Myśliwce F-35 i więcej wojsk USA w Polsce

Amerykański myśliwiec F 35, źródło wikimedia, autor MSgt John Nimmo Sr.

Amerykański myśliwiec F 35, źródło wikimedia, autor MSgt John Nimmo Sr.

Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych Andrzej Duda i Donald Trump ogłoszą dziś opinii publicznej ustalenia, które zapadły w sprawie obecności wojsk amerykańskich w Polsce – zapowiedział wczoraj w Waszyngtonie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po spotkaniu z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem.

 

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczyna dziś (12 czerwca) kilkudniową wizytę w USA. Po południu polska para prezydencka złoży oficjalną wizytę w Białym Domu, gdzie spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem i jego małżonką Melanią Trump. Głównym tematem rozmowy prezydentów ma być zwiększenie amerykańskiej obecności militarnej w Polsce.

Obecność militarna USA w Polsce zostanie zwiększona

Dwustronna umowa dotycząca zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce zostanie podpisana podczas rozpoczynającej się jutro oficjalnej wizyty polskiej pary prezydenckiej w USA – zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Zapewnił, że rozmowy w tej sprawie zostały już zakończone.

To wydarzenie na miarę wejścia do NATO

“Jestem wdzięczny panu ambasadorowi (Johnowi) Boltonowi za jego determinację, zaangażowanie. Rezultat naszych spotkań – a było to trzecie spotkanie – już jutro poznamy, kiedy prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych ogłoszą opinii publicznej ustalenia, które zapadły” – powiedział Mariusz Błaszczak w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Waszyngtonie.

“To wydarzenie historyczne, na miarę wejścia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego” – ocenił szef MON, zwracając uwagę, że jest to “zwieńczenie pierwszego etapu” negocjacji związanych ze wzmocnieniem obecności Stanów Zjednoczonych w Polsce. “Będziemy wypełniać decyzję, jaką podejmą prezydenci. Rezultat przyniesie dobre efekty, jeśli chodzi o zdolności Wojska Polskiego i bezpieczeństwo Polski i Polaków” – zapewnił polski minister obrony.

Polska jest bezpieczniejsza

“Polska jest bezpieczniejsza” – zapewnił Błaszczak podkreślając, że nie powierzamy swojego bezpieczeństwa wyłącznie sojusznikom. “Nie. Jesteśmy aktywni w NATO, rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie” – wyliczał. Wymienił przy tym tworzenie nowej 18. Dywizji we wschodniej części kraju, a także modernizację wojska i wyposażanie go „w najnowocześniejszy sprzęt kompatybilny ze sprzętem wojsk USA”.

Amerykanie nie zbudują stałej bazy wojskowej w Polsce

Rząd nie zdołał przekonać Ameryki do budowy stałej bazy w naszym kraju. W grę wchodzi tylko niewielki wzrost obecności. Pentagon o 10 proc. obniży koszty na wschodniej flance NATO. I mamy się cieszyć, bo jak nie – wróci temat żydowskiego …

Stać nas na to

Minister poinformował także, że  na modernizację techniczną zaplanowano do 2026 r. wydatki w wysokości 185 mld zł. Zapewnił też, że będą to inwestycje w infrastrukturę, która będzie służyła nie tylko wojskom USA w Polsce, ale także polskim siłom.

W odpowiedzi na pytanie o koszt zakupu samolotów F-35, Błaszczak odpowiedział: “Stać nas na to, żeby kupować nowe samoloty”. Sprecyzował także będzie to zakup w formule Foreign Military Sales,  formule, którą ostatnio wykorzystała Belgia. „I tak będzie w naszym przypadku” – zapowiedział.

Minister przekonywał, że jego decyzja, żeby zastąpić “postsowieckie samoloty samolotami najnowszymi”, jest uzasadniona. “Bezpieczeństwo jest bezcenne. Dzięki temu, że Polska jest bezpieczna, może rozwijać się polska gospodarka, dzięki temu przyciągamy inwestycje do naszego kraju” – wyliczał szef MON. “A więc bezpieczeństwo jest priorytetem rządu PiS’ – podkreślił.

