Niemiecko-gruzińskie rozmowy wysokiego szczebla w Berlinie

Prezydenci Gruzji i Niemiec - Salome Zurabiszwili i Frank Walther Steinmeier [Twitter]

Gruzińska prezydent Salome Zurabiszwili spotkała się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem kraju Frankiem Walterem Steinmeierem. W trakcie rozmów poruszono kwestię sytuacji na okupowanych terytoriach Gruzji, polityki Rosji wobec Gruzji czy integracji europejskiej Tbilisi.

 

W trakcie spotkania z niemiecką kanclerz Zurabiszwili powiedziała, że Gruzja nie ma „narzędzi do rozwiązania obecnej sytuacji” i że kraj jest zależny od swoich przyjaciół, którzy mogą wpływać i naciskać na Rosję, by zmieniła swoją politykę.

„Nasze stanowisko jest skierowane do przyjaciół i partnerów Gruzji: Niemców, Francuzów, Amerykanów – aby aktywniej uczestniczyli w dialogu z Rosją i przekonywać, że konieczna jest zmiana jej stanowiska” – powiedziała gruzińska prezydent po spotkaniu z Angelą Merkel.

Gruzińska głowa państwa wspomniała również o procesie negocjacyjnym w ramach Międzynarodowego Forum Dyskusyjnego w Genewie jako bardzo ważnym aspekcie normalizacji sytuacji na Kaukazie Południowym.

„Genewa jest dla nas bardzo ważna, ponieważ nie mamy innego formatu międzynarodowego, ale nadszedł czas, aby wymagać od naszych partnerów, aby bardziej byli zaangażowani” – powiedziała prezydent Gruzji.

Prezydent Steinmeier w trakcie rozmów z szefową gruzińskiego państwa podkreślił, że Gruzja i Niemcy, oprócz związków gospodarczych i kulturowych, również łączą dwustronne stosunki polityczne. Niemiecki prezydent dodał, że biorąc pod uwagę europejskie aspiracje Gruzji, ściślejsze powiązania ze strukturami UE i udział w projektach infrastrukturalnych mogą przynieść obu stronom korzyści.

Ukraina nie wpuści rosyjskich obserwatorów na wybory

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział, że zakaże wjazdu do kraju obserwatorom z Rosji, którzy mieliby monitorować zaplanowane na koniec marca wybory prezydenckie. Jesienią na Ukrainie mają się odbyć również wybory parlamentarne.

Niemiecki prezydent wyraził też nadzieję, że sytuacja w Gruzji będzie dalej się stabilizować, a partie polityczne, zgodnie z procesem demokratycznym, będą współpracować, umożliwiając krajowi przeprowadzenie planowanych reform.