Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w Macedonii

Spotkanie ministra Jacka Czaputowicza z Prezesem Rady Ministrów - Zoranem Zaewem Fot. Tymon Markowski / MSZ

Minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz odbył roboczą wizytę w Macedonii. W Skopje dyskutował m.in. z przedstawicielami rządu o wsparciu tego państwa w rozmowach negocjacyjnych z UE oraz o członkostwie w NATO.

 

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz oraz macedoński minister spraw zagranicznych, Nikoła Dimitrow wspólnie otworzyli obrady Konferencji Skopijskiej stanowiącej coroczne spotkanie przedstawicieli instytucji państwowych z Polski i Macedonii. Celem tych obrad była wymiana z Polską doświadczeń z okresu przedakcesyjnego do UE oraz efektywne wsparcie macedońskiej strony w przyjmowaniu unijnych standardów. W tym roku oba państwa dyskutowały również nad kwestiami przedsiębiorczości, sądownictwa, bezpieczeństwa oraz współpracy regionalnej.

W tym samym czasie miał miejsce tzw. „okrągły stół” podczas którego debatowali przedstawiciele polskich think-tanków (m.in. Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych czy Ośrodka Studiów Wschodnich) z macedońskimi organizacjami.

Minister Czaputowicz spotkał się również z premierem Macedonii Zoranem Zaewem. W rozmowie poruszył tematy związane z dalszymi perspektywami relacji między oboma państwami, a także procesu rozszerzenia na Bałkany Zachodnie. Czaputowicz odniósł się do rozmów grecko-macedońskich mając nadzieję, że zakończą się one rozwiązaniem korzystnym dla obu stron. Minister potwierdził też, że polska strona wspiera „strategię unijną dla Bałkanów Zachodnich”, która została ogłoszona w połowie lutego przez Komisję Europejską. Jego zdaniem Unia Europejska powinna się „otworzyć na Bałkany”. Zapowiedział, że Polska zorganizuje konferencję w ramach tzw. procesu berlińskiego, którego celem jest przygotowanie regionu bałkańskiego do członkostwa w UE. Przypomniał też, aby państwa te budowały swoje relacje w regionie czerpiąc przykład z doświadczenia stosunków polsko-niemieckich.

W macedońskich mediach wizyta polskiego ministra została bardzo pozytywnie oceniona jako kolejny dowód na dobre relacje między państwami oraz solidarność wobec państw leżących na południu Europy w unijnych aspiracjach.

Kolejne rozmowy w Skopje

W Skopje minister wziął udział w uroczystości upamiętniającej 75. rocznicę wywiezienia ponad 7 tys. macedońskich Żydów do nazistowskiego obozu zagłady w Treblince i spotkał się ze specjalnym wysłannikiem Departamentu Stanu USA ds. Holokaustu Thomasem Yazdgerdin.

Na konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji spytany o rozmowę z amerykańskim przedstawicielem powiedział, że obie strony – Stany Zjednoczone i Polska – przywiązują dużą wagę do zachowania pamięci o Holokauście.