Niemcy przedłużają embargo na eksport broni do Arabii Saudyjskiej

Angela Merkel, źródło Flickr

Angela Merkel, źródło Flickr/EU2017EE - Estonian Presidency

Rząd Niemiec podjął decyzję o przedłużeniu obowiązywania embarga na sprzedaż broni do Arabii Saudyjskiej o kolejne 6 miesięcy. Decyzja zapadła po wielogodzinnych dyskusjach między ministrami rządzącej koalicji chadeków i socjaldemokratów.

 

Polityczna decyzja Niemiec

Dostawy niemieckiej broni wstrzymano w 2018 r. po zabójstwie krytycznie nastawionego do saudyjskich władz dziennikarza „Washington Post” Jamala Khashoggiego. Został on zamordowany w październiku 2018 r. podczas wizyty w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule, gdzie udał się, aby uzyskać dokumenty związane z planowanym ślubem.

Oficjalnie władze saudyjskie aresztowały 18 osób podejrzanych w tej sprawie. Pojawiły się jednak spekulacje dotyczące zleceniodawcy, których głównym obiektem jest następca tronu książę Muhammad ibn Salman rządzący królestwem.

Z nagrania, które służbom amerykańskim przekazała Turcja, wynikało, że cała akcja była dokładnie zaplanowana. Dziennikarza zatrzymano zaraz po wejściu do konsulatu, następnie był torturowany, po czym został brutalnie zamordowany.

Odpowiedzialnością za całe zdarzenie Turcy i Amerykanie obarczyli tajny oddział przysłany z Rijadu i złożony z funkcjonariuszy saudyjskich służb. A pracą służb kieruje nie kto inny, tylko właśnie książę Salman. Ale choć amerykańskie służby przedstawiły Kongresowi dowody na to, że zabójstwo zleciły władze saudyjskie, one same oficjalnie do niczego się nie przyznają.

Ze względu na chęć podtrzymania relacji handlowych z Arabią Saudyjską Biały Dom nie podjął żadnych stanowczych kroków przeciwko Saudom, ale inaczej postąpili Niemcy. Tamtejsza Rada Bezpieczeństwa zadecydowała o wstrzymaniu eksportu broni do Arabii Saudyjskiej do czasu wyjaśnienia okoliczności i motywów zabójstwa saudyjskiego dziennikarza.

Decyzja ta wywołała wewnętrzny podział między partnerami koalicyjnymi z CDU i SPD. Ci drudzy są przede wszystkim przeciwnikami sprzedaży broni Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonym Emiratom Arabskim, ponieważ uważają, że nie powinna ona być wykorzystywana do przedłużania konfliktu w Jemenie. Chadecy patrzą na kwestię również pod kątem ekonomicznym, ale zasadniczo zgadzają się, że Saudowie nie powinni niemieckiej broni wykorzystywać do swoich porachunków z sąsiadami.

Niemcy: Bojownicy Państwa Islamskiego stracą niemiecki paszport

Niemieckie ministerstwa spraw wewnętrznych i sprawiedliwości uzgodniły kształt specjalnej ustawy, która umożliwi pozbawianie obywatelstwa osób walczących po stronie Państwa Islamskiego lub innych organizacji terrorystycznych. Nie obejmie ona jednak tych niemieckich obywateli, którzy już zostali schwytani w Iraku czy Syrii.
 

Jak poinformowała …

Krytyka ze strony partnerów handlowych

Decyzja Niemiec będzie miała wpływ także na międzynarodowe umowy handlowe. Francja i Wielka Brytania używają do produkcji broni elementów wytwarzanych na terenach Niemiec. Co za tym idzie zawieszenie eksportu do Arabii Saudyjskiej spowodowało niezadowolenie obu  głównych partnerów handlowych Berlina.

Jak twierdzą, produkcja broni to temat wykraczający poza kwestie polityczne. „Oprócz tego ma to poważne konsekwencje dla naszej współpracy dotyczącej bezpieczeństwa oraz umacniania europejskiej suwerenności”, komentuje francuska ambasador w Niemczech Ann-Marie Descotes.

Dodaje także, że nowa strategia może skutkować pominięciem partnerów niemieckich w procesie produkcyjnym.

Usprawiedliwiając swoją decyzję, Niemcy powołują się na przyjęty w 2008 r. przez Komisję Europejską zbiór zasad dotyczących handlu bronią. Państwa członkowskie są zobowiązane do nieeksportowania broni i sprzętu wojskowego, w przypadku podejrzeń o wykorzystanie ich w celu wewnętrznych represji. Ponadto Berlin argumentuje, że Arabia Saudyjska wykorzystuje importowane uzbrojenie do podsycania konfliktu w Jemenie.

Arabia Saudyjska jednak nie znajdzie się na unijnej liście "pralni pieniędzy"

Ambasadorowie państw członkowskich jednogłośnie zadecydowali na spotkaniu w Brukseli, aby odrzucić propozycję Komisji Europejskiej, która chciała poszerzyć unijną listę państw, które niedostatecznie przeciwdziałają praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Znalazła się na niej m.in. Arabia Saudyjska, która mocno zabiegała o to, …

Nieskuteczność Niemców?

Niemcy przyjmują niezadowolenie swoich partnerów handlowych, zaapelowali jednak do Francji i Wielkiej Brytanii, aby same upewniły się, czy sprzedawana przez nich broń nie przyczynia się do podtrzymywania konfliktu w Jemenie.

Francuzi nie ustosunkowali się do krytyki ze strony Berlina. W odpowiedzi nawiązali jedynie do przeprowadzonego przez telewizję Deutsche Welle śledztwa, które wykazało nieskuteczność przeprowadzanych przez Niemcy kontroli eksportu. Według raportów niemiecka broń nadal trafia do Jemenu.

Obecnie Niemcy zajmują czwarte miejsce na świecie pod względem liczby eksportowanego uzbrojenia.