Mike Pompeo na Węgrzech o Rosji i Ukrainie

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo i szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó, źródło ambasada USA na Węgrzech

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo i szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó, źródło ambasada USA na Węgrzech

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przekonywał wczoraj w Budapeszcie o potrzebie wsparcia Ukrainy w jej dążeniu do suwerenności i o tym, że Rosja nigdy nie będzie przyjacielem wolności i suwerenności mniejszych narodów.

 

Szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó potępił natomiast państwa Zachodu, które krytykują Rosję jednocześnie z nią współpracując. Od wizyty na Węgrzech amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo rozpoczął w poniedziałek kilkudniową podróż po Europie.

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie już w najbliższą środę

Współorganizowana przez Polskę i Stany Zjednoczone międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji na Bliskim Wschodzie rozpocznie się w Warszawie w najbliższą środę. Dwudniowe spotkanie na szczeblu ministerialnym będzie jednak znacznie skromniejsze niż zakładano.

Pompeo: Pilna potrzeba wsparcia Ukrainy

Amerykański sekretarz stanu powiedział na wczorajszej (11 lutego) konferencji prasowej w stolicy Węgier, że jego rozmowa z szefem tamtejszej dyplomacji  Péterem Szijjártó dotyczyła m.in. “pilnej potrzeby wspierania Ukrainy w jej dążeniu do suwerenności i integralności terytorialnej”. “Nie możemy pozwolić (prezydentowi Rosji Władimirowi) Putinowi na wbijanie klina między przyjaciół i NATO” – cytują Pompeo media. Amerykański polityk podkreślił przy tym, że Węgrzy aż nadto dobrze wiedzą ze swojej własnej historii, że “Rosja nigdy nie będzie przyjacielem wolności i suwerenności mniejszych narodów”.

Rosja stworzy nowe pociski rakietowe

Rosyjski minister obrony poinformował, że w ciągu 2 najbliższych lat Rosja opracuje nowe pociski dalekiego zasięgu. To skutek wypowiedzenia przez USA i Rosję układu INF, którego celem było obustronne wycofanie pocisków średniego i pośredniego zasięgu.
 

Opracowanie nowych pocisków zapowiedział już kilka …

Szijjarto: To “wielka hipokryzja”

Natomiast Szijjártó potępił natomiast państwa Zachodu, które krytykują Rosję jednocześnie współpracując z nią  w sferze energetyki. Ich działania określił jako „wielką hipokryzję”. Podkreślił także, że Węgry nie potrafią traktować sytuacji na Ukrainie jako kwestii geopolitycznej, bo ważny jest dla nich los 150 tysięcy Węgrów mieszkających na Zakarpaciu.

Budapeszt zarzuca Kijowowi m.in., że ograniczając prawo do nauczania w języku ojczystym uderza w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu.

Ukraina wydaliła konsula Węgier

To kolejna odsłona toczącego się od dłuższego czasu węgiersko-ukraińskiego sporu o Węgrów zamieszkujących położone na południowym-zachodzie Ukrainy Zakarpacie. Chodzi o nielegalne zdaniem Kijowa wydawanie węgierskich paszportów. Budapeszt odpowiedział wydaleniem ukraińskiego dyplomaty.
 
Chodzi o wydarzenie, które miało miejsce w położonym na Zakarpaciu …

Pompeo: Zabrakło USA w Europie Środkowej

W ocenie Mike`a Pompeo źle się stało, że Stany Zjednoczone były „zbyt często w ostatnim czasie nieobecne w Europie Środkowej” i w powstałą w ten sposób próżnię weszli jej rywale. “Dziś potwierdzamy naszą determinację, by rywalizować o pozytywny wpływ w regionie” – oświadczył. Nazwał przy tym Rosję i Chiny mocarstwami autorytarnymi, „które nie podzielają naszych wspólnych aspiracji do wolności”.

Węgiersko-amerykańska współpraca obronna

Na wspólnej konferencji prasowej obaj ministrowie poinformowali, że Węgry i USA zakończyły negocjacje ws. dwustronnego porozumienia o współpracy obronnej. Szijjártó zapowiedział, że w przyszłym tygodniu tekst tego dokumentu trafi pod obrady parlamentarnej Komisji Obrony. Przypomniał też, że Węgry i USA zawarły takie porozumienie już w 1997 roku, ale  – jak podkreślił – żeby sprostać nowym wyzwaniom w sferze bezpieczeństwa potrzebny jest teraz nowy dokument. Szef węgierskiego MSZ zapewnił ponadto, że współpraca z Rosją czy Chinami nie wpływa na to, że Węgry są godnym zaufania sojusznikiem w NATO.

Putin przyjął Orbana: Węgry to nasz kluczowy sojusznik w UE

Energetyka, współpraca gospodarcza i dalszy rozwój wzajemnych stosunków. Takie były główne tematy rozmów toczonych w Moskwie przez prezydenta Rosji i premiera Węgier. Obaj nie szczędzili sobie i swoi krajom ciepłych słów. Putin nie wykluczył nawet uwzględnienia Węgier w turecko-rosyjskich projektach …

Amerykański sekretarz stanu oświadczył natomiast, że z radością przyjmuje węgierską zapowiedź zakupu broni od Stanów Zjednoczonych. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Szijjártó: Od sojuszników zależy dywersyfikacja dostaw gazu na Węgry

Szef węgierskiej dyplomacji przyznał też, że poprosił swego amerykańskiego odpowiednika o pomoc dla Exxon Mobil w rozpoczęciu eksploatacji gazu ziemnego z Morza Czarnego. „My uczyniliśmy wszystko, realizowaliśmy wszystkie inwestycje” – zapewnił – żeby móc kupować gaz nie tylko od Rosji. Według Szijjártó teraz to od sojuszników zależy, czy dywersyfikacja się uda. „Czekamy, by nasi sojusznicy podjęli takie decyzje, abyśmy mogli także innym szlakiem” kupować gaz – dodał.

Bułgaria daje zielone światło Gazpromowi

Władze w Sofii zatwierdziły budowę tranzytowego gazociągu do transportu rosyjskiego gazu do Serbii i na Węgry.
 

Bułgarska państwowa firma gazociągowa Bułgartransgaz ogłosiła, że podjęła ostateczną decyzję inwestycyjną o budowie nowego tranzytowego połączenia z Serbią. Nowy gazociąg w Bułgarii to lądowa odnoga …

Pompeo poinformował, że spotkał się na Węgrzech również z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. W oświadczeniu wydanym po rozmowach w Budapeszcie rzeczniczka amerykańskiego departamentu stanu Heather Nauert napisała, że amerykański polityk podkreślił konieczność wspierania aktywności społeczeństwa obywatelskiego.

Fundacja Sorosa zamyka biuro na Węgrzech

Fundacja Open Society, której założycielem jest urodzony na Węgrzech amerykański miliarder George Soros poinformowała, że robi to w związku z „coraz bardziej represyjnym klimatem politycznym i prawnym”. Nie zaprzestaje jednak swojej działalność na Węgrzech. Biuro zajmujące się m.in. koordynacją projektów …