Netanjahu odwołał spotkanie z Sigmarem Gabrielem

Benjamin Netanjahu. premier Izraela// Źródło: MSZ Izraela

Premier Izraela Benjamin Netanjahu anulował spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Sigmarem Gabrielem.  Powodem były plany spotkania Gabriela z nieprzychylnymi Netanjahu NGOsami.

 

Wczoraj (25 kwietnia) izraelski premier Benjamin Netanjahu poinformował, że jednak nie spotka się z odwiedzającym Izrael wicekanclerzem i ministrem spraw zagranicznych Niemiec Sigmarem Gabrielem. Powodem miały być spotkania z organizacjami pozarządowymi, jakie zaplanował Gabriel.

Spotkania z NGOsami

Gabriel miał się bowiem wczoraj wieczorem spotkać z przedstawicielami dwóch izraelskich organizacji pozarządowych: B’Tselem i Breaking the Silence (dosł. Przerywając Milczenie). Organizacje te nie są postrzegane przychylnie przez Tel Awiw, jako że krytykują one poczynania rządu Netanjahu.

>> Czytaj więcej o polityce rządu Netanjahu

Breaking the Silence jest organizacją zrzeszającą weteranów z armii izraelskiej (w Izraelu obowiązuje pobór powszechny dla kobiet i mężczyzn). W ramach Breaking the Silence opisują oni życie na tzw. terytoriach okupowanych (Zachodni Brzeg Jordanu, Wzgórza Golan) i interakcje między żołnierzami a ludnością cywilną przedstawiając narrację odmienną od preferowanej przez prawicowo-nacjonalistyczny rząd Netanjahu. Organizacja dokumentuje różne przypadki okrutnego czy agresywnego zachowania izraelskich żołnierzy.

Z kolei B’Tselem zajmuje się kwestiami dotyczącymi ochrony i przeciwdziałania łamania praw człowieka w kontekście mieszkańców Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy – pełna nazwa NGOsa brzmi: B’Tselem – Izrealskie Centrum Informacyjne ds. Praw Człowieka na Terytoriach Okupowanych. Działacze organizacji często zabierali głos przeciw budowaniu izraelskich osiedli na tych terenach, co stawia B’Tselem w konflikcie z rządem Netanjahu.

>> Czytaj więcej o osadnictwie na Zachodnim Brzegu

Kneset, izraelski parlament, w którym koalicyjny rząd Netanjahu ma większość, przyjął w lutym br. ustawę legalizującą izraelskie osiedla zbudowane na terenach prawnie należących do Palestyńczyków. Wzbudziło to krytykę międzynarodową, m.in. ze strony Niemiec.

W oświadczeniu kancelaria Netanjahu stwierdziła, odnosząc się do spotkania Gabriela z Breaking the Silence: „proszę sobie wyobrazić, [co by było gdyby] odwiedzający USA bądź Wlk. Brytanię dyplomata chciał spotkać się z przedstawicielami organizacji nazywających żołnierzy amerykańskich bądź brytyjskich zbrodniarzami wojennymi. Dyplomaci mogą spotykać się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, ale premier Netanjahu nie będzie spotykał się z tymi, którzy dodają wagi organizacjom nawołującym do kryminalizowania izraelskich żołnierzy” – tłumaczono.

Inne państwa

W lutym tego roku belgijski ambasador w Izraelu Olivier Belle otrzymał reprymendę ze strony Izraela po tym, jak premier Belgii Charles Michel w trakcie wizyty w Izraelu również spotkał się z B’Tselem i Breaking the Silence. Natomiast minister spraw zagranicznych Boris Johnson nie spotkał się z żadną negatywną reakcją po swoim spotkaniu w marcu br. z NGO Peace Now, organizacją sprzeciwiającą się budowie osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu.

W zeszłym roku Kneset przyjął nowe zasady finansowania NGOsów. Organizacje, które większość pieniędzy na swoją działalność otrzymują z zagranicy muszą to teraz deklarować. Wczoraj wiceminister spraw zagranicznych Cippi Chotoweli powiedziała, że jej ministerstwo od lat walczy „z antyizraelskimi organizacjami, znacząco dotowanymi przez państwa europejskie”.

Relacje z Niemcami nadal ważne

Izraelski rząd nie chce jednak przekładać niezadowolenia z planów Gabriela na całość relacji z Niemcami. W oświadczeniu kancelarii podkreślono, że „nasze stosunki z Niemcami są bardzo ważne” i odwołanie spotkania nie będzie miało na nie wpływu.

>> Czytaj więcej o relacjach izraelsko-unijnych

Ze swojej strony Gabriel „żałował” decyzji Netanjahu, ale powiedział, że on także nie przewiduje, by wpłynęła ona na dalsze relacje między państwami. Wyraził także nadzieję, że uda im się porozmawiać przez telefon lub przy okazji przyszłych wizyt.

Podkreślił przy tym, że spotkania z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego są czymś normalnym w trakcie wizyt dyplomatycznych. Dodał także, że „byłoby nie do pomyślenia”, by odwołać spotkanie z Netanjahu, jeżeli ten by spotkał się w trakcie wizyty w Niemczech z krytykami niemieckiego rządu.

Gabriel spotkał się wczoraj z prezydentem Izraela Re’uwenem Riwlinem. Według źródła agencji AFP w kancelarii prezydenta, ponad godzinna dyskusja za zamkniętymi drzwiami była bardzo „zajadła”, a w jej trakcie Riwlin wielokrotnie miał nazwać izraelskie siły zbrojne „najbardziej moralną armią na świecie”.