Rosną światowe wydatki na zbrojenia. Europa zamierza wydawać więcej

Czołgi. Fot: chuanchai-pundej-616060-unsplash

Czołgi. Fot: chuanchai-pundej-616060-unsplash

Wydatki na zbrojenia na świecie są największe od 1988 r., a więc osiągnęły poziom z czasów zimnej wojny – wynika z raportu Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).

 

 

Według szacunków SIPRI ubiegłoroczne wydatki na zbrojenia osiągnęły 1822 mld dolarów – oznacza to wzrost o 2,6 proc. w porównaniu z 2017 r. Zdaniem Aude Fleurant, szefowej projektu ds. zbrojeń, wzrost spowodowany jest przez rosnące zapotrzebowanie na broń na świecie. Wiele państw modernizuje swój arsenał, co generuje rekordowe wydatki w skali makro.

O przyszłości Bałkanów Zachodnich w Berlinie

Paryż i Berlin zamierzają mocniej zaangażować się w sprawy Bałkanów Zachodnich. Dziś w stolicy Niemiec dojdzie do rozmów między państwami regionu a kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Emmanuelem Macronem.
 

Inicjatorami nieformalnych rozmów na rzecz rozwoju współpracy gospodarczej i stabilności politycznej w …

Światowi liderzy

Największy wzrost wydatków na zbrojenia (4,6 proc. do 649 mld dolarów) w porównaniu z 2017 r. odnotowały Stany Zjednoczone. Dyrektor SIPRI wskazała, że pozycja lidera zajmowana przed Waszyngton nie wynika wyłącznie z „efektu Trumpa”. Zdaniem Fleurant projekty zbrojeniowe są inwestycjami rozłożonymi na lata co oznacza, że obecnie widoczne są głównie skutki działania poprzednich administracji, natomiast zakupy zrealizowane podczas obecnej kadencji będą widoczne w najbliższych latach.

Na drugim miejscu uplasowały się Chiny z 5 proc. wzrostem do ponad 250 miliardów dolarów. Państwo Środka notuje 24. z rzędu powiększenie wydatków wojskowych. Z jednej strony, pieniądze te są przeznaczane na odstraszanie Amerykanów w regionie. Z drugiej, Pekin inwestuje znaczne środki w nowe technologie zbrojeniowe. Ostatnia dekada oznacza wzrost wydatków wojskowych Chin o 83 proc.

Militarne podium zamyka Arabia Saudyjska z wydatkami szacowanymi na 67,6 mld dolarów, oznaczającymi zarazem progresję o 6,5 proc. od 2017 r. Na kolejnym miejscu zameldowała się kolejna azjatycka potęga: Indie.

USA i UE znów grożą sobie sankcjami. Poszło o dotacje dla Airbusa

Amerykański prezydent zagroził Unii Europejskiej wprowadzeniem nowych taryf celnych na produkty o wartości 11,2 mld dolarów. W ten sposób Donald Trump zareagował na dotacje, jakie UE skierowała do francusko-niemiecko-hiszpańskiego koncernu lotniczego Airbus.
 

To kolejna odsłona sporu, jaki narósł wokół rywalizacji europejskiego …

Wydatki w Europie

Więcej na zbrojenia wydaje także Europa, ale jej statystyki nie są tak imponujące, jak cytowane powyżej. W porównaniu do 2017 r. zanotowano 1,4 proc. więcej środków przeznaczonych na zbrojenia, do 364 miliardów dolarów – a więc mniej więcej połowy Stanów Zjednoczonych.

Zdaniem analityków SIRPI spowodowane jest to głównie obawami krajów Europy Wschodniej wobec potencjalnego rosyjskiego zagrożenia. Pieter Wezeman, badacz w programie SIRPI Arms and Military Expenditure, zwraca uwagę, że dzieje się tak pomimo spadku wydatków Moskwy na zbrojenia w ostatnich dwóch latach. Najwięcej w Europie na zbrojenia przeznacza Francja, co w skali globalnej plasuje ją tuż za Indiami. Francuskie 63 miliardy dolarów to o 2 miliardy więcej, niż Rosja (61,4), o 14 więcej niż Wielka Brytania (50) i Niemcy (49,5). Wydatki Berlina są duże, ale daleko im to osiągnięcia wymaganego przez NATO poziomu 2 proc. PKB. Jednak z szacunków SIRPI wynika, że od 2009 r. wzrosły one o 9 proc. Rząd w Berlinie zapowiedział dalsze inwestycje w sektor zbrojeniowy. Do 2025 r. chce na ten cel  zacząć wygospodarowywać 1,5 proc. PKB rocznie.

NATO zapowiada kolejne kroki wobec Rosji

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział wczoraj, że NATO podejmie kolejne kroki wobec Rosji, która wciąż łamie postanowienia traktatu INF.

Polska i NATO

Polskie wydatki na zbrojenie są z każdym rokiem coraz większe, a Warszawa należy do nielicznych stolic Paktu Północnoatlantyckiego, które przeznaczyły w 2018 r. wymagane 2 proc. PKB. W 2018 r. wyniosły one 11 miliardów 596 milionów dolarów.

Według SIPRI wydatki wojskowe 29 członków sojuszu wyniosły w 2018 r. 963 miliardy dolarów, co stanowi 53 proc. łącznych wydatków światowych. Jednak zaledwie 8 państw na 29 przeznacza wymagane 2 proc. PKB. Poza Polską są to: USA (3,2 proc.), Turcja (2,5 proc.), Grecja (2,4 proc.), (Francja (2,3 proc.), Estonia (2,1 proc.), oraz Litwa z Estonią (2,0 proc.). Blisko wypełnienia tego wymogu są Rumunia (1,9 proc.), Portugalia oraz Wielka Brytania (1,8 proc.), a także Bułgaria (1,7 proc.).

Serbowie nie chcą dołączyć do NATO

Aż 79 proc. Serbów wyraża sprzeciw wobec wstąpienia ich państwa do NATO. Takie wyniki przyniósł sondaż przeprowadzony przez Europejski Instytut Spraw Zagranicznych. 64 proc. Serbów deklaruje również, że nie przyjęłoby przeprosin od NATO w związku z bombardowaniem z 1999 r.
 

Do …