Obama żegna się z Europą

Barack Obama, prezydent USA//Źródło: Biały Dom

Odchodzący prezydent USA Barack Obama dziś przyjeżdża z wizytą do Europy. Odwiedzi Grecję i Niemcy, starając się uspokoić powyborcze nastroje wśród europejskich sojuszników.

 

Dziś (14 listopada) prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama rozpocznie całotygodniową wizytę w Europie. To już jego ostatnia planowana podróż na Stary Kontynent jako prezydenta – w styczniu przekaże władzę wybranemu w zeszłym tygodniu Donaldowi Trumpowi.

Wizyta była planowana już przed wyborami, właśnie jako okazja do przygotowania europejskich sojuszników na nowego prezydenta – choć przed ogłoszeniem wyników wyborów Waszyngton spodziewał się, że będzie to raczej partyjna koleżanka Obamy, Hilary Clinton. „Sądzę, że podróż była planowana jako sygnał zakończenia kampanii i tego, że wszystko będzie w porządku. Teraz mamy  po prostu inny jej scenariusz” – stwierdziła Heather Conley z Center for Strategic and International Studies.

Zadanie stojące przed Obamą będzie trudne z kilku powodów. Po pierwsze, w trakcie kampanii sam nie szczędził krytyki Trumpowi i nie krył, że nie uważa go za odpowiedniego kandydata na swojego następcę.

Po drugie zaś, nacjonalistyczne, populistyczne i przyjazne wobec Rosji opinie Trumpa brzmią podobnie do haseł ugrupowań populistycznych, które zdobywają obecnie popularność w Europie – i które w przyszłym roku będą walczyły o władzę m.in. we Francji, Holandii i Niemczech. „[Europejczycy] się martwią, bo te same populistyczne i nacjonalistyczne poglądy [które przedstawia Trump] mogą wzmocnić już istniejące trendy w polityce europejskiej” – podkreśla Conley.

>> Czytaj więcej o populizmie w Europie

Grecja

Wizyta w Grecji będzie, według zapowiedzi Białego Domu, ostatnią formalną wizytą państwową Baracka Obamy. Spotka się w jej trakcie z prezydentem Prokopisem Pawlopulosem i premierem Aleksisem Tsiprasem.

Formalnie grecka część wizyty rozpocznie się jutro (15 listopada) i potrwa do końca środy. Obama planuje podziękować Grekom za ich „hojność” okazywaną tysiącom migrantów, którzy napłynęli do tego kraju z Afryki i Bliskiego Wschodu. Prezydent ma też wygłosić przemówienie na Akropolu, w którym, według zapowiedzi doradców, odniesie się do „powodów, przez które wyborcy na świecie mają poczucie, że decyzje są podejmowane bez ich kontroli”.

Niemcy

W czwartek (17 listopada) Obama uda się do Niemiec. Wizyta będzie miała charakter bardziej roboczy – doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Ben Rhodes zapowiedział, że amerykański prezydent spotka się w Niemczech nie tylko z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, ale także z innymi przywódcami krajów unijnych – prezydentem Francji François Hollandem oraz premierami Wlk. Brytanii i Włoch – Theresą May i Matteo Renzim.

Głównym powodem spotkania będzie ustalenie wspólnych planów działań ws. kryzysów w unijnym sąsiedztwie. Przywódcy mają rozmawiać o sytuacji na Ukrainie, a także dalszej strategii w walce z Państwem Islamskim w Syrii i Iraku.

Obama do Stanów będzie wracał przez Peru. Weźmie tam udział w rozpoczynającym się w sobotę (19 listopada) zjeździe Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Spotka się tam m.in. z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.