Merkel ostro o przeciwnikach paktu migracyjnego ONZ

Angela Merkel, źródło Flickr

Angela Merkel, źródło Flickr/EU2017EE - Estonian Presidency

Podczas wystąpienia w Bundestagu kanclerz Niemiec mocno skrytykowała państwa, które odmówiły podpisania paktu migracyjnego ONZ. „To jest nacjonalizm w czystej postaci” – oświadczyła Merkel. Wśród krajów sprzeciwiających się podpisaniu paktu jest również Polska.

 

Angela Merkel przemawiała w Bundestagu podczas debaty na temat przyszłorocznego niemieckiego budżetu. W swoim wystąpieniu odniosła się jednak także do spraw międzynarodowych, w tym do wypracowanego na forum ONZ porozumienia GCM (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration), które potocznie nazywane jest paktem migracyjnym.

Byłby to pierwszy o takiej skali globalny dokument regulujący międzynarodowy przepływ ludzi. Dokumentu nie chcą jednak podpisać m.in. Australia i Izrael oraz kilka państw członkowskich UE, np. Czechy, Węgry, Austria czy Polska.

Merkel: Ten pakt to odpowiedź na globalne problemy

Merkel ostro skrytykowała państwa, które nie chcą podpisać porozumienia GCM. „Ten pakt w sprawie migracji, tak samo jak pakt w sprawie uchodźców, jest właściwą próbą odpowiedzi na wiele globalnych problemów. Są ludzie, którzy twierdzą, że wszystko mogą rozwiązać sami i że nie muszą myśleć o kimkolwiek innym. To jest nacjonalizm w najczystszej formie” – powiedziała niemiecka kanclerz.

Niemieckie media uznały jednak, że nie była to tylko krytyka państw, które oficjalnie odmówiły sygnowania porozumienia ONZ, ale także nieco zawoalowana krytyka tej części niemieckiej sceny politycznej, która domaga się, aby Berlin również odmówił podpisania porozumienia ws. migracji. Przeciwna temu dokumentowi jest bowiem nawet cześć jest własnej partii – centroprawicowej CDU.

Angela Merkel przekonywała, że porozumienie GCM nie zmieni żadnych przepisów obowiązujących w państwach członkowskich UE, ani żadnych regulacji unijnych, ale odnosi się do największych globalnych wyzwań dotyczących migracji. „Chcemy, by wtedy, gdy w Katarze wznoszone są stadiony, zatrudnieni tam robotnicy budowlani byli traktowani rozsądnie, by nie byli wykorzystywani, byśmy nie mieli od czynienia z pracą dzieci” – mówiła kanclerz Niemiec.

Oprócz porozumienia dot. migracji, na forum ONZ ma powstać jeszcze jeden pakt. Tym razem dotyczący spraw uchodźców.

Bułgaria nie przystąpi do migracyjnego paktu ONZ

Przeciw paktowi o migracji opowiada się większość ugrupowań. „Bułgaria do niego nie przystąpi” – poinformował w poniedziałek szef klubu poselskiego rządzącej centroprawicowej partii GERB Cwetan Cwetanow.
 

Cwetan Cwetanow dodał, że kwestia ta ma być konsultowana z przewodniczącymi klubów parlamentarnych w środę …

Polska nie podpisze paktu migracyjnego

Uroczyste podpisania paktu migracyjnego ONZ przez państwa Narodów Zjednoczonych ma nastąpić podczas międzynarodowej konferencji w Marrakeszu w Maroko, która zaplanowana jest na 10-11 grudnia. Państwa, które będą się jeszcze wtedy wahać czy złożyć podpis pod dokumentem, mogą to zrobić także później podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Polski rząd zgłasza jednak wiele zastrzeżeń co do kształtu końcowego porozumienia. Ostatecznie, we wtorek (20 listopada) władze w Warszawie odmówiły podpisania dokumentu, ponieważ „nie spełnił on postulatów Polski dotyczących potwierdzenia odpowiednio silnych gwarancji suwerennego prawa do decydowania o tym, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium oraz rozróżnienia migracji legalnej i nielegalnej.”

Brexit rekordowo zmniejszył liczbę pracowników z UE na Wyspach

Liczba pracowników ze wszystkich państw członkowskich UE zatrudnionych w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się w ostatnim roku o 132 tysięcy – poinformował wczoraj (13 listopada) brytyjski urząd statystyczny (ONS). To największy spadek od 20 lat. Również Polacy zmienili kierunek swoich wyjazdów.