Niemcy za NATO, ale przeciw interwencji w konflikcie z Rosją

Niemcy za NATO

Estońscy żołnierze w trakcie manewrów Iron Sword// Źródło: SHAPE NATO

Niemcy popierają członkostwo swojego kraju w NATO. Jednak na poziomie konkretnych działań i obowiązków wynikających z członkostwa, sytuacja w Niemczech jest już bardziej złożona.

 

Jutro (25 maja) w nowej siedzibie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli zaczyna się spotkanie przywódców NATO. Ma być ono poświęcone przyszłości Sojuszu, a także przyjęciu nowego członka, Czarnogóry. NATO spodziewa się, że to już 29 państwo członkowskie dołączy do Sojuszu na początku czerwca.

Tymczasem w obecnych państwach członkowskich Sojuszu, opinie na jego temat są podzielone.

Niemcy za NATO

67 proc. Niemców pozytywnie ocenia NATO – wynika z opublikowanego wczoraj (23 maja) badania amerykańskiego ośrodka Pew Research Center. Wśród badanych państw, najwyższe oceny zaobserwowano w Holandii i Polsce (ex aequo 79 proc.). Z ośmiu przebadanych krajów – prócz trzech już wymienionych było to jeszcze Francja, Hiszpania, Kanada, USA i Wlk. Brytania – najmniejszym poparciem NATO cieszy się w Hiszpanii, gdzie pozytywnie ocenia Sojusz jedynie 45 proc. respondentów.

Niemcy niechętnie z kolei postrzegają Rosję jako potencjalnego wroga – zaś w przypadku konfliktu, niemiecki entuzjazm wobec NATO może być osłabiony. 40 proc. Niemców poparłoby interwencję wojskową Sojuszu w kraju członkowskim, które byłoby „w poważnym konflikcie zbrojnym z Rosją”, a 53 proc. byłoby jej przeciwne.

Kwestia interwencji NATO

Dla porównania, 72 proc. Holendrów oraz po 62 proc. Polaków i Amerykanów uważa, że NATO powinno w takim przypadku interweniować. Z kolei w Hiszpanii i Wlk. Brytanii podobnego zdania jest mniej niż 50 proc. badanych – odpowiednio, 46 i 45 proc.

Osłabieniu nie uległa natomiast wiara Europejczyków w USA. W każdym z objętych badaniem krajów większość badanych wierzy, że Stany Zjednoczone użyłyby sił zbrojnych, by bronić zaatakowanego przez Rosję członka Sojuszu: najbardziej tego pewni są Hiszpanie (70 proc.), a najmniej – Polacy (57 proc.).

Dołącz do nas w aplikacji Messenger!

Bądź na bieżąco! Serwis EurActiv.pl jest już dostępny na Facebook’owym Messengerze.
Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęły Cię najważniejsze wiadomości z Europy.