 100 dni Sencow jest w stanie krytycznym. W ostatnim liście do kuzynki Natalii Kapłan przyznał, że stan jego zdrowia jest coraz gorszy i spisał testament na wypadek śmierci.

Sencow głoduje już cztery miesiące

Sencowa, mieszkającego wówczas na zaanektowanym przez Rosję Krymie, aresztowano w Symferopolu w maju 2014 roku i wywieziono do Rosji. W sierpniu następnego roku skazano go na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu rzekome przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie.

23 lata więzienia dla pro-ukraińskiego aktywisty

We wtorek (25 sierpnia) Północnokaukaski Sąd Wojskowy w Rosji skazał 39-letniego Sencowa na podstawie zarzutów o podpalenia biur partyjnych na Krymie. Miało się to stać po tym, jak Rosja zajęła półwysep w marcu poprzedniego roku. Do tego uznano, że Sencow …

Ukraiński reżyser odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny. Od połowy maja prowadzi bezterminowy protest głodowy, domagając się uwolnienia swoich rodaków, bezprawnie przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach. W tym czasie stracił 30 kilogramów, nasiliła się jego przewlekła choroba serca, pojawiła się anemia i wystąpiły problemy z wątrobą oraz nerkami.

O ułaskawienie ukraińskiego reżysera prosiła jego matka, a także prawosławny arcybiskup symferopolski i krymski Klemens. Ich podania zostały odrzucone; wyjaśniono, że zgodnie z rosyjskim prawem o ułaskawienie powinien poprosić sam skazany.

Apele o uwolnienie Sencowa od dłuższego czasu kierują do rosyjskiego rządu również władze wielu państw, organizacje międzynarodowe, politycy i artyści. Na razie bezskutecznie.

Apele o uwolnienie Ołeha Sencowa

O uwolnienie Ołeha Sencowa apelują do Kremla organizacje międzynarodowe, politycy oraz artyści z wielu państw, ale Moskwa pozostaje na te apele obojętna. Ukraiński reżyser już ponad 90 dni głoduje w rosyjskiej kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Testament reżysera

Kapłan powiedziała także, że reżyser przekazał jej w liście informację o przygotowaniu testamentu dotyczącego praw do jego twórczości. „Nie wierzę w to, że szybko wyjdę na wolność i wszyscy szczęśliwie zamieszkamy w Kijowie. Nie wierzę w wiele innych rzeczy. Nie oznacza to jednak, że się rozkleiłem i że zamierzam zakończyć głodówkę. W żadnym razie nie poddałem się, po prostu nie wierzę już w szczęśliwe zakończenie całej tej historii” – napisał Sencow w liście, którego fragmenty Kapłan umieściła na Facebooku.

Obrońca: Głodówka Sencowa trwa za długo

Tydzień temu do prowadzącego głodówkę Sencowa dopuszczono jego adwokata Dmitrija Dinze. Według niego funkcjonariusze kolonii karnej w mieście Łabytnangi (na dalekiej północy Rosji) codziennie „do znudzenia namawiają” więźnia do przerwania głodówki. Pracownicy FSIN (Federalnej Służby Więziennej Rosji) od czasu do czasu grożą mu też karmieniem na siłę, ale dotychczas się na to nie zdecydowali.

Obrońca Sencowa powiedział też, że „kolonia jest zaniepokojona, bo ta głodówka trwa długo i już następują zmiany w organizmie: w układzie sercowo-naczyniowym, wątrobie, w nerkach”. “To się dzieje powoli z racji terapii, która jest stosowana, lecz wcześniej czy później nastąpi kryzys” – przyznał Dinze. “Mówią mu, że okoliczności polityczne się zmieniły i nikt nie zamierza go uwolnić, więc powinien poprosić o ułaskawienie, lecz Ołeh nie poddaje się tym namowom” – dodał.

Ponad 100 ludzi europejskiej kultury podpisało apel w obronie Ołeha Sencowa

Europejscy filmowcy, pisarze i aktorzy złożyli swoje podpisy pod listem otwartym do władz Rosji, w którym apelują o uwolnienie przetrzymywanego w rosyjskiej kolonii karnej ukraińskiego reżysera i dramaturga Ołeha Sencowa, który od dłuższego czasu prowadzi głodówkę. „Trzeba działać szybko, aby …

Inni kandydaci do Nagrody Sacharowa

Parlament Europejski ustanowił Nagrodę Sacharowa w 1988 r. Kandydatów mogą zgłaszać grupy polityczne PE lub conajmniej czterdziestu europosłów. Termin zgłaszania to wrzesień. Swoje kandydatury zgłosiły – obok EPL – dwie inne grupy polityczne PE: liberałowie (ALDE) oraz Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR).

ALDE rekomenduje do Nagrody katalońskich więźniów politycznych w Hiszpanii (były wiceprezydent Katalonii Oriol Junqueras, były szef MSW Joaquim Forn i działacze: Jordi Sànchez, Jordi Cuixart są przetrzymywani w ciężkich warunkach w więzieniach z zarzutami buntu i niewłaściwego wykorzystania środków publicznych na organizację referendum ws. niepodległości tego autonomicznego regionu Hiszpanii), a EKR – kandydaturę Caesara (byłego syryjskiego fotografa wojskowego, który uciekł z Syrii i żyje pod przybranym nazwiskiem, a który przeszmuglował ponad 55 tys, fotografii dokumentujących najcięższe zbrodnie reżimu Assada popełnione w syryjskich więzieniach wojskowych).

Katalońscy separatyści ponownie domagają się niepodległości

460 tysięcy zwolenników oderwania Katalonii od Hiszpanii wzięło udział we wtorkowym wiecu w centrum Barcelony – podali organizatorzy zgromadzenia. Podczas demonstracji domagano się m.in. ogłoszenia niepodległości regionu i wypuszczenia na wolność więźniów politycznych.
 

Ogromna frekwencja, była odpowiedzią na wezwanie premiera Katalonii, …

W zeszłym roku Nagrodę otrzymali przedstawiciele opozycji demokratycznej z Wenezueli. Zwycięzca tegorocznej edycji zostanie ogłoszony pod koniec października, a uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w grudniu.