Bazy USA w Polsce: możliwa zgoda ponad partyjnymi podziałami?

Możliwe jest ponadpartyjne porozumienie co do wzmocnienia obecności amerykańskich wojsk w Polsce – przyznali przedstawiciele czterech ugrupowań parlamentarnych: PiS, Nowoczesnej, Kukiz’15 i PSL podczas XVI Forum Polityki Zagranicznej.
 
Amerykańska baza w Polsce?
W trakcie ostatniej wizyty w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda zabiegał …

Polska kupi 32 myśliwce F-35

Dzień wcześniej (10 czerwca) minister Błaszczak – który tego dnia odwiedził bazę sił powietrznych Eglin na Florydzie – zapowiedział, że Polska dołączy wkrótce do elitarnego grona państw, których siły powietrzne posiadają najnowocześniejsze samoloty F-35.

Zapewnił przy tym, że Polska jest przygotowana, „żeby nabyć 32 myśliwce”. Zapytanie ofertowe w sprawie zakupu wielozadaniowego samolotu bojowego piątej generacji F-35 Lightning II MON wysłało pod koniec maja. Szef MON zastrzegł jednak, że ambicje Polski są dużo większe. “Liczymy na to, że polskie siły powietrzne będą należały do najlepszych” – podkreślił Błaszczak zwracając uwagę, że polscy piloci są świetni, “należą do czołówki, jeżeli chodzi o pilotów na świecie”.

Francja i Niemcy wspólnie zbudują nowy myśliwiec

Francja i Niemcy podpiszą wartą 65 mln euro umowę na zaprojektowanie bojowego myśliwca następnej generacji. Projekt ma być gotowy w ciągu dwóch lat.

 

Ze źródeł zbliżonych do francuskiej armii wiadomo, że za budowę myśliwca odpowiadać mają firmy Dassault Aviation i Airbus, …

Mariusz Błaszczak rozmawiał w Waszyngtonie również z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA Patrickiem Shanahanem, który – jak podkreślił polski minister obrony – jest jedną z postaci kluczowych podczas negocjacji. “Rozmawiałem także z (dyrektorem ds. Europy i polityki NATO w amerykańskim departamencie obrony) Andrew Winternitzem oraz grupą współpracowników sekretarza obrony z którą przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej prowadzili negocjacje” – dodał.

Szef MON przypomniał, że w rozmowy i negocjacje podejmowane przez resort odbywały się na trzech płaszczyznach, gdyż – jak wyjaśniał – “są trzy ośrodki, które decydują o przyszłości polsko-amerykańskich relacji: przede wszystkim Biały Dom, później Pentagon oraz Kongres”. “Staram się dbać o to, żeby wszystkie trzy ośrodki były dobrze poinformowane o naszych celach i zamierzeniach, o naszym zaangażowaniu i jestem przekonany, że to przynosi dobre efekty” – powiedział Błaszczak.

Obecność wojsk USA w Polsce  korzystne również dla NATO

Polski minister obrony wyraził także przekonanie, że pozostali członkowie NATO dobrze rozumieją starania Polski o zwiększenie obecności amerykańskich wojsk. “Nikt nie ma wątpliwości że zwiększenie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce jest korzystne dla bezpieczeństwa Polski ale także innych państw wschodniej flanki NATO i również dla całego sojuszu Północnoatlantyckiego” – podkreślił.

Zwrócił ponadto uwagę, że tego samego zdania są inne państwa regionu. “Rozmawiałem kilkakrotnie na ten temat z moim litewskim kolegą, łotewskim, czy też estońskim. Również podczas szczytu B9 na ten temat rozmawialiśmy z moim odpowiednikiem rumuńskim” – przypomniał szef MON.

Niespodziewana wizyta Andrzeja Dudy w Brukseli

Dziś po południu prezydent Andrzej Duda spotka się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – zapowiedział zaledwie z jednodniowym wyprzedzeniem szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